یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 13:52

اصلاح طلبان و عبور از خود، اصولگرایان و پرهیز از دگرگونی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
چند حزب اصولگرا و اصلاح طلب در هفته هایی که گذشت کنگره های سالانه خود را برگزار کردند. به نظر می رسد اصلاح طلبان به گزینه هایی چون عبور از چهره های شاخص و سنتی رسیده اند اما اوضاع در اردوگاه رقیب به همان سیاق همیشگی است.

 به رغم تعدد و گوناگونی احزاب و گروه های سیاسی، کشور ما از نظام حزبی قدرتمند و کارآمدی برخوردار نیست چرا که فعالیت موثر احزاب و تشکل های سیاسی به موسم انتخابات محدود می شود.
حزب به عنوان یک نهاد واسط میان مردم و حاکمیت، در ایجاد توسعه و ثبات سیاسی و نیز تحقق مولفه های مردم سالاری نقش مهمی ایفا می کند.
احزاب موسمی یا فصلی عنوان کنایه آمیزی است که ناظران به خاطر فعالیت های مقطعی بر تشکل های سیاسی کشورمان نهاده اند. نبود استمرار در تکاپوی حزبی موجب شده کارکردهایی چون ارتقای آگاهی سیاسی، مطالبه گری موثر، ارایه راهکار و بدیل های کارآمد برای مدیریت کشور، افزایش مشارکت، ارتقای فرهنگ همزیستی، معرفی نامزدهای حزبی آموزش دیده و ... بر زمین بماند.
فاصله زمانی یک سال و نیم تا برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و الزامات رقابت های سیاسی، انگیزه لازم برای آغاز دوباره فعالیت های حزبی را فراهم آورده است. اگرچه نمی توان تمام تکاپوهای سیاسی این روزهای احزاب را انتخاباتی تفسیر کرد، ولی بخش مهمی از مباحث سیاسی روزّ احزاب شامل نشست های هم اندیشی در مورد بازخوانی تجربه های انتخاباتی گذشته، بررسی عملکرد دولت و راهبردهای انتخاباتی آینده را در مرکز توجه دارد.
برگزاری کنگره، اظهار نظر چهره های مطرح حزبی در مورد تحولات کشور و سمت و سو و ماهیت جریان های سیاسی، بحث و نظر در مورد ائتلاف ها و افتراق ها، بررسی راهبردهای سیاسی و ... در ماه های گذشته به طور معناداری افزایش یافته است.
کنگره حزب ندای ایرانیان و تمرکز بر منافع ملی
«حزب ندای ایرانیان» در روزهای پایانی هفته گذشته چهارمین کنگره سراسری خود را برگزار کرد. چهارمین کنگره این حزب جمعه 23 آذر با حضور «صادق خرازی» دبیر کل حزب ندای ایرانیان، «مجید فراهانی» رییس شورای مرکزی حزب، «علی شکوری راد» دبیر کل حزب «اتحاد ملت ایران»، «غلامحسین کرباسچی» دبیر کل حزب «کارگزاران سازندگی»، «عیسی فرهادی» فرماندار تهران، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه و چهره های سیاسی چون «محسن هاشمی» برگزار شد.
این کنگره با دعوت از چهره های سیاسی و حزبی اصلاح طلب و اصولگرا به طور ویژه مباحث خود را روی مساله منافع ملی متمرکز کرد، به طوری که از دید کارشناسان، ندای وحدت طلبی از این کنگره به گوش می رسید.
ظریف در این نشست ضمن تاکید بر اینکه هیچگاه اجازه حزبی بودن نداشته و عضو هیچ حزبی نیست، به انتقاد از جریان هایی پرداخت که به جای دفاع از منافع ملی، غرور ملی را خدشه دار می کنند.
ظریف سیاست خارجی را حوزه منافع ملی و نه حوزه درگیری‌های جناحی خواند و تاکید کرد: کنشگران باید بپذیرند که منافع ملی، جناحی نیست.
