چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 15:46

ردزنی 80 قلاده پلنگ در مازندران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
طرح های حفاظت از پلنگ ایرانی در سازمان حفاظت محیط زیست که از جمله با پرداخت خسارت به دامداران برای پرهیز از کشتن این گربه سان به اجرا گذاشته شد، هم اکنون به ثمر نشست و بار دیگر غرش پلنگ را به جنگل های مازندران بازگرداند.

شواهد و قرائنی که سازمان محیط زیست ارائه می کند، نشان می دهد که آمار پلنگ ایرانی در جنگل های شمال به حدود 150 قلاده رسیده که بین 70 تا 80 قلاده آن مربوط به جنگل های مازندران است.
اگر چه در دو سال اخیر به دلایلی از جمله سوانح رانندگی و بی دقتی برخی کشاورزان در ایجاد تله گراز گیر هفت قلاده از پلنگ ایرانی تلف شدند، ولی بنا بر اظهار مسئولان محیط زیست مازندران در سال های اخیر با فرهنگ سازی از طریق قرارگیری تصویر پلنگ در لباس تیم ملی، بیمه سپاری برای پرداخت غرامت به دامداران و جنگل نشینان خسارت دیده و افزایش جریمه کشتن این گربه سان، جمعیت پلنگ در جنگل های استان رو به ازدیاد گذاشت و امیدوار کننده است.
سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت موثر از این گربه سان برنامه جامع مدیریت و حفاظت پلنگ ایرانی را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی ایرانی تدوین کرد که بیمه یکی از محورهای آن بود که از سال 95 به اجرا درآمد.
شرکت ' بیمه ما ' که طرف قرارداد با سازمان محیط زیست برای پرداخت خسارت به دامداران روستایی و جنگل نشینان است تنها در سال 55 فقره غرامت به میزان یک میلیارد و 470 میلیون ریال به دامداران خسارت دیده پرداخت کرد.
جریمه شکار پلنگ ایرانی هم به عنوان گونه جانوری تحت حمایت در چارچوب برنامه حفاظتی از پنج میلیون تومان به 80 میلیون تومان از سال گذشته افزایش یافته است.
رئیس اداره حیات وحش محیطزیست مازندران گفت که بر اساس ردزنی در جنگل های استان پیش بینی ما زیست حدود 70 تا 80 قلاده از این گربه سان در این مناطق است.
کوروس ربیعی روز چهارشنبه افزود: با اجرای طرح های فرهنگ سازی و حمایتی از جمله بیمه درسال های اخیر برخورد قهری با پلنگ تا حد زیادی رو به کاهش نهاد، به طوری که افزایش جمعیت این گونه برای دوستداران محیط زیست دلگرم کننده شد.
وی گفت که در شرایط فعلی بیشترین جمعیت پلنگ ایرانی مربوط به جنگل های شمال کشور بخصوص مازندران است.
پلنگ ایرانی که نام علمی آن ' پنترا پاردوس تولیانا Panthera pardus tulliana ' و نام انگلیسی آن هم ' پرشین لئوپارد Persian Leopard ' است ، بزرگ ترین یا یکی از بزرگ ترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا محسوب می شود و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

منبع: ایرنا
خواندن 191 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395