شنبه, 01 دی 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • دبیر شورای نگهبان:

  نامزدهای نمایندگی قبل از ورود به مجلس آموزش ببینند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: دبیر شورای نگهبان با تأکید بر آگاهی نامزد‌های نمایندگی مجلس به قانون اساسی و مسائل مختلف مجلس و وظایف خود و آشنایی با کمیسیون‌های مختلف، پیشنهاد داد تا نامزد‌های نمایندگی مجلس قبل از ورود به مجلس دوره‌های آموزشی را بگذرانند.

همایش نکوداشت هفته پژوهش كه دستاوردهاي پژوهشكده شوراي نگهبان به نمايش درآمده بود از سوی پژوهشکده شورای نگهبان در محل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی با حضور آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان و برخی از اعضای فقها و حقوقدانان شورای نگهبان برگزار شد.

در این مراسم آيت‌الله جنتي به موضوع‌شناسي پژوهشكده شوراي نگهبان اشاره كرد و گفت: اين پژوهشكده در خصوص مصوبات مجلس، استفساريه‌ها، نامه‌هاي ديوان عدالت اداري به عنوان بازوي مشورتي، نظرات خود را به شوراي نگهبان ارسال مي‌كند.

وي افزود: پژوهشكده شوراي نگهبان براي اظهارنظرات خود از دستگاه‌هاي مربوطه دعوت مي‌كند و نظرات و دلايل آنها را راجع به مصوبه مي‌گيرد و پس از بررسي و تحقيقات لازم، نتايج و نظرات خود را ارائه می‌نماید.

آیت‌الله جنتی با بيان اينكه كانديداهاي نمايندگي مجلس بايد به مسائل علمي و تحقيقاتي آشنا باشند، گفت: متأسفانه برخي به ابتدائي‌ترين مسائل مربوط به مجلس آشنايي ندارند و چه بسا برخي اصلاً يك بار متن قانون اساسي را نخوانده باشند.

دبير شوراي نگهبان در ادامه گفت: آیا اين نماينده كه درباره مسائل پیچیده اقتصادی که می‌خواهد رأی بدهد، اطلاعات دارد؟ درباره مشکلات جامعه از جمله گرانی‌ها و تورم كه مجلس می‌تواند برای حل آن سهم و نقش داشته باشد، آگاهي دارد؟

وي افزود: مجلس باید بررسی و پژوهش کند که چه چیز و چه کسانی مسبب مشكلات اقتصادي هست، حال بعد از بوجود آمدن این مشکلات راه حل برون رفت از آن چیست؟

آیت‌الله جنتی با تأکید بر آگاهی نامزدهای نمایندگی مجلس به قانون اساسی و مسائل مختلف مجلس و وظایف خود و آشنايي با کمیسیون‌های مختلف، پیشنهاد داد تا نامزدهای نمایندگی مجلس قبل از ورود به مجلس دوره‌های آموزشي را بگذرانند.

وي گفت: این طرح به نظر مناسب است تا مجلس بعد از مطالعه آن، درباره آن طرح بدهد كه در این صورت آینده مجلس بهتر خواهد شد.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به اینکه الان مجلس در آستانه بررسی بودجه کشور است، افزود: نمایندگان چقدر به مسائل بودجه که رگ حیاتی مملکت است آشنایی دارند، یعنی کجا و چقدر باید هزینه شود و نظارت کند تا دولت بودجه را در جای مناسب هزینه و از مصارف غیر ضروری جلوگیری نمايد.

آیت الله جنتی با انتقاد از برخی اعمال نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: باید نمایندگان در این زمینه نيز در دوره‌هاي اخلاقی شركت كنند تا با وظیفه شرعی و قانونی خود آشنا شوند.

دبیر شورای نگهبان در پايان از مشکلات کنونی کشور به عدم کادرسازی در دستگاه‌های گوناگون اشاره کرد و با قدردانی از تلاش‌های پژوهشکده شورای نگهبان که بسیار موفق بوده است، گفت: جوانان متعهد این پژوهشکده، انقلابی و متدین هستند که بی‌طمع مشغول فعالیت علمی هستند.

بررسی مصوبات مجلس در پژوهشکده و مجمع مشورتی فقهی قبل از طرح در شورای نگهبان

همچنین سیامک ره‌پیک عضو حقوقدان شورای نگهبان طی سخنانی ضمن اشاره به هدف برگزاری این همایش، گفت: شورای نگهبان تلاش می‌کند از طریق ارائه کارهای پژوهشی و معرفی این فعالیت‌ها با دستگاه‌ها و سایر نهادهای اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران و همچنین با پژوهشگران و دانشگاهیان ارتباط بیشتری برقرار کند.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای که سال پیش نیز برگزار شد، نشان داد که این ارتباط با سایر نهادها و پژوهشگران مفید بوده و آثار و برکات زیادی داشته است که امیدواریم برگزاری این همایش نیز این ارتباط را مفیدتر کند.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به اینکه همه نظام‌های سیاسی ساختارهای خود را بر ارزش‌های اساسی و بنیادین مبتنی می‌کنند که محل ظهور این ارزشها، قانون اساسی است، تصریح کرد: همه مجموعه‌ها و حتی نهاد جامعه نسبت به رعایت و مراقبت از ارزش‌ها و قانون اساسی وظایفی دارند.

ره‌پیک افزود: در قوانین اساسی کشورهای مختلف مکانیزم خاصی برای مراقبت از ارزشها پیش بینی می‌شود و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شورای نگهبان برای رعایت و نگهبانی از شرع مقدس و قانون اساسی ایجاد شده است.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان درباره لوایح چهارگانه (FATF) بیان کرد: برخی‌ها طوری مطرح کردند که این موضوع با کم دقتی و سطحی مورد بررسی قرار گرفته است، در حالیکه یکی از نهادهایی که بیشترین بررسی را انجام داد، شورای نگهبان بود. درباره کنوانسیون پالرمو هم همینطور بود. حتی برخی از مسئولان دولتی هم که در جلسات ما شرکت کردند به اشراف شورای نگهبان اذعان داشتند. مطالعات حقوقی و فقهی زیادی در قم و تهران انجام شد. با موافقان و مخالفان CFT جلساتی هم برگزار شد.

وی با اشاره به نقش پژوهشکده شورای نگهبان در بررسی مصوبات، آن را پیشینی عنوان و خاطرنشان کرد: مصوبات ابتدا در پژوهشکده و نیز مجمع مشورتی فقهی بررسی و سپس در جلسه شورای نگهبان مورد بررسی قرار می‌گیرد که تا امروز 1200 گزارش در بررسی پیشینی مصوبات در پژوهشکده تهیه شده است.

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان افزود: از سال گذشته ارتباط پژوهشکده با مجلس افزایش یافته که نمونه بارز آن همکاری برای اصلاح قانون انتخابات بود. البته نباید کارهایی که انجام شد ناتمام بماند باید از آن زحمات استفاده شود.

وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به عملکرد پژوهشکده شورای نگهبان با بیان اینکه سامانه نظرات شورای نگهبان که سال قبل رونمایی شد روزانه ۱۲ هزار بازدیدکننده دارد، اظهار داشت: در 2 یا 3 سال اخیر نیز بیش از 90 کارگاه آموزشی برای آشنایی با نظرات و عملکرد شورای نگهبان با حضور بیش از 3 هزار نفر از دانشجویان تشکیل شده است.

 

خواندن 382 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395