چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 08:32

اطلاعات تکميلي

  • اولین نتایج آتش بس تجاری آمریکا و چین در بازارهای جهان معلوم شد

غول ها صلح کردند، بازارها رشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

 عصراقتصاد: اجلاس گروه 20 که روز شنبه در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین خاتمه پیدا کرد علیرغم اینکه اعضا آن در اجلاس امسال با چالش های بی سابقه ای در زمینه های سیاسی و حقوق بشری  رو به رو بودند، اما نتایج مثبتی هم در بر داشت که بزرگترین آن توافق چین و آمریکا برای تعلیق 90 روزه جنگ تجاری بود.

جنگ تجاری بین چین و آمریکا که تقریبا از اواسط سال جاری میلادی با وضع تعرفه از سوی آمریکا بر محصولات چینی و به دلیل تراز تجاری نابرابر با چین وضع شد با اقدام تلافی جویانه پکن همراه شد و به تدریج تاثیرات منفی جنگ تجاری بین دو ابرقدرت اقتصادی جهان تمام روابط اقتصادی در سطح بین الملل در بر گرفت. بیشتر کارشناسان اقتصادی از همان روزهای ابتدایی وضع این تعرفه ها این جنگ تجاری را بدون نتیجه و به ضرر اقتصاد هر دو کشور و در نهایت اقتصاد جهانی دانستند و به نوعی جنگ بدون برنده بهترین نامی بود که به این جنگ اقتصادی داده شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده از زمان کارزارهای انتخاباتی در سال ۲۰۱۶ بسیاری از شرکای تجاری این کشور را به سوء استفاده از مقررات جهانی متهم کرد و اعلام کرده بود کشورش طرف بازنده تجارت با بسیاری از کشورهای صنعتی است و سال گذشته با انتشار فهرستی از حدود ۱۳۰۰ کالای چینی اعلام کرد که قصد دارد بر این کالاها تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی وضع کند. دعوا میان ترامپ و چینی‌ها تا جایی بالا رفت که پیشتر چین شکایتی را علیه تعرفه‌های جدید آمریکا بر کالاهای این کشور، در سازمان تجارت جهانی طرح کرد. پکن می‌گوید واشنگتن با وضع نرخ‌های جدید برای کالاهای واراداتی از چین، مقررات اقتصاد آزاد جهانی را نقض کرده است.

این موضوع به شدت به بازارهای هر دو کشور ضربه زد تا جایی که به طور متوسط هر هفته بازارهای آمریکا و چین با کاهش ارزش سهام خود رو به رو می شدند. این وضعیت کاهش ارزش سهام در بازارها تنها به آمریکا و چین محدود نشد و بازارهای اروپا، شرق آسیا و حتی خاورمیانه هم با روند نزولی شاخص های بازارهای خود رو به رو شدند.

حالا به نظر می رسد که توافقاتی که بین رهبران چین و آمریکا در حاشیه اجلاس اخیر گروه 20 در آرژانتین به دست آمد تا حد زیادی باعث شده که امید ها به توافق کامل بین واشنگتن و پکن برای پایان این جنگ بدون برنده افزایش پیدا کند.

توافقی که رظایت دو طرف را به همراه داشت

روز شنبه و در آخرین روز از اجلاس دو روزه گروه 20 خبری در رسانه منتشر شد مبنی بر اینکه چین و آمریکا توافق کردند که به مدت سه ماه از وضع تعرفه‌های گمرکی اضافی بر اقلام وارداتی خودداری کنند تا بتوانند در دور جدید مذاکرات پیش رو به توافقی در مسئله تجارت مشترک دست پیدا کنند.

کاخ سفید روز شنبه ۲ دسامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در جریان اجلاس سران گروه۲۰ در آرژانتین به شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین گفته که ایالات متحده افزایش تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار اقلام چینی را که قرار بود از روز ۱ ژانویه 2019 اعمال شود متوقف خواهد کرد. در طرف مقابل هم  چین متعهد شده  که «میزان بسیار قابل توجهی» از محصولات کشاورزی صنعتی و مرتبط با حوزه انرژی آمریکا را خریداری کند.

علاوه بر این توافقات اولیه، دو کشور قصد دارند که دور جدید مذاکرات را به منظور حل مسائل تجاری مشترک آغاز کنند. ظاهرا این توافق در نهایت مورد رضایت هر دو طرف بوده آقای ترامپ در گفتگو با خبرنگاران با ستایش از دیدار با رئیس‌جمهور چین، توافق را «توافقی شگفت‌انگیز» خواند.

در بیانیه کاخ سفید آمده بود دو طرف توافق کرده‌اند اگر ظرف ضرب‌العجل ۹۰ روزه به راه‌حل دست پیدا نکنند، آمریکا تعرفه بر محصولات چین را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش دهد.

 اتحادیۀ سویای آمریکا هم روز دوشنبه طی بیانیه ای از توافق رهبران چین و آمریکا درباره مسئله اقتصادی و بازرگانی استقبال و دعوت کرد که هر چه زودتر روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور بازسازی شده و توافقنامه های مفید و ناظر بر منافع متقابل بین طرفین به امضا برسد.

جان هایسدورفر رییس اتحادیه سویای آمریکا در این بیانیه گفت که رهبران دو کشور موافقت کرده اند با تدابیری از شدت اصطکاک بکاهند. این نخستین خبر مثبتی است که کشاورزان سویاکار آمریکا بعد از تجربۀ سقوط قیمت سویا و توقف صادرات آن طی چند ماه گذشته دریافت کرده اند.

