چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 09:48

اطلاعات تکميلي

  • حسینی هاشمی در گفت وگو با عصراقتصاد :

روند نزولی قیمت سکه و ارز ادامه می یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیه بابایی

عصراقتصاد: سرانجام پس از گمانه های فراوان در خصوص تعیین نرخ ارز در بودجه سال98، معاون سازمان برنامه و بودجه از نهایی شدن نرخ دلار با قیمت ۵۸۰۰ تومان در بودجه ۹۸ ، خبرداد.

این درشرایطی بود که برخی از رسانه ها نرخ های پیشنهادی دلار در لایحه بودجه سال آینده را حدود هشت هزار تومان اعلام کرده بودند که واکنش برخی از نمایندگان مجلس را نیز به دنبال داشت که در نهایت این عدد توسط معاون سازمان برنامه و بودجه تکذیب شد .

به گفته حمید پورمحمدی، سازمان برنامه و بودجه نرخ ارز را حداقل و حدود ۵۸۰۰ تومان در نظر گرفته است تا از نوسانات بازار ارز بکاهد و آرامش را در بازار برقرار کند.

همچنین وی گفته است: اولین کاری که در بودجه ۹۸ انجام شد این بود که تمامی تکالیفی که در قانون بودجه در قالب تسهیلات تکلیفی بر دوش نظام بانکی سنگینی می‌کرد حذف شد و به جز مواردی درخصوص اقشار محروم مانند آزادسازی زندانیان معسر و افراد تحت پوشش کمیته امداد هیچ تکلیفی در تبصره‌ها و لایحه بر دوش نظام بانکی گذاشته نشده است.

این درحالی است که چندی پیش نیز محمدباقر نوبخت گفته بود: ما قطعا بیش از گذشته نیازمند ثبات در کشورمان هستیم و تکانه های سیاسی و بین المللی اثر خود را در منابع و مصارف و بودجه سال آینده خواهد داشت. هر برنامه و سیاستی را که بخواهیم اجرا کنیم باید منابع و مصارف آن مشخص باشد و بودجه سال 98 با توجه به شرایط داخلی و بین المللی و انتظارات مردم یک بودجه ویژه خواهد بود و سال آینده یک سال استثنایی است .

از این رو برخی کارشناسان معتقدند دولت با در نظرگرفتن رقم 5800 تومان در بودجه ، تأکید بر استفاده از سیاست‌های ناظر بر کاهش نرخ ارز در بازار و رساندن نرخ ارز به رقم منظور شده در بودجه را دارد و می خواهد از مابه التفاوت نرخ فروش ارز حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی در راستای تامین مالی کسری بودجه استفاده کند.

به همین منظور به سراغ "سید بهاء الدین حسینی هاشمی" از مدیران وکارشناسان ارشد اقتصادی رفته و این موضوع را با وی در میان گذاشتیم .

حسینی هاشمی معتقد است: با تعیین نرخ 5800 تومان در بودجه سال 98، دولت حدود 30 تا 40 درصد کسری بودجه خواهد داشت و این نرخ هیچ گونه مبنای کارشناسی نداشته و فقط منجر به استقراض دولت از منابع بانک مرکزی خواهد شد.همچنین وی معتقد است با توجه به شرایط و مولفه های اقتصادی فعلی، قیمت ارز به حدود 7 هزار تومان برسد که در این صورت طبیعی است با توجه به تقویت ارزش دلار و کاهش انس جهانی ، قیمت طلا و سکه کاهش یابد.

حسینی هاشمی در خصوص تعیین نرخ ارز در بودجه سال 98 ، گفت: منابع عمده بودجه از 2 طریق فروش نفت و وصول مالیات تامین می شود که تقریبا در یک رده هستند که برخی اوقات نفت سهم بیشتری را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه دولت باید برنامه های خود را با بودجه تطبیق دهد، افزود: نسبت مالیات ها مشخص است، بنابراین نفت را با توجه به میزان صادرات و قیمت هر بشکه ، تعیین می کنند تا بتوانند با توجه به معادل دلاری آن، بودجه را ببندند.

به گفته حسینی هاشمی، دولت در زمان کسری بودجه نرخ ارز را افزایش می دهد و همیشه این معضل بوده است و ناچار است تا علی رغم عرضه و تقاضا، قیمت بازار و کاهش ارزش ریال با همان نرخ تعیین شده ، ارز را تخصیص دهد و متاسفانه دولت سال ها است که متضرر می شود.

نرخ ارز در بودجه 98 مبنای کارشناسی ندارد

وی با اشاره به وجود سه نرخ دولتی ، بازار ثانویه و بازار آزاد ارز درکشور، عنوان کرد: معیار فعلی نرخ بازار آزاد ارز است که سطح عمومی قیمت ها از آن تبعیت می کند، درحالیکه ممکن است 10 درصد حجم عملیات ارزی را شامل شود. نرخ در نظر گرفته شده در بودجه 98 مبنای کارشناسی نداشته و نحوه محاسبه آن مشخص نیست و با این نرخ شاهد کسری بودجه دولت خواهیم بود.

استقراض دولت از بانک مرکزی

این مدیر پولی کشور تاکید کرد: با نرخ در نظرگرفته شده در بودجه 98 شاهد استقراض دولت از بانک مرکزی و عدم انجام تعهدات آن خواهیم بود. بنابراین بودجه های عمرانی عملا حذف و فقط بودجه جاری می ماند.

