چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 14:52

اطلاعات تکميلي

  • منصور یزدی‌زاده

حمایت ذوب‌آهن از توسعه بومی سازی تولید فولاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: منصور یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در حاشیه نخستین نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد ایران، به پتانسیل‌های بالای ایران برای بومی‌سازی تولید فولاد به شیوه کوره بلند اشاره کرد و گفت: بومی‌سازی فناوری کوره بلند یک ضرورت برای کشور است. این امر با توجه به یک میلیارد و 300 میلیون تن ذخایر زغال‌سنگ کشور که بخش عمده آن کک شو است، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان، استقبال از نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد را خوب توصیف کرد و گفت: این نمایشگاه، محمل خوبی برای ارائه فرصت‌های بومی‌سازی و حمایت از تولید داخلی است.

وی افزود: کشور ما با توجه به احداث ذوب‌آهن اصفهان در دهه 50، بیش از نیم‌قرن در صنعت فولاد کشور تجربه دارد و به همین خاطر برگزاری این نمایشگاه با موضوع بومی‌سازی بسیار ضروری است و حتی می‌توانست زودتر هم انجام شود.

یزدی‌زاده نقش ذوب‌آهن اصفهان در شکل‌گیری صنایع فولادی کشور در جای‌جای ایران اسلامی را بی‌بدیل دانست و گفت: دوره راه‌اندازی ذوب‌آهن با دوره آغاز تکنوکراسی در ایران و یکی از تاثیرگذارترین ادوار در صنعتی شدن کشور مصادف است. صنعت کشور با راه‌اندازی ذوب‌آهن ریشه گرفت، جوانه زد، گل انداخت و بلوغ خود را پس از انقلاب طی کرد؛ بنابراین این صنعت صرف‌نظر از پایه بودن برای صنعت کشور، توانست صنایع بالادست و پایین‌دست خود را توسعه و شکوفایی آن را رقم بزند.

وی افزود: این مجتمع عظیم صنعتی با پیشینه نیم‌قرن فعالیت خود، همواره بومی‌سازی را به‌عنوان اولویت اصلی موردتوجه قرار داده است و به‌ویژه این تفکر یکی از برنامه‌های شرکت پس از انقلاب بود. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، در تامین قطعات و تجهیزات مشکلی وجود نداشت، ولی با آغاز تحریم‌های استکبار و همچنین شروع جنگ تحمیلی، تمرکز بر روی ساخت قطعات و تجهیزات در بالادست و پایین‌دست آغاز شد و کارگاه‌های ساخت شرکت در تمامی بخش‌های تولید این توفیق را به دست آورد.

یزدی‌زاده تاکید کرد: ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان مادر صنعت فولاد کشور، حمایت از صاحبان ایده و سازندگان داخلی قطعات را با جدیت دنبال می‌کند. در این راستا بخشی در قالب شورای عالی تحقیقات شرکت و بخشی هم در قالب ارتباط با دانشگاه‌ها و پذیرش پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا فعالیت می‌کنند. ضمن اینکه ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از برنامه‌های شرکت در جهت توسعه بومی‌سازی خارج از شرکت است.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان یادآور شد: با توجه به تداوم تحریم‌های استکبار و ضرورت توسعه شرکت و افزایش رقابت در عرصه داخلی و خارجی و همچنین توان بالای کارشناسان و متخصصان داخلی، موضوع توسعه بومی‌سازی، یک الزام و نه یک انتخاب است؛ بنابراین جمیع جهات یادشده شرکت را به انجام و توسعه بومی‌سازی تشویق خواهد کرد.

خواندن 233 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395