چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • نقش فناوری نانو در تولید ایرانی

نقش فناوری نانو در تولید ایرانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: ایران در تولید فناوری های نوین جزو کشورهای برتر دنیا است و نانو راه عبور از تحریم را باز می کند، زیرا فناوری نانو مواد اولیه آن و ماشین آلات توسط متخصصان در داخل کشور تولید می شود و این موضوع باعث می شود وابستگی ها را به خارج از کشور کم کند.

 اردشیر دادرس مدیر عامل  گروه صنعتی البرز گاز در برنامه بارکد با موضوع نقش فناوری نانو در تولید ایرانی گفت:  این شرکت توانسته طی یک دهه گذشته 4 ثبت اختراع داشته باشد و از ایده به تجاری سازی برسد.

وی در ادامه عنوان کرد:  امروزه آگاهی آغاز فرزانگی است و اگر بتوانیم به 4 مرحله ای که برای شرکت های دانش بنیان و دانش محور بوجود می آید، برسیم می توانیم به عنوان یک شرکت دانش بنیان واقعی تلقی شویم. اول تخیل است، دوم تفکر است که ممکن است مثبت یا منفی باشد که در اکثر موارد مثبت است، سوم تصمیم است که 2 مرحله تصمیم سازی و تصمیم گیری دارد، چهارم اجرا است.

دادرس تاکید کرد: بعضی شرکت ها در مواقع زیادی در حوزه تخیل و تفکر می مانند ولی ما توانستیم در هر مرحله به تکامل بعدی فکر کنیم و خوشبختانه توانستیم گاز مایع ترش را شیرین کنیم و از 50 ppm سولفات به کمتر از 0.5 ppm برسانیم و خالص سازی کنیم و هم اکنون 35 کارخانه اسپری سازی و 65 کارخانه پلاستوفوم از این محصول استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه بعضی از این کارخانه این محصول را وارد می کردند و سایرین مجبور بودند از گاز مایع ترش سولفات دار استفاده کنند که این گاز مایع ترش کیفیت محصول را کاهش می داد و اثرات مخربی برای محیط زیست دارد عنوان کرد: این شرکت بعد از ثبت 4 اختراع توانست گواهی تأیید توانمندی فناورانه را از سازمان پژوهش های علمی صنعتی ایران بگیرد. و در حال حاضرکشور ترکیه رقیب جدی ما است که در صنعت اسپری سازی حرف اول را در منطقه می زند و سالانه 2.5 میلیارد دلار صادرات اسپری آرایشی و بهداشتی دارد، در صورتی که هیچ گونه از مواد اولیه را دارا نیست ولی ما در ایران بیش از  90 درصد مواد اولیه را داریم ولی متأسفانه در صادرات محصولمان بسیار ضعیف هستیم .

دادرس در ادامه با بیان اینکه تعداد کارخانه های اسپری سازی در ایران بسیار کم و کوچک است  و نشان های تجاری بزرگ دنیا که با ترکیه در این حوزه همکاری می کنند با ایران هیچ گونه همکاری در صنعت اسپری سازی ندارند، تاکید کرد:  دولت باید رویکرد جدید مثل معافیت مالیاتی و بیمه ای نسبت به صنعت اسپری سازی ایجاد کند تا این صنعت رشد کند همچنین ایران گاز فراوانی دارد ولی قیمت هر کیلو گاز از سال گذشته از 1000 تومان به بیش از 5500 تومان رسیده است و ما با وجود تحریم های داخلی دیگر نیازی به تحریم های خارجی نداریم و به واسطه این افزایش قیمت ها نمی توانیم با شرکت های خارجی رقابت کنیم.

وی تصریح کرد:  مشکلات توسط دولت به تنهایی قابل حل نیستند و 3 قوه باید در خصوص فناوری نانو و شرکت های دانش بنیان برنامه ریزی کنند همچنین تولید محصولات پتروشیمی باید برای تولید کننده و صنایع پایین دستی پتروشیمی و صنایع پایین دستی محصولات نانویی مانند سایر کشورها مانند عربستان متفاوت دیده شود.

