چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 09:08

اطلاعات تکميلي

  • بند مربوط به حمایت از تولید در لایحه بودجه 98 حذف شد

پیروزی بانک ها در نبرد با تولیدکنندگان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

آناهیتا یاوری

 عصراقتصاد: «معوقات بانکی» و انباشته شدن مطالبات بانک‌ ها یکی از معضلات بزرگ اقتصاد کشور است. یک روی سکه این معوقات، ابربدهکاران بانکی هستند که با استفاده از رانت و با هدف دلالی، منابع بانکی را در اختیار دارند، اما روی دیگر سکه تولیدکنندگانی هستند که برای تأمین نقدینگی، توسعه کسب و کار ناچار به گرفتن تسهیلات شده‌ اند، اما در دام بهره بانکی گرفتار شده اند که جریمه و ربح مرکب، بخش بزرگی از این معوقات را تشکیل می‌دهد.

بر همین اساس به منظور تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری، بند «و» تبصره 16 قانون بودجه سال 97 بدین گونه تصویب شد که چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را که تا پایان سال ۱۳۹۶ سررسید شده باشد، از تاریخ سررسید تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ تسویه کنند، بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری مکلفند، اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه کنند، اما با وجود تصویب این بند قانونی از سوی نمایندگان مجلس، فرآیند قانونی اجرای آن آغاز نشده و اکثر بانک‌ها از اجرای آن خودداری می‌کنند. اما آنچه حائز اهمیت است این است که این بند در لایحه بودجه سال 98 در نظر گرفته نشده است.

در همین راستا با ارسلان قاسمی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران گفت و گو کردیم.

قاسمی اظهار کرد: بند «و» تبصره 16 در قانون بودجه سال 97 برای حمایت از تولیدکنندگان، تسویه مطالبات بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری به تصویب رسید به گونه ای که تولیدکنندگان بدهی معوق خود را که تا پایان سال 1396 سررسید شده باشد از تاریخ سر رسید تا پایان شهریور 97 تسویه نمایند بانک‌ها و مؤسسات مالی و بانکی مکلف‌ شدند اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه نمایند.

وی ضمن بیان اینکه سیستم بانکی با تمام قدرت و توان مخالف اجرای این بند است، افزود: سیستم بانکی بند «و» تبصره 16 قانون بودجه سال 97 را اجرا نکرد و مجلس این بند را در چهارچوب اصلاحیه قانون بودجه با مرتفع کردن ابهاماتی که با بانک مرکزی داشت مانند بازگشت به قرارداد اولیه و رفع دریافت ربح مرکب، تمدید زمان بازپرداخت بدهی تا پایان سال جاری و بخشودگی جریمه دیر کرد، در قانون بودجه گنجاند. اما شورای نگهبان با رد این درخواست به دلیل مغایرت با اصل 52 قانون اساسی رای به ادامه دریافت ربح مرکب بانک‌ها داد و طبق این حکم بانک‌ها می‌توانند اصل و سود وام‌ها را به همان شیوه گذشته از تولیدکنندگان دریافت کنند.

با سسیستم بانکی فعلی تولید به هیچ وجه فعال نمی شود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: در شرایطی که ما در رکود تورمی قرار داریم و تحریم هستیم باید برای حذف رکود تورمی تلاش کنیم، که تنها روش مقابله با این رکود تورمی، فعال کردن تولید است که با این سسیستم بانکی تولید به هیچ وجه فعال نمی شود.

قاسمی تأکید کرد: در لایحه بودجه 98 ، هیچ بند و تبصره ای برای حمایت از تولید در نظر گرفته نشده است؛ به عبارت ساده تر قرار نیست دولت در سال 98 از تولید کننده بخش غیر دولتی حمایت کند. نقد بسیار جدی ما به لایحه بودجه 98، حذف بند های حمایتی از تولید است که به تولید و توسعه صادرات هیچ گونه توجهی نشده است.

وی افزود: راهکار این مشکل این است که کمیسیون تلفیق بودجه 98 مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی لایحه بودجه حمایت های تبصره ای از تولید و صادرات را به این لایحه بازگرداند.

در همین رابطه علی وقف چی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 نیز گفت: ما معقتدیم باید مانند سال گذشته پافشاری کنیم این تبصره ها در قانون بودجه سال 98 لحاظ شود، از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه می خواهیم که به این موضوع به عنوان ضرورت نگاه کنند.

وی با تاکید بر اینکه بخشودگی جرایم بانکی مجدد برای الحاق به قانون بودجه در کمیسیون پیشنهاد می شود، گفت: اعتقاد داریم وقتی بانک ها جریمه دیرکرد به سپرده گذاران نمی دهد، نباید جریمه دریافت کنند بر این مبنا معتقدیم باید این دو بند قانون بودجه  باید عملیاتی شود.

خواندن 225 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395