چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 10:13

اطلاعات تکميلي

  • با وجود رکود تقاضا اتفاق افتاد؛

رشد 17 درصدی انتشار اوراق بهادار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

علی رمضانیان

 عصراقتصاد: اوراق مشارکت، اوراق بهاداری در چارچوب عقد مشارکت مدنی است که دولت ها با انتشار آن  برای طرح های آتی خود ، از مردم تامین اعتبار می کنند.

برخی از اقتصاددانان انتشار اوراق مشارکت را خرج کردن درآمدی می‌دانند که هنوز به دست نیامده است و با این استدلال می‌گویند اوراق مشارکت دولت خود را بدهکار آینده می کند و ممکن است با ایجاد مشکلاتی در دولت از پس این بدهی ها برنیاید، اما مخالفان این دیدگاه می گویند که  دولت با اوراق مشارکت ، طرح های خود را  به نتیجه رسانده  و از محل سود همان طرح، هزینه‌ها را تامین می کند. بر اساس همین دیدگاه دولت اعلام کرده که برای سال 98 تصمیم دارد 89 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر کند که از این میزان، ۷۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به تسویه بدهی ها و اجرای طرح ها و پروژه ها اختصاص دارد. اینس رقم در بودجه مصوب  سال 97 حدود 76 هزار میلیارد تومان بوده که برای سال آینده قریب به 17 درصد رشد را تجربه خواهد کرد، اما اتفاقی که در سال 97  افتاد اینکه تمام اوراق منتشر شده طی 7 ماهه نخست سال به فروش نرفته است. به عنوان نمونه  بانک مرکزی اعلام کرد که در پایان دوره هفت ماهه ابتدایی سال ۹۷، اوراق مشارکت منتشر شده دولت به میزان دو هزار میلیارد تومان بوده  که یک هزار و 784 میلیارد تومان آن به فروش رسیده است.

با وجود این، در بودجه سال 98 میزان اوراق قابل انتشار با افزایش 17 درصدی مواجهه شده است که در واقع از مبلغ 89 هزار میلیارد تومان اوراق اسلامی ، دولت با داشتن سهم 29 هزار میلیارد تومانی بیشترین سهم را دارد.

دولت اعلام کرده است که اوراق منتشر شده خود را برای طرح های تملک دارایی های سرمایه ای نیمه تمام ، طرح های ساماندهی دانشگاه ها ، طرح تملک دارایی های سرمایه استانی و تعهدات پرداخت نشده طرح های تملک دارایی های سرمایه مصرف می کند.

بعد از دولت، شهرداری ها و سازمان های وابسته بیشترین سهم  را با مبلغ پنج هزار و 500 میلیارد تومان دارند. اوراق شهرداری به طرح های قطار شهری و حمل و نقل اختصاص می یابد. وزارت نفت نیز برای سرمایه گذاری در طرح های نفت و گاز و طرح های زیربنابی مبلغ سه هزار و 500 میلیارد ریال اوراق منتشر خواهد کرد. مبلغ 20 هزار میلیارد تومان برای بازپرداخت بدهی های  دولت و بازپرداخت اصل سود و غیره منتشر می شود ، همچنین  مبلغ  16 هزار و 500 میلیارد تومان نیز بابت بازپرداخت های وزارت نفت خواهد بود.

گفتنی است که مبلغ  سه میلیارد دلار مربوط به اوراق ارزی مالی اسلامی، در بودجه سال 97 دولت  در نظر گرفته شده است، اما دولت هیچ اوراق ارزی تا این تاریخ  منتشر نکرده است.

بازار سرمایه محل عرضه هر ابزار مالی

محل اصلی انتشار این اوراق معمولا بازار سرمایه است و در سال های اخیر  بیشترین انتشار اوراق توسط سازمان بورس صورت گرفته است. هرچند در برخی از دوره ها دولت تصمیم گرفت برخی از اوراق اسناد را در خارج از بورس و در بانک ها منتشر کند، اما به دلیل مشکلاتی که داشته در نهایت انتشار اوراق در بازار سرمایه دادوستد می شود .

در همین رابطه ، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه معتقد است که نوآوری، پویایی، تقویت تدارک وسیع و گسترده منابع مالی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت و همچنین در نظرگرفتن افق زمانی سرمایه گذاران و سطح ریسک آنها مشخصه بارز تامین مالی از طریق انتشار اوراق بهادار اسلامی است.