پس از بررسی ها در شاخص های الگوهای جهانی و مطابق آمارهای کشورهای منطقه، پتروشیمی ها صادرات به داخل می کنند، یعنی موادی که نمی توانند صادر کنند را با قیمت دلار به تولید کننده های داخلی می دهند. و مسئولان، وزارت صمت، اتاق بازرگانی ایران باید سریعتر به این مسئله رسیدگی کنند ولی اگر به این موضوع نگاه جدی نشود در آینده ای نزدیک بیش از 80% از تولید کننده ها در 6 ماه آینده از مدار تولید خارج خواهند شد و دچار بحران اقتصادی و اشتغال خواهیم شد.

در ادامه سید امیرحسین تقوی مدیرعامل نانو فناوران خاور با بیان اینکه شرکت نانو فناوران خاور 2 محصول صنعتی و نیمه صنعتی (جهت مصارف عمومی) تولید می کند و خدمات نانو الیاف ارائه می دهد، گفت: نانو فیلتر یک محصول صنعتی است و قابلیت این را دارد  آلودگی هوا که در نیمه ی دوم سال در شهرهای بزرگ و صنعتی افزایش می یابد را در مبدا تولید با استفاده از نانو فیلترها جلوی ذرات معلق مضر گرفته شود.

وی در خصوص عملکرد این نانو فیلتر ها عنوان کرد که نانو فیلتر با نانو الیاف ساخته شده و دارای جذب بسیار بالا است و در تمام کارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد گفت : اکنون 600 کارخانه صنعتی از این نانو فیلترها استفاده می کنند و راندمان نانو ماسک ها 25 برابر بهترین ماسک وارداتی است

تقوی افزود:  ماسک های معمولی موجود در بازار فقط شکل ماسک را دارند و شاید هیچ کارایی نداشته باشند. ولی این شرکت تنها شرکت ارائه دهنده خدمات پوشش نانو الیاف است و بسیاری از شرکت ها فیلتر و ماسک تولید می کنند و نیاز دارند که کیفیت محصولاتشان افزایش یابد،  همچنین قابل ذکر است که مواد اولیه در ساخت این محصول خروجی پتروشیمی ها است که با افزایش نرخ ارز، قیمت آن ها 4 برابر می شود.

وی در خصوص شرایط بازار این محصول  بیان داشت: وضعیت این صنعت خوب نیست و نمی تواند با این افزایش قیمت ها مقابله کند. صنایع باید به دنبال استفاده از نانو فیلترها باشند و اگر 20% هزینه صرف این کار شود، شاید 50% به نفع صنایع باشد، زیرا عمر فیلتر های نانو بیشتر از فیلترهای معمولی است.

شاهین آسان مدیرعامل شرکت نانو آریسا پوشش  نیز در ادامه عنوان کرد: شرکت نانو آریسا پوشش رنگ های نانو ضد خوردگی تولید می کند که 2 برابر رنگ های معمولی مقاومت ضد خوردگی دارند و قسمتی از این فناوری در داخل کشور تولید شد ولی قسمتی از آن نیز به طریق مهندسی معکوس است. معرفی و ورود این محصول به بازار بسیار سخت است و وارد کننده های این محصول اجازه ورود به بازار نمی دهند بخاطر همین موضوع باید مواد اولیه تولید داخل باید به راحتی در اختیار تولید کننده ها قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: افزایش قیمت این مواد اولیه نسبت به مواد وارداتی خیلی زیاد بوده و سودجویی برخی افراد علت این امر است.

صنعت به مواد اولیه نیاز دارد و اکنون دسترسی به مواد اولیه داخلی را نیز از دست داده است.

خواندن 233 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395