در این بیانیه ابراز امیدواری شده است که دو کشور از طریق مذاکره توافقنامۀ درازمدتی امضاء و روابط اقتصادی و بازرگانی دارای منافع متقابل را بازسازی کنند.

رشد کم اما امیدوار کننده بازارهای چین و آمریکا

این توافق بیش از همه بر بازارهای آمریکا در ابتدای هفته جاری تاثیر مثبت گذاشت و باعث افزایش ارزش سهام در بازارهای آمریکا شد. شمار بسیاری از سرمایه گذاران با خرید سهام مرتبط با تجارت از جمله بوئینگ و اپل، باعث رشد این بازارها شدند.

CNBC  گزارش داد بهای سهام نیویورک روز دوشنبه بیش از یک درصد افزایش داشت. کاهش تنش تجاری میان ایالات متحده آمریکا و چین موجب افزایش خوشبینی در میان سرمایه گذاران شد. میانگین سهام صنعتی داو جونز(Dow Jones) روز دوشنبه را با ۲۸۷ واحد، یا ۱ / ۱ درصد افزایش در سطح ۲۵ هزار ۸۲۶ به پایان رساند. درست پس از شروع کار بازار، بهای سهام بیش از ۴۰۰ واحد جهش داشت.

شاخص نَزدَک کامپوزیت Nasdaq Composite)) هم با رشد رو به رو شد و 1.5 درصد افزایش داشت.

در چین هم بازارها به توافق این کشور با آمریکا روی خوش نشان دادند. شاخص شانگهای کامپوزیت Shanghai composite)) هفته خود را با رشد 0.42 درصدی آغاز کرد و شِنزن کامپوزیت هم (Shenzhen composite advanced) رشد 0.43 درصدی را تجربه کرد.

با این همه روز گذشته با کمرنگ شدن امیدها و افزایش تردیدها نسبت به اینکه آیا چین و آمریکا خواهند توانست اختلافات تجاری خود را حل کنند، سهام آسیایی افت کردند. بر این اساس، معکوس شدن منحنی سود اوراق خزانه‌داری آمریکا هم، نگرانی‌هایی را در مورد احتمال رکود ایجاد کرده است. سهام شرکت‌های برتر چین در شاخص‌های شنزن و شانگهای مقدار کمی تضعیف شدند و شانگهای کامپوزیت اندکی رشد داشت.

استیون منوخین (Steven Mnuchin) وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرده بود که چین تعهدات بیشتری برای تجارت به ارزش ۲ / ۱ تریلیون دلار ارائه کرده است. او گفت که این موضوع در اجلاس سران آمریکا و چین مطرح شد.

منوخین روز دوشنبه در گفتگویی با شبکه تلویزیونی CNBC شرکت کرد و اعلام کرده که  تعهدات چین با هدف کاهش عدم توازن تجاری دوجانبه شامل خرید محصولات کشاورزی آمریکا می شود.

منوخین این توافقنامه را «یک پیشرفت مهم» دانست و گفت هنوز لازم است درباره جزئیات مذاکرات ادامه یابد. او این اقدام را گامی در جهت گشایش بازارها به روی شرکت های آمریکایی و حفاظت از فناوری های آنها توصیف کرد.

90 روز زمان کمی است اما راهی رو به جلوست

رادیو چین در تحلیلی علیرغم انتقاد از مدت زمان کم این آتش بس تجاری، از این توافق به عنوانی راهی رو به جلو در روابط بین دو کشور یاد کرد.

در این تحلیل آمده که حالا که سران چین و آمریکا اصطکاک تجاری را متوقف کرده اند، باید گفت این یک گزینه عاقلانه و مفید برای هر دو طرف است. اگر در سه ماه آینده تیم های مذاکره کننده چین و آمریکا طبق توافق سران دو کشور مذاکرات را به نتیجه برسانند، این امر برای هر دو کشور نویدبخش خواهد بود. در غیر این صورت دور جدید جنگ تجاری آغاز می شود و ابهامات بیشتری برای اقتصاد دو کشور و حتی جهان ایجاد می کند. لذا، سه ماه آینده برای هر دو کشور مقطعی حساس خواهد بود.

در بخش دیگری از این تحلیل با اشاره به مدت تعلیق جنگ تجاری بین دو کشور گفته شده که در واقع، مدت سه ماهه برای مذاکرات درباره مساله‎ای پیچیده مانند اصطکاک تجاری چین و آمریکا بسیار کوتاه است. رویکرد کلی چین به پیشنهاد آمریکا برای بحث در مورد "مسائل ساختاری" از جمله حفاظت از حق مالکیت معنوی، همکاری فنی، دسترسی به بازار و موانع غیر عوارضی، این است که بحث های همسو با سیاست اصلاحات و درهای باز، در مذاکرات سه ماه آتی در اولویت قرار خواهد گرفت.

متقابلا، چین نیز نگرانی های جدی خود را مطرح کرده و آمریکا نیز به آن پاسخ داده است. اما این قابل پیشبینی است در مذاکرات درباره جزییات مسایل، موضوعات بسیاری رد و بدل شود. به علاوه، با توجه به عوامل دیگری مانند اختلاف نظرها در میان تصمیم‎گیران امور اقتصادی و اوضاع پیچیده سیاسی آمریکا و بدقولی مکرر آن کشور، مذاکرات در سه ماه آتی روندی بسیار دشوار و بغرنج و پر فراز و نشیب خواهد داشت.

 

خواندن 290 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395