چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 09:50

اطلاعات تکميلي

  • رییس پلیس راهور ناجا مطرح کرد

اجرای قوانین و مقررات با بهره گیری از تجهیزات نوین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: رییس پلیس راهور ناجا گفت: اجرای قوانین و مقررات در کشور ما با بهره گیری از تجهیزات نوین صورت می‌گیرد و هر گونه تخلفی به صورت الکترونیکی ثبت و نمره منفی برای رانندگان لحاظ می‌شود.

روز گذشته سردار تقی مهری در چهارمین همایش ملی ایمنی و ترافیک اظهار کرد: رانندگی خطرساز یکی دیگر از عواملی است که باعث افزایش سوانح ترافیکی می‌شود و متاسفانه ۵۱ درصد از افرادجانباخته در کشور بین ۲۱ تا ۵۰ سال سن داشتند که این آمار نیروی کار جامعه را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد تردد‌ها در کشور ما جابجایی بار به صورت زمینی است و کمترین میزان جابجایی را در حوزه ریلی و هوایی داریم؛ و اگر این جابجایی به صورت ریلی و هوایی انجام گیرد در بروز سوانح ترافیکی کاهش چشمگیری را شاهد خواهیم بود.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه از سال ۸۵ تا به امروز گواهینامه‌ها به ۳۹ میلیون عدد رسیده است افزود: ۲۸ میلیون نفر در کشور گواهینامه فعال دارند یعنی افرادی که گواهینامه ده ساله گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه افزایش استفاده ازخ ودرو‌های شخصی باعث افزایش بیشتر سوانح ترافیکی در داخل شهر‌ها می‌شود افزود: در تردد‌های صبحگاهی شهر‌ها بیش از ۶۰ درصد خودرو‌های تک‌سرنشین هستند که همین موضوع باعث افزایش سوانح ترافیکی می‌شود. این در حالی است که استفاده از دوچرخه و همچنین پیاده‌روی کمتر شده است.

مهری گفت: اقدامات خوبی در خصوص قوانین راهنمایی و رانندگی انجام شده و در سال ۸۹ در مجلس شورای اسلامی بعد از ۴۰ سال در این قوانین بازنگری شد. از ۲۴۲ هزار و ۸۱۰ هزار نفر تعداد جانباختگان حدود ۲۳ درصد را عابران پیاده به خود اختصاص داده‌اند که در این موضوع باید به برخی از موارد همچون کوچک بودن طول پیاده‌رو‌ها اشاره کرد.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد جاده‌های برون شهری ما دو طرفه است افزود: ۵ هزار و ۴۰۰ نقطه جادثه‌خیز توسط پلیس و راهداری شناسایی شده که از این مقدار ۲ هزار نقطه درون شهر‌ها است البته این نقاط حادثه‌خیز ۸ هزار نقطه بوده که به این تعداد کاهش پیدا کرده است.

مهری گفت: متاسفانه ۸۱ درصد تصادفات فوتی و جرحی ما از رفتار راننده‌ها بوده و همچنین ضعف‌های فنی به ایمنی وسایل نقلیه نیز در بروز این حوادث موثر بوده است. خودروسازان ما ۵۵ درصد از استاندارد‌ها را رعایت می‌کنند و باید به این نکته توجه داشت که ایمنی نقش مهمی در کاهش سوانح ترافیکی دارد. به‌طور مثال خودرویی که دارای ABS و یا ایربگ است در سوانح ترافیکی تعداد کشته و مصدوم کمتری بر جای می‌گذارد.

وی ضمن بیان اینکه ۹۰ درصد رانندگان از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند، گفت: استفاده از کمربند ایمنی در خارج از شهر‌ها برای سرنشینان عقب خودرو نیز الزامی است. استفاده از کمربند ایمنی نکته بسیار مهمی است و باعث کاهش تلفات در سوانح رانندگی است که این موضوع در حادثه‌ای که برای یکی از مسئولان رخ داد نیز مشخص بود.

رئیس پلیس راهور ناجا در ادامه افزود: استفاده از کلاه ایمنی باعث کاهش تصادفات می‌شود و طبق آمار ۶۲ درصد از جانباختگان در سوانح مربوط به موتورسیکلت ضربه به سر آن‌ها بوده.

مهری ادامه داد: سبقت از راه‌های دو طرفه ۱۵ درصد تصادفات را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که ۸۰ درصد از جاده‌های کشور دو طرفه هستند؛ و همچنین باید به این نکته اشاره کرد که شرایط نامناسب جوی و درون شهر‌ها و جاده‌ها نیز باعث مجروح شدن و کشته شدن کاربران ترافیک از جمله عابران و رانندگان است.

وی گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ باید اقداماتی را برای ایمنی ترافیکی کشور انجام می‌دادیم که خوشبختانه این توصیه انجام شد.

مهری افزود: با این که هنوز استفاده از صندلی کودک اجباری نشده است، اما این موضوع در مجلس در حال بررسی است که بعد از اینکه به قانون تبدیل شد اجرا شود.

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: ۷ درصد از جانباختگان سوانح ترافیکی در مسیر صحنه تا بیمارستان جان خود را از دست دادند، ۴۲ درصد از این افراد در بیمارستان جان خود را از دست دادند و ۵۱ درصد از افراد در سر صحنه حادثه جان خود را از دست داده‌اند.

وی ضمن بیان اینکه در داخل کشور ۵۴۰۰ نقطه حادثه خیز داریم ۲۳۰۰ نقطه در راه‌ها و ۲۰۰۰ نقطه درون شهر‌ها جزونقاط حادثه خیز هستند، افزود: در سال ۸۴ تا پایان سال ۹۶، ۲۷ هزار و ۸۰۰ جانباخته به ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است که اقدامات صورت گرفته هم در حوزه اطلاع رسانی، ارتقا و تجهیزات و رفع نقاط حادثه خیز و فرهنگ سازی می‌تواند در ادامه این کاهش نقش موثری داشته باشد.

وی گفت: اجرای قوانین و مقررات در کشور ما با بهره گیری از تجهیزات نوین صورت می‌گیرد و هر گونه تخلفی به صورت الکترونیکی ثبت و نمره منفی برای رانندگان لحاظ می‌شود.

رئیس پلیس راهور ناجا اظهار کرد: ارتقا استاندارد خودروها، کنترل رفتار رانندگان، رسیدگی به مصدومان و مجروحان نیاز به یک مشارکت همگانی دارد و همه دستگاه‌ها باید ملزم شوند که قوانین را اجرا کنند.

سردار مهری افزود: در رابطه با تعلل در رفع نقاط حادثه خیز راه‌ها، راهداری عدم تخصیص اعتبار را باعث این موضوع می‌داند.

خواندن 692 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395