چهارشنبه, 19 دی 1397 ساعت 00:00

رونـد بازارهای جهانی بيمه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مترجم الهه فابریکی اورنگ

 عصراقتصاد: گزارش حاضر در خصوص روند تغییرات و آثار برخورداری از بیمه های زندگی و غیر زندگی در اغلب کشورهای دنیا بالاخص کشورهای منطقه  OECD و نیز ASSAL و برخی از کشورهای دیگر تهیه شده است.

حق بیمه‌های ناخالص شرکت های بیمه ای داخلی براساس قوانین کشورها، در ۱۵ کشور نشان می‌دهد، میزان خالصی حق بیمه ها درهر دو نوع این بیمه ها افزایش داشته است (بالاخص آمریکا). در ۱۰ کشور دیگر تنها بیمه های زندگی افزایش مثبتی را شاهد بودند و ۱۵ کشور مابقی نیز تنها رشد مثبت حق بیمه هایشان مربوط به بیمه های غیرزندگی بوده است.  بلژیک، فنلاند و نروژ، هر سه کشور جز تنها کشورهایی بوده اند که در هر دو بخش حق بیمه های زندگی و غیر زندگی کاهش را تجربه کردند که البته، دلیل وجود روند کاهشی و نرخ پایین حق بیمه های غیر زندگی در فنلاند، بروز تغییراتی در گزارش های جمعیتی این کشور بوده که به عنوان یک عامل اصلی و مهم در تحقق سیاست‏ های شرکتهای بیمه‏ای در فنلاند بوده است. لازم به ذکر است، عملکرد نظام بیمه‏های غیرزندگی فنلاند، ماحصل شرکت‏های بیمه‏ای سوئدی مستقر در این کشور هستند که مسئول اجرای عملکرد های مربوط به بیمه‌های غیرزندگی در فنلاند می باشند (به همین دلیل شرکت های داخلی فنلاند در گزارش سال ۲۰۱۷ در نظر گرفته نشده‏ اند) میزان نرخ رشد واقعی حق بیمه های زندگی و البته با گستردگی زیاد در کشورهای مختلف، متفاوت است. کشور روسیه با سهم ۴۰.۷ درصد، بیشترین میزان افزایش را در این نوع بیمه‏ ها شاهد بوده است. سنگاپور با سهم ۲۲.۲ درصدی در رتبه دوم و نیز بولیوی با ۲۱.۲ درصد رتبه سوم در میزان افزایش حق بیمه های زندگی را در گزارش سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص داده اند. پنج کشوری که نرخ رشد واقعی مثبت و بالای ۱۰ درصد را در حق بیمه های زندگی در سال ۲۰۱۷ تجربه کرده‌اند، عبارتند از: اندونزی، لوگزامبورگ، تونس و ترکیه. در این گزارش، کشور لیتوانی با ۲۴.۱ درصد، بالاترین رکورد را در نرخ رشد حق بیمه‌های غیرزندگی در سال ۲۰۱۷ داشته است (بیشتر افزایش ها مربوط به حق بیمه‌های شخص ثالث رانندگی بوده است). در مقابل میزان اغلب حق بیمه‌های غیرزندگی در بولیوی کاهش چشمگیری داشته است (منفی ۹.۸ درصد).
بالاترین میزان حق بیمه ها برای کشورهای فرانسه و آلمان (هرکدام ۰.۲ تریلیون دلار) و آمریکا ( ۲.۸ تریلیون دلار) گزارش شده است. با این حال، بالاترین نرخ های رشد در توسعه بیمه ها برای کشورهای با حق بیمه‌های پایین تر از جمله کاستاریکا، هندوراس و لاتویا گزارش شده است.

روند پرداخت های بیمه ای در سال ۲۰۱۷

بیمه گرانی که در فعالیت های مربوط به بخش بیمه های زندگی مشغول هستند، در گزارش سال ۲۰۱۷ در ۲۸ مورد از ۴۰ مورد آن نسبت به سال ۲۰۱۶، گستردگی و حجم بالایی از فعالیتها را شاهد بودند. بر اساس این گزارش، بالاترین نرخ مربوط به افزایش پرداخت ناخالص مطالبات در بیمه های زندگی در دو کشور اروپایی، اعم از: لیتوانی (‏ ۳۳.۴  درصد) و لاتویا (۲۹.۵ درصد) اتفاق افتاده است. این روند در این دو کشور ممکن است به دلیل انقضاء قراردادهای بیمه ای بوده