سه شنبه, 06 آذر 1397 ساعت 08:37

طرح کلیدی دولت برای سال طلای درتعلیق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

خبر این است: " وزیر راه و شهرسازی در ابلاغیه ای به استانداران سراسر کشورسیاست های وزارتخانه درخصوص برنامه های بازآفرینی شهری را اعلام کرد". در نگاه اول به نظر می رسد اقدامی مهم در راستای اجرای یکی از کلیدی ترین برنامه های دولت صورت گرفته، اما سئوال اینجاست چرا حالا؟

رونمایی برنامه بازآفرینی شهری در نیمه دوم سال 96 صورت گرفت و همزمان با طرح ابعاد خاص بودجه 97 نیز از بازآفرینی شهری با عنوان یکی از کلیدی ترین طرحهای دولت برای سال طلایی97 نام برده شد. اما در حالی که آغاز نهمین ماه سال 97 قرار داریم تازه ابلاغیه این برنامه به استانداران سراسر کشور صورت می گیرد!

تاخیر در ابلاغ فوق به خوبی گویای این نکته است که به رغم تلاش ارکان دولت برای اجرای یک طرح ملی در ابعادی بیش از چند ده هزار میلیارد تومان، این پروژه در سال نخست اجراء به اهداف تعریف شده اش نخواهد رسید.

البته از گوشه و کنار شنیده می شود که این تاخیر ناشی از عدم همراهی عباس آخوندی با این طرح ملی بوده که به نظر دلیل چندان منطقی نیست و اگر حتی این فرض را هم بپذیریم باید قبول کنیم که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور هیچ اختیاری در قبال عملکرد کابینه اش ندارد، بنابراین کسانی که این دلیل را برای عدم اجرای به موقع طرح بازآفرینی مطرح می کنند در عمل با این استدلال دولت دوازدهم را زیر سئوال می برند.

اما سوی دیگری نیز از این ماجرا وجود دارد و آنهم عدم انسجام میان دستگاههای مجری دولتی است که در عمل طی چند دهه اخیر باعث شکست بسیاری از طرح ها پروژه های ملی شده است، این اتفاق در تمامی دولت ها و در تمامی جناحهای سیاسی رخ داده و هیچ ارتباطی با گرایش سیاسی دولتها و یا روسای جمهور نداشته و ندارد؛ بلکه ناشی از ناکارآمدی عمومی نهاد دولت به شکل عام آن است ، ساختاری که هیچ تعهدی نسبت به نتایج وعملکردها نداشته و به راه خود می رود.

نظام بوروکراسی دولتی در ایران گردونه ای فرسوده از نظامات است که تصمیمات اتخاذ شده در راس آن نمی تواند در تمامی اجزاء نشر یافته و در نهایت به یک نتیجه مشخص و واحد مبتنی بر تصمیم اولیه برسد. این مشکل نیز اصلا تازگی ندارد و سالهاست برای این وضعیت دلایل متعددی برشمرده می شود ولی در عمل هیچگاه شاهد یک اراده قاطع برای برطرف ساختن این دلایل و ایرادات منبعث شده از آنها نبوده ایم.

به هر شکل آنچه از شواهد بر می آید این است؛ در سالی که به گفته پورمحمدی، معاون اقتصادی هماهنگی برنامه و بودجه می بایست سال طلایی دولت دوازدهم محسوب می شد، یکی از کلیدی ترین برنامه های رونق بخشی به اقتصاد کشور نه در اثر تحریم ها که به دلیل بورورکراسی فرسوده داخلی و عدم انسجام به اجراء در نیامده است و با توجه به آنکه دو سال پایانی دولت با دو انتخابات مجلس و ریاست جمهوری گره خورده، به نظر نمی رسد پروژه بازآفرینی شهری به اهدافی که برای آن تعریف شده بود نزدیک شود و صد البته سنت دولتها در ایران هم نشان داده که برنامه های تدوینی دولت قبل در دولت بعد به خودی خود از درجه اولویت ساقط است تا شکل و عنوانی تازه جایگزین شود و روز از نو.

خواندن 680 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395