دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 08:28

بودجه در مسیر تکذیب و توضیح

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

 عصراقتصاد: از لحظه رونمایی متن لایحه بودجه به نظر می رسد یک روند منسجم و هدایت شده در جهت تخریب آن به راه افتاده و تک به تک ردیف های بودجه ای را مورد حمله قرار می دهد. در همین روند شاهد اعلام ارقامی از ردیف های بودجه هستیم که سازمان برنامه و بودجه را به عنوان متولی تنظیم بودجه های سنواتی مجبور به تکذیب و توضیح می کند و تداوم این روند می تواند نگران کننده باشد.

اعلام ارقام غیر واقعی از اعتبار نوسازی مدارس که با توجه به موضوع حادثه زاهدان هنوز در صدر حساسیت های خبری روز قرار دارد و یا پرداختن به موضوعاتی مانند اعتبارات برخی مراکز پژوهشی و زیر نظر نهاد های خاص که دولت در سالهای قبل خبر از محدود کردن اعتبارات آنها را داده بود یا کاهش اعتبارات مربوط به بودجه توسعه خطوط ریلی و که از اولویت های دولت جهت مدیریت مصرف انرژی و توسعه زیرساختهای ترانزیتی قرار داشت؛ همه و همه خبرهایی هستند که از فضای رسانه ای منتشر و از سوی سازمان برنامه و بودجه با واکنش مواجه شدند و اینهمه برای روابط عمومی این سازمان فصلی پرکار را نوید می دهد.

اما این نوع خبرپردازی چه اهدافی را دنبال می کند هنوز جای سئوال دارد. آیا رقبای سیاسی دولت به دنبال زیر سئوال بردن عملکردش هستند؟ یا جریانهای فشار به دنبال فضاسازی هایی هستند که از طریق آن دولت و مجلس را به سمت تصویب ردیف های مورد نظرشان سوق دهند؟

هرچه که در جریان است نشانه خوبی نیست. در سالهایی مانند سال 98 که پیش بینی می شود هم از نظر سیاسی با توجه به انتخابات مجلس و هم از نظر فشارهای خارجی بسیار پر تنش باشد، بودجه های سنواتی از اهمیت بالایی برخوردارند و اگر ترکیب مناسبی از تخصیص منابع در این اسناد سالانه رقم زده نشود امکان پیچیده تر شدن مشکلات بسیار افزایش می یابد.

در چنین شرایطی بودجه پیش از آنکه با نظرات کارشناسی صیقل یابد اگر در پیچ و تابهای ناشی از منافع گروهی دچار اعوجاج شود به طور حتم نمی توانیم انتظار داشته باشیم در سال پیش رو ابزار مناسبی در اختیار موتولیان اجرایی کشور در برخورد با مشکلات باشد.

در این میان سرگرم شدن سازمان برنامه و بودجه به موضوعات فرعی و موج سازی های خبری حاشیه ای نیز مضرات خود را به دنبال دارد. از این رو  بهتر است، موضوعاتی از این دست که اعتبارات فلان ردیف کاهش یا افزایش پیدا کرده در این زمان با سکوت سازمان برنامه و بودجه مواجه شود.؛ زیرا مسئولیت اصلی سازمان و بدنه کارشناسی آن در حال حاضر حضور در راهروهای پارلمان و توضیح و توجیه ابعاد لایحه برای نمایندگان مجلس است. در این برهه حساس فصل بودجه که اجزاء لایحه در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است اگر توان بدنه کارشناسی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه متوجه تکذیب و توضیح اخبار منتشر شده در فضای رسانه ای باشد این احتمال و جود دارد که به لایحه آسیب جدی وارد شود. بنابراین بهتر است مدیران سازمان تلاش خود را معطوف فضای پارلمان کنند تا لایحه را در مسیر تکذیب و توضیح های رسانه ای گم نکنند.

خواندن 370 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395