غلامرضا ترابی با بیان اینکه امروزه در بازار سرمایه متناسب با نیازهای گوناگون افراد، ابزارهای مالی مختلف تعبیه شده است، اظهار کرد: برای مثال سرمایه گذاران ریسک پذیر می توانند در پروژه های مشارکتی که میزان سود و زیان پروژه از ابتدا مشخص نیست و سود قطعی به دارندگان اوراق پرداخت نمی شود، مشارکت کنند یا سرمایه گذاران ریسک گریز می توانند با خرید اوراقی مثل اوراق اجاره یا مرابحه که اوراق با درآمد ثابت محسوب می شود ریسک خود را تا میزان زیادی پوشش دهند. یا سازنده ای که دارای توانایی ساخت است، اما منابع مالی کافی برای این امر ندارد، می تواند از طریق انتشار اوراق بهادار اسلامی همچون اوراق استصناع، منابع مالی لازم را به دست آورده و ساخت پروژه را از سر گیرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی افزود: اوراق بهادار و سپرده های بانکی در جذب منابع مالی رقیب یکدیگر هستند؛ چراکه هر دو ضریب ریسک بسیار پایینی دارند و سرمایه گذار در هر دو مورد از یک سود حداقلی مطمئن برخوردار خواهد بود.

در لایحه بودجه 98 ، دولت در جداول پیش بینی واگذاری و تملک دارایی های مالی در سال ۹۸ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را با رشد حدود ۱۴ درصدی نسبت به سال قبل برآورد کرده است. گفتنی است، دولت برای سال مالی ۹۷ منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی اسلامی را معادل ۳۸.۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود در حالی که این رقم در لایحه بودجه ۹۸، مبلغ ۴۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

غلامرضا ابوترابی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی با بیان مطلب فوق ، اظهار کرد: با رعایت قوانین و مقررات، شرکت های دولتی تا سقف 45 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی را برای اجرای طرح های دارای توجیه فنی، اقتصادی، مالی و زیست محیطی خود که به تصویب شورای اقتصاد می رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود، منتشر کنند.

ابوترابی با بیان اینکه  سقف مجاز اوراق منتشر شده تسویه نشده تا پایان سال مبلغ ۲۹۰ هزار میلیارد ریال عنوان شده است، افزود: این درحالی است که در بودجه سال ۹۷، سقف انتشار اوراق مالی اسلامی ریالی و ارزی برای دولت معادل ۲۶۰ هزار میلیارد ریال تعیین شده بود. همچنین در بند «د» تبصره ۵ لایحه بودجه، به شهرداری های کشور و سازمان های وابسته به آنها با تایید وزارت کشور سازمان امور شهرداری ها و دهیاری های کشور، اجازه داده شده تا سقف ۵۵ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن را توسط همان شهرداری ها منتشر کنند.

وی توضیح داد: بر اساس پیشنهادهای مطرح شده در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، دولت مجاز است اسناد خزانه اسلامی موضوع ردیف درآمدی این قانون را با حفظ قدرت خرید و با سررسید تا سه سال صادر کرده و به طلبکاران تا سقف ۱۳۰ هزار میلیارد ریال واگذار کند، همچنین بازپرداخت اصل این اسناد در قوانین بودجه های سنواتی کل کشور پیش بینی می شود و خزانه داری کل کشور موظف است نسبت به تسویه آن اقدام کند.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه ادامه داد: همچنین دو هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی برای تسویه بدهی قطعی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی تا پایان سال جاری و ۱۰ هزار میلیارد اسناد خزانه کمتر از یک سال برای اعتبارات استانی منتشر می شود.

ابوترابی در پایان با اشاره به اینکه کسری بودجه یکی از معضلات قدیمی اقتصاد ایران بوده که اثرات نامطلوبی بر متغیرهای اقتصادی برجای می گذارد، اظهار کرد: در حال حاضر به منظور تامین کسری بودجه دولتی عمدتا از طریق ایجاد پایه پولی و بالطبع ایجاد تورم اقدام می شود که اثرات نامطلوبی برجای خواهد گذاشت. بنابراین یکی از راه حل های جایگزین برای رفع این نوع کسری بودجه استفاده از اوراق بهادار اسلامی است

 

 

 

 

خواندن 212 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395