جمعه, 18 آبان 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  •  مردم «یالمار شاخت» می‌خواهند نه خادم سوداگران فرصت طلب

وزیر اقتصاد از کدام ارزش پول ملی دفاع خواهد کرد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیه بابایی

عصراقتصاد:  هفته گذشته فرهاد دژپسند به عنوان وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی در مجامع صنفی مختلف مرتبط با این وزارتخانه ضمن حضور در نشست‌هایی  با آنان تلاش کرد، دیدگاه‌ها و مواضع کاری خود را برای آن‌ها تشریح کند که به نظر می رسد این اقدام سنت درستی است برای اینکه فعالان یک حوزه باید در مواضع روشن و مشخصی با هم مفاهمه داشته باشند و محورهای همکاری مشخصی را دنبال نمایند.

 یکی از نشست‌ها مربوط به حضور دژپسند در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، وی ضمن تبیین دیدگاه‌های خود در مورد فعالیت‌های مالی و ارزی بخش خصوصی و صادر کنندگان به نکته ظاهرا صریح ولی ابهام آمیزی تاکید کرده است.

وی ضمن تشریح شرایط اقتصادی روز کشور و اعلام دیدگاه‌های خود در خصوص جهت گیری‌های صادراتی و ارزی به این نکته تاکید کرده است که باید حفظ ارزش پول ملی به عنوان دفاع از هویت ایرانی مدنظر باشد .

در بادی امر، جملات جذاب و ارزشمندی به نظر می رسد اما عبارت «حفظ ارزش پول ملی « نکته پر ابهام سخنان ایشان است.

اگر منظور ایشان اصالت دادن به ارزش پول ملی همین اعداد و ارقامی است که الان در 5 نرخ مختلف از دولتی تا آزاد مطرح است، مدنظر باشد که بی تدبیری‌ها در مقابل جنگ روانی ترامپ و دسیسه چینی‌های اذناب وی در همسایگی ما، پول ملی را از ارزش واقعی آن به دور کرده است که اگر این نرخ‌ها تکیه گاه و موضع هدف وزیر اقتصاد باشد، مسلما چنین شرایطی نیاز به دژپسند، همتی، نوبخت و جهانگیری ندارد و این نرخ‌ها درغیاب تدابیر مورد انتظار از دولت تدبیر وامید، ماحصل کارشکنان داخلی و فتنه گران خارجی است که اگر تعدیلاتی هم در آن پیش آمده است ناشی از شکست آمریکایی‌ها در مقابل مردانی چون محمد جواد ظریف و عملکرد کلی دولت به دست آمده است.

اگر دیدگاه دژ پسند از بخش خصوصی برای حفظ ارزش پول ملی در چارچوب قوانین و مقررات کشور است.، ارزش قانونی پول ملی براساس قانون بانکی مصوب 1351، حدودا (1080%) یک گرم طلا است که قبلا هم در چندین مقاله بدان اشاره شده است و ارزش واقعی دلار را محاسبه و اعلام کردیم.

بنابراین اگر دیدگاه وزیر جدید امور اقتصادی و دارایی، بازگشت به چنین ارزشی به پول ملی است ، مطمئنا ما به عنوان عضوی از ملت بزرگ ایران در حد بضاعت خود یار و یاور وی خواهیم بود، اما اگر ایشان به دنبال حفظ ارزش فعلی پول ملی ناشی از حوادث دو سال گذشته باشد، گرچه منتقدانی مانند حسین راغفر و امثال آن در جاهایی به نرخ‌های 4200 تومان برای هر دلار هم به عنوان حداقل انتظار تن داده اند از نظر ما مردود است و به غیر از به هم ریختن تعادل بازارهای اقتصادی کشور هیچ دستاورد مهمی برای اقتصاد ملی نخواهد داشت و اولین حکم ناشی از چنین باورها و اقداماتی نقض تعهد رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در امضای اسکناس‌های معتبر و رایج کشور است.

لذا انتظار می رود وزیر اقتصاد در ابتدا بخشی را به عنوان واژه شناسی تعهدات خود در ابتدای این نوع تبین مواضع ارائه دهد که مهمترین آن این است که از نظر ایشان «ارزش پول ملی»چیست و چه قدر است و از چه راهکارها و روش‌هایی و در چه زمانبندی می خواهد این ارزش را حفظ کند.

بدیهی است وزیر جدید اقتصاد به خوبی می داند که بازگشت به اصالت‌های اقتصاد ملی، دوستانی صادق اما کم ابزار دارد و در مقابلش دشمنان داخلی و خارجی قدرتمند و پر ابزاری وجود دارد که می تواند برای امثال ایشان نگران کننده باشد، اما آنکه قدرش را خواهد شناخت ملت شریف و بزرگواری است که بیشترین آسیب‌ها را از تحریم‌های ترامپ و توطئه گران سوداگر داخلی می‌خورند، اما سفره کم بضاعت مردم ایران به انتظار دکتر یالمار شاخت خود هستند ، نه خادمین سوداگران فرصت طلب که زیان دهی آنان تن رییس کمیسیون اقتصادی رابلرزاند.

 

 

 

خواندن 197 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395