یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 09:54

اطلاعات تکميلي

  • دبیر کارگروه ملی زلزله به «عصر اقتصاد» اعلام کرد

ضعف بودجه ای و مدیریتی مانع شناسایی منشأ بوی نامطبوع پایتخت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: دبیر کارگروه ملی زلزله کشور ضمن ابراز تاسف از پیدا نشدن منشا بوی نامطبوع در تهران، کمبود بودجه و نبود مدیریت یکپارچه را دو مانع مهم بر سر راه مجموعه های ذی ربط برای اجرای عملیات و شناسایی دقیق در خصوص برخی حوادث غیر منتظره دانست.

علی بیت اللهی، روز گذشته درباره انتشار بوی نامطبوع در گفت و گو با عصر اقصاد، اظهار کرد: با فرض این مساله که تمام نهاد ها و سازمان ها اطلاعات صحیح ارائه می دهند، هنوز منشا این بوی نامطبوع شناسایی نشده است.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: اولین فرضیه بوی نامطبوع، انتشار ماده شیمیایی به نام مرکاپتان بود و با توجه به این که گاز طبیعی بدون بو است و این ماده باعث می شود اگر در شهرها و روستاها در یک ایستگاه مصرف گاز نشتی داشته باشد مردم آن را حس کنند، پس با بررسی ها این فرضیه قوت گرفت .

بیت اللهی درباره این  که آیا این بو ناشی از فعالیت آتش فشان دماوند است، گفت: روز حادثه جهت وزش باد اساسا از سمت تهران به سمت دماوند بوده است و هیچ گزارشی مبنی بر خروج گازها بیش از حد مجاز از دامنه قله ارائه نشده است .

این مسئول در مورد گزینه های مطرح شده درباره این بوی مشمئزکننده  افزود: این مسئله حائزاهمیت است که این حادثه برای اولین بار در تهران رخ می دهد ، بنابراین موضوع تکراری مثل سوزاندن زباله ها و آلودگی هوا یا وارونگی نیست چرا که اگر علت، این موضوع ها بود باید در روزهای متعدد با این پدیده مواجه می شدیم.

وی در خصوص فرضیه فاضلاب پلاسکو توضیح داد: از حفر گمانه های دستی (نوعی چاه) در محل ساختمان فعلی پلاسکو که در اثر حفاری از سطح زمین در منفی 21 متری بود،  گزارشی مبنی بر خروج گازی متعفن و بد بو از این چاه ارائه شد که دلیل آن مسدود بودن محل فاضلاب به مدت 40 سال است.

 دبیر کارگروه ملی زلزله ادامه می دهد: از نظر حوادث انسان ساخت (منظور حوادثی است  که فعالیت انسانی ، کارخانه یا شرکت‌ها که به حادثه ای منجر شود و این آلودگی ایجاد کند) فرضیه قابل قبولی مطرح نشده است و پلاسکو تنها گزینه قوی و قابل اثبات است واین تنها عاملی است که اتفاق افتاده همچنین ثبت ه و مشاهده شده است.

وی درباره رد مسئله فاضلاب پلاسکو معتقد است، یک چاه قادر نخواهد بود حجم وسیعی از بو و گاز در هوا پخش و یک شهررا آلوده کند .

بیت اللهی درباره ارتباط این بو و خروج گازهای بد بو از زیر سطح زمین به دلیل حرکت گسل ها و فعالیت های لرزه ای افزود: با توجه به بررسی ها علامت خاصی برای تایید آن مشاهده نشده است،اما از طرفی زلزله هم قابل پیش بینی نیست.

وی درباره تجربه هایی که این حادثه ایجاد کرده است، گفت: درتهران ایستگاه های پایه و اساسی که برای یک شهر نیاز است، نداریم برای مثال، در اثر زلزله معمولا سطح آب های زیرزمینی تغییر پیدا می کند و این اتفاق در خیلی از زلزله ها رخ می دهد، کارشناس باید تحقیق کند که آیا این بو با یک فعالیت لرزه ای مرتبط است یا خیر.

بیت اللهی ادامه داد : برای سنجش آب، فاقد ایستگاه هایی هستیم که با هزینه خیلی کم و به راحتی امکان پذیر است .

وی افزود: حتی ابزاری برای تجزیه این گاز که مثلا آمونیاک یا متان است، در اختیار نداریم و دستگاه هایی که مسئولیت دارند، نیازهای خود را ابلاغ کرده اند، اما یا با نبود تخصیص بودجه مواجه هستند یا نبود هماهنگی بین دستگاهی و نبود مدیریتی واحد مانعی برای این موضوع ایجاد کرده است.

دبیر کارگروه ملی زلزله کشور ادامه داد: برای مثال سازمان آب و برق، موسسه ژئوفیزیک و بخش های مربوط به تحقیقات و پژوهشگاه، با امکانات موجود باید کاری تیمی انجام دهند و  به حل این موضوع بپردازند که تحقق این وظیفه تیمی به مدیریتی واحد نیاز دارد.

 

 

 

 

خواندن 270 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395