فراهانی رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان هم تاکید کرد: اغلب بحران‌‌های پیش روی کشور ربطی به سلیقه جناح‌‌های سیاسی ندارند، بنابراین باید چاره‌‌ای پیدا کرد چون همه در یک کشتی نشسته‌‌ایم.
شکوری راد با انتقاد از تقلیل منافع ملی به منافع جناحی و وجود برداشت های غلط از این مقوله در برخی جریان های سیاسی، خواهان تحریف زدایی و هم فهمی منافع ملی شد. کرباسچی هم از لزوم توافق در مورد منافع ملی گفت و تنها راه ایجاد وحدت ملی را برگزاری انتخابات آزاد دانست.
چهارمین کنگره حزب اتحاد ملت ایران؛ اصرار بر تداوم اصلاحات
حزب اتحاد ملت ایران هم در روزهای پایانی آبان ماه چهارمین کنگره خود را برگزار کرد؛ کنگره ای که بر ضرورت های تداوم اصلاح طلبی و انجام اصلاحات برای جامعه تاکید داشت.
علی شکوری راد دبیر کل این حزب در سخنان خود خواستار آغاز گفت و گو میان جریان های سیاسی شد. شکوری راد گفت: اصلاحات زنده است، تا ملت خداجو، اصلاح گرا و صلح طلب ایران زنده است. ما اتحاد و انسجام و همگرایی ملی را مهم ترین اولویت کنش های سیاسی خود می دانیم. این حقیقت روشن است که جز اصلاحات هیچ راهی پیش روی ملت برای برون رفت از شرایط نابهنجار کنونی نیست؛ اصلاحاتی که براساس باور به اسلام رحمانی، کرامت انسانی، حقوق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شهروندان و به رسمیت شناختن شهروند قدرتمند پرسشگر و حتی منتقد و معترض و حکومتی شفاف و پاسخگو و مقید به چارچوب قرارداد اجتماعی و میثاق ملی قانون اساسی، معنا و تبیین می شود.
این حزب در بیانیه پایانی خود، پیشنهادهایی را برون رفت از شرایط کنونی کشور در هشت حوزه اقتصاد، سیاست خارجی، دولت، انتخابات، عدالت قضایی، آزادی‌های اجتماعی، رسانه ملی و لزوم تمکین به گردش آزادانه اطلاعات و گفت و گو تفاهم ملی مطرح کرد.
در بخشی از این بیانیه در انتقاد از اصل نظارت استصوابی هم آمده است: واقعیت آن است که منشأ بسیاری از تبعیض‌ها و مفاسد در حوزه‌های مختلف و ناکارآمد شدن مدیریت کشور اعمال نظارت استصوابی و جلوگیری از انتخابات آزاد است که موجب بی‌اثر و یا کم اثر کردن رأی مردم می‌شود.
حزب اصلاح طلب اتحاد ملت ایران که در فروردین ماه 1394 تاسیس شده در سال های گذشته بخش مهمی از توان خود را روی توسعه تشکیلاتی در مرکز و استان‌های کشور متمرکز کرد و در انتخابات سال های 1394 و 1396 مشارکت فعال داشت.
دوازدهمین کنگره حزب موتلفه اسلامی و انتقاد از سه قوه
«حزب موتلفه اسلامی» به عنوان قدیمی‌ترین تشکل سیاسی کشورهم در هفته های گذشته دوازدهمین کنگره حزبی خود را برگزار کرد. پنجشنبه 16 آذر ماه، دبیر کل و اعضای ارشد حزب در کنگره این تشکل پنجاه و پنج ساله گردهم آمدند.
اگرچه معمولا هدف از برگزاری کنگره های حزبی تعیین و تبیین راهبردها، سیاست ها، برنامه های حزبی است، اما موتلفه اسلامی در آخرین کنگره حزبی خود بیش از آنکه به تبیین برنامه و سیاست های خود بپردازد یا به انتقادهای وارد به خود پاسخ دهد، با رویکرد سلبی به نقد عملکرد دولت و جریان اصلاح طلبی پرداخت.