حسینی هاشمی با بیان اینکه با نرخ مدنظر در بودجه 98 ،دولت از ساخت و ساز و سرمایه گذاری بازمانده و بیکاری و اشتغال در خطر خواهد بود، اظهار داشت : دولت باید نرخ ارز بازار را بپذیرد و این ثروت عمومی را نباید ارزان بفروش برساند. لذا باید قیمت ها واقعی و در بودجه های عمرانی لحاظ شود و صرف سرمایه گذاری در زیر ساخت ها و امور زیربنایی کشور شود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه نرخ 5800 تومان بودجه میانگین نرخ های موجود بازار است، یادآور شد : این نرخ مبنای کارشناسی واقعی ندارد و با تعادل بودجه در ارتباط نیست و لذا تاثیری در تعادل بازار ارز ندارد، بلکه فقط یک سیاست دستوری است که نمی تواند فاصله ها را با بازار کاهش دهد . بنابراین نرخ ارز را باید بازار تعیین کند و نیازی به چند نرخ نیست .

سوداگران مانع مدیریت بازار ارز توسط دولت هستند

به گفته این مدیر ارشد بانکی، سال ها است دولت می خواهد فاصله ها را کاهش دهد، اما دلالان ، سوداگران و رانت خواران همیشه مانع این کار بودند و با ابزار و مکانیزم های خود موانعی را ایجاد می کنند. تنها راه این است که فقط یک نرخ در بازار حاکم باشد و به افزایش قدرت پول ملی کمک کرده و صادرات را افزایش و واردات محدود کنیم .

ضرورت خصوصی سازی و کاهش هزینه های دولتی

حسینی هاشمی با بیان اینکه دولت باید خصوصی سازی کرده و هزینه های بودجه ای خود را کاهش دهد، خاطر نشان کرد: از این رو با مدیریت بازار، در کیفیت انجام کارها دقت کند و با تقویت ارزش پول ملی موجب افزایش درآمد های مردمی شود .

به گفته وی تقویت ارزش پول ملی منجر به افزایش سرمایه گذاری، بالابردن سطح اشتغال و درآمد بودجه شده که باید این فرایند در پیش گرفته شود .

نرخ ارز در بودجه 98 تاثیری در کاهش التهابات بازار ندارد

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ 5800 تومان بودجه تاثیری درکاهش التهابات بازار ندارد ، اظهار داشت : با در نظرگرفتن اقتصاد آزاد ، باید نرخ ارز شناور مدیریت شده و حدود 8500 تومان لحاظ شود که در این صورت نرخ جدیدی برای ارز در نظر گرفته نمی شود و نرخ 4200 تومان حذف و به کسانی که از این نرخ استفاده می کردند کمک های ریالی شود .

به نظر می رسد با توجه به شرایط و مولفه های اقتصادی فعلی، قیمت ارز به حدود 7 هزار تومان برسد که در این صورت طبیعی است با توجه به تقویت ارزش دلار و کاهش انس جهانی، قیمت طلا و سکه کاهش یابد

 

سازوکار حذف تسهیلات تکلیفی بانک ها نامشخص است

یکی از موضوعاتی که در بودجه سال 98 برای بانک ها در نظر گرفته شده است ، موضوع حذف تسهیلات تکلیفی در بانک ها است .

حسینی هاشمی در این خصوص گفت : حذف تسهیلات تکلیفی در بانک ها از سال های 79 و 80 در دستور کار است و کماکان انجام می شود . حال این سوال مطرح است که با توجه به اینکه بانک ها دیگر توان پرداخت تسهیلات تکلیفی ندارند، تسهیلات تکلیفی قبلی پرداخت شده توسط بانک ها ، چه می شود .

مدیریت عاقلانه و علمی بانک مرکزی در بازار ارز

وی در خصوص عملکرد بانک مرکزی در تقویت ارزش پول ملی ، عنوان کرد : درحال حاضر نرخ ارز روند کاهشی داشته و از دامنه

18 هزارتومان به 12 هزار تومان رسیده است و می توان گفت که مدیریت بانک مرکزی بسیار عاقلانه ، منطقی و علمی بوده است .

این مدیر پولی کشور با اشاره به اقدامات اخیر بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز، تصریح کرد : آزادسازی بازارها ، حذف ممنوعیت و مجوز فعالیت صرافی ها و اینکه صادرکنندگان بتوانند ارز را به بهترین قیمت به فروش برسانند، آزاد سازی واردات طلا ، افزایش عرضه طلا و سپرده گذاری ارزی در بانک ها، همگی در کاهش نرخ ارز موثر است.

روند نزولی قیمت سکه و ارز ادامه می یابد

این کارشناس ارشد اقتصادی در پایان درخصوص آینده پیش روی بازارهای ارز ، سکه و طلا ، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با توجه به شرایط و مولفه های اقتصادی فعلی، قیمت ارز به حدود 7 هزار تومان برسد که در این صورت طبیعی است با توجه به تقویت ارزش دلار و کاهش انس جهانی، قیمت طلا و سکه کاهش یابد. اگر ارزش پول ملی به همین روال فعلی تقویت شود، نرخ ارز به حدود7 هزار تومان و سکه نیز به 2 میلیون و 500 هزار تومان خواهد رسید .

 

 

 

خواندن 126 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395