یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 08:42

اطلاعات تکميلي

  • ابتکار در گفت و گو با عصر اقتصاد:

تاخیر در تصویب لوایح FATF فرصت سوزی برای کشور است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 مرضیه صدری

عصراقتصاد: لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم موسوم به CFT در آخرین مرحله، با اعمال اصلاحات مجلسی ها و رای مثبت به آن راهی شورای نگهبان شده است.

بخشی از این لایحه همچنان مورد تایید نمایندگان مجلس بوده و تصمیم گیری در مورد آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار شده است.

سرنوشت پیوستن ایران به FATF، طی ماه های گذشته یکی از بحث برانگیزترین موضوعات سیاسی بوده و اظهارنظرهای متعددی در این زمینه صورت گرفته است.

از سویی رئیس جمهور نیز هفته گذشته به هزینه هایی اشاره کرد که شعارهای مخالفان با لوایح FATF برای مردم در پی دارد.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور درخصوص هزینه هایی که رئیس جمهور خواست برای مردم ترجمه شود، به خبرنگار عصر اقتصاد گفت: فرصت سوزی ها در روابط اقتصادی و تجاری در مهم ترین دوره زمانی کشور از اساسی ترین هزینه هایی است که تاخیر در تسهیل روابط بانکی و جهانی برای کشورمان به بار آورده است.

این فعال اصلاح طلب از وجود نگاه مثبت به گروه ویژه اقدام مالی یا FATF در سطوح بالای کشور خبر داد و افزود: عدم اجرای ساز و کارهای مورد نیاز پیشبرد و شفاف سازی اقتصاد و یا تاخیر در آنها فقط به هزینه های کشور اضافه می کند.

ابتکار خاطر نشان کرد: اگر ما نتوانیم فرایند تسهیل تعاملات بانکی در سطح بین الملل را هرچه زودتر به تصویب برسانیم فرصت های مهم اقتصادمان را در شرایط تحریمی بیش از گذشته از دست می دهیم.

معاون رئیس جمهور افزود: از دست رفتن فرصت های کشور برای بهبود اقتصاد از جمله هزینه هایی است که رئیس جمهور هم به آن اشاره کرد و این هزینه ها نمی گذارد ما مراقب ارزش ها باشیم.

این عضو کابینه تدبیر و امید در ادامه بیان کرد: زمانی که همه نظام به این جمع بندی برسد که اقتضائات و مصلحت ها رعایت می شود و کشور باید این ساز و کار را برای تعامل با دنیا داشته باشد، طولانی کردن این فرایند و طرح ایراداتی که تنها نتیجه آن ، جز توقف کار ایران در مناسبت بین المللی نیست، هم کشور را وارد فاز انزوا می کند و هم پیام عدم کارآمدی و وجود تشتت در مجموعه نظام را به دنیا القا می کند.

وی با اشاره به اینکه تعاملات بین المللی دوطرفه است، افزود: کشورها در هر تعاملی متقابلا شروطی در نظر می گیرند و هر دو طرف موظف به رعایت شروط یکدیگر هستند.

ابتکار خاطر نشان کرد: اکنون در مجموعه نظام، دولت و مجلس بر سر 4لایحه مربوط به کنوانسیون FATF توافق وجود دارد و به نظر می رسد با تعاملات خوبی که بین دولت و مجلس شکل گرفته و  نگاه مثبتی هم که در سطوح عالی نسبت به این موضوع وجود دارد، هرچه سریع تر این ساز و کار فراهم شود تا تاخیرها موجب فرصت سوزی های بیشتر نشود.

به گزارش ایرنا یکی از مسائلی که در کش و قوس این بحث و جدل ها مطرح می شود این است که طیفی از مخالفان FATF علاوه بر اینکه ثبات و آرامش بازار و اقتصاد را برنمی تابند و سود خود را از شرایط تحریمی، بسته شدن مجاری تجاری ایران با جهان و فضای انحصار می جویند نگران گسترش شفافیت در جامعه اقتصادی و کشورند.

از این منظر، ایجاد فضای شفاف، منافع مضیق و فعالیت های اقتصادی سودجویانه و بعضا نامشروع برخی را با تهدید مواجه ساخته و سبب اعمال فشارهای مستقیم یا غیرمستقیم برای جلوگیری از به نتیجه رسیدن فرایند الحاق به FATF شده است؛ اصطکاکی که سبب شد تا تلاش های بسیاری برای استیضاح وزیر امور خارجه و عقب نشینی وی از مواضعش در زمینه وجود برخی اقدامات غیرقانونی در کشور صورت گیرد و تعارض موافقان و مخالفان پیوستن به کارگروه اقدام مالی را برجسته تر از قبل سازد.

در شرایط کنونی، موافقان FATF، مخالفان آن را به سیاسی کاری متهم می سازند و می گویند برخی از آنان حتی بدون مطالعه و اشراف به FATF و تنها با انگیزه مخالفت با دولت اعتدالی بر طبل مخالفت بر لوایحی چون CFT می کوبند. به همین خاطر سکوت یا پشتیبانی حامیان پیشین رئیس جمهوری سابق از لایحه پیوستن به FATF و اتخاذ رویکردهای کنونی را مصداق رفتارهای یک بام و دو هوا می دانند.

موافقان FATF به رخدادهای اواسط مهرماه و معکوس شدن روند افزایش نرخ ارز اشاره می کنند و معتقدند تصویب CFT در مجلس یکی از عواملی بود که بازار را به واکنشی مثبت واداشت و چشم اندازهای امیدوارکننده ای را در خصوص تداوم تعامل ایران با جهان به وجود آورد.

از سوی دیگر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری روز گذشته دراین خصوص خاطر نشان کرد: در حال حاضر  نمی‌توانیم درباره‌ی CFT اظهار نظر کنیم. مصوبه‌ی مجلس دراین زمینه به دست ما نرسیده است؛ اما شما مطمئن باشید مجمع تشخیص مصلحت نظام از منافع ملی نخواهد گذشت.

به هرحال با اظهار نظرها و خبرهای منتشر شده از مسئولین احتمال موافقت با آخرین لایحه مروبط به گروه ویژه اقدام مالی شدت گرفته است و انتظار می رود تاخیرهای بیجا که اجرای سازو کار مالی ویژه اروپا با ایران SPV را نیز با تاخیر مواجه کرده است، هرچه زودتر پایان یابد.

خواندن 294 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395