بررسی شرایط روز و چالش های موجود جامعه همواره بخشی از کارکرد کنگره های حزبی است. مسلما بخش مهمتری از کارویژه های چنین کنگره هایی باید به آسیب شناسی سیاست ها، راهبردها و برنامه های حزبی اختصاص یابد؛ مساله ای که جای آن که در دوازدهمین کنگره حزب موتلفه خالی بود.
«محمدنبی حبیبی» دبیرکل حزب موتلفه در سخنرانی خود در کنگره، به دولت و مجلس و قوه قضاییه انتقاد کرد و بدیل و راهکار یا ایده ای برای عبور از چالش های موجود حزبش ارایه نداد.
در بیانیه پایانی این کنگره می خوانیم: دولت باید بپذیرد برجام مرده است و امیدی هم به اروپا برای احیای آن نیست. دفاع از برجام درحالی که دشمن به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده و بر دامنه تحریم‌ها و تهدیدهایش می‌افزاید، وهن ملت ایران است. رئیس‌جمهور و وزارت خارجه باید به شروط مجلس در امر مقابل‌ به‌مثل عمل کند و صنعت هسته ای کشور را از مهلکه برجام نجات دهد.
مباحث ماهوی در مورد جریان اصلاح طلبی
بخش مهمی از تحولات حزبی در هفته های گذشته به اظهارنظر چهره های حزبی در خصوص آسیب شناسی جریان های سیاسی اختصاص داشت.
«مصطفی تاجزاده» فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی از لزوم تداوم حیات جریان اصلاح طلبی برای کشور گفت و تاکید کرد: باید اصلاحات را زنده نگه داشت، حتی اگر به قیمت عبور از اصلاح‌طلبان کنونی باشد.
تاجزاده تصریح کرد: شکست اصلاحات شکل گرفتن انقلاب، دخالت خارجی و احیانا بروز خشونت در کشور را ممکن می‌کند. برای این‌که دچار چنین وضعی نشویم، باید اصلاحات را زنده نگهداشت و امید مردم به اصلاحات را حفظ کرد، حتی اگر به قیمت عبور از اصلاح‌طلبان کنونی باشد. بگذاریم مردم بگویند فلان چهره یا بهمان حزب را قبول نداریم و اصلاح‌طلبان کارآمدتری می‌خواهیم؛ عیبی ندارد از ما گذر کنند اما از اصلاحات یعنی از روش غیرخشونت‌آمیز و انتخاباتی ناامید نشوند و آن طریق تحقق مطالبات خود را دنبال کنند.
«عماد الدین باقی» فعال سیاسی اصلاح طلب هم در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد که اصلاحات به شکل کنونی آن پاسخگو نیست و اصلاح طلبان باید طرحی نو دراندازند.
«عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب هم در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی تنها راه کشور برای خروج از وضعیت کنونی را به رسمیت شناختن یکدیگر و انجام اصلاحات گام به گام و رو به جلو دانست.
شکوری راد هم اقبال قریب الوقوع مردم به اصلاحات را پیش بینی کرد و گفت: می بینیم طرف مقابل ریزش نیرو دارد ما باید تلاش کنیم که ریزش نیرو نداشته باشیم. از حوادث دی ماه و بعد از آن، ما (اصلاح طلبان) بسیار لطمه خوردیم اما می دانم که مردم به سمت اصلاحات بر می گردند. مردمی که از اصلاحات سرخورده شده اند، می روند جست وجو می کنند چون چیز دیگری پیدا نمی کنند به سمت اصلاحات بر می گردند. حال ممکن است حامل آن اصلاحات ما نباشیم و افراد جدیدتری باشند که مردم به آنها بتوانند اعتماد کنند، اما علم همان علم اصلاحات است ولو در دستان کسان دیگری.
مناسبات اصلاح طلبان و اعتدالی ها
نسبت و روابط اصلاح طلبان و اعتدالی ها هم از مهمترین مباحث سیاسی روز جامعه است که فعالان سیاسی در مورد آن اظهارنظر می کنند.
اظهارات اخیر «سعید حجاریان» نظریه پرداز اصلاحات در گفت و گو با خبرگزاری «تسنیم» از سوی جریان رقیب به عنوان «عبور اصلاح طلبان از روحانی» تعبیر شد، به ویژه آن بخش که حجاریان گفته بود: ما با روحانی عقدی نبسته بودیم. ایشان وعده‌هایی به مردم دادند و مردم هم به‌دلیل همان وعده‌ها پای صندوق رأی رفتند. دفاع ما، براساس همین وعده‌ها بود و نه خواسته‌های حداکثری خودمان. اما، ایشان به بسیاری از وعده‌هایش یا نخواست یا نتوانست عمل کند و فی‌الواقع زمانی که از خود عبور کرد، طبعاً بخشی از اصلاح‌طلبان هم ناگزیر با ایشان زاویه پیدا کردند.
در روزها و هفته های گذشته بسیاری از اصلاح طلبان با رد گزاره «عبور اصلاح طلبان از روحانی» بر لزوم تداوم همراهی جریان اصلاح طلبی و اعتدالی تاکید کردند.
«اشرف بروجردی» عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفت‌وگو با روزنامه «ایران» از نیاز متقابل اصلاح طلبان و اعتدالی ها گفت و تاکید کرد: هم آقای روحانی و هم اصلاح‌طلبان می‌دانند که به یکدیگر نیاز دارند. بروز برخی انتقادها از عملکرد دولت طبیعی است. اصلاح‌طلبان به عنوان گروه‌های مرجع سیاسی این حق را دارند نسبت به برخی کمبودها یا قصورها به دولت تذکر بدهند کما اینکه اگر چنین نقدهایی نشود، باید بر آنها خرده گرفت. منتها بیان نقد را نباید به معنی عبور از دولت یا روحانی قلمداد کرد. در این میان آنچه مهم است اینکه حرف‌ها و مواضع بین اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها براحتی مطرح شود.
«محمدرضا تابش» نایب رییس اول فراکسیون امید هم در گفت و گو با رسانه ها با رد ایده عبور اصلاح طلبان از روحانی گفت: در هر روندی ممکن است انتقاداتی وجود داشته باشد که این انتقادات و مطالبات می‌تواند به پیشرفت کمک کند؛ بنابراین، هیچ گاه مسأله عبور از روحانی از سوی اصلاح‌طلبان مطرح نبوده است.
جریان اصولگرایی؛ در روی پاشنه سابق می چرخد
مباحث ماهوی در جریان اصولگرایی هنوز چندان پررنگ نیست، گویی اصولگرایان همچنان بر بنا کردن هویت و ماهیت خود بر نفی و انتقاد از دولت و جریان اصلاح طلبی اصرار دارند و به جای بازاندیشی بر رویکردها، راهبردها و سیاست های خود، از هر فرصتی برای نقد جریان رقیب بهره می برند.
«عباس سلیمی نمین» فعال سیاسی اصولگرا در گفت و گو با روزنامه «شرق» راهکارهای اصلی برای خروج اصولگرایان از وضعیت فعلی را بررسی کرد. به گفته سلیمی نمین، اگر اصولگرایان بر بسیاری از ضعف‌های گذشته فایق آیند، شرایط پذیرفته‌شدن آن‌ها در جامعه شرایط بهتری است، به‌ویژه اینکه بتوانند از این شرایط استفاده و درست عمل کنند.
با این حال حجم زیادی از اظهارنظر چهره های اصولگرا بر انتقاد از وضعیت موجود، زیر سوال بردن کارنامه دولت و تلاش برای گره زدن سرنوشت اصلاح طلبان به اعتدال گرایان اختصاص داشت. تکرار الگوهای رفتاری مشابه سال های گذشته در جریان اصولگرایی، امکان تکرار شکست های سیاسی آنها به ذهن متبادر می کند.
خواندن 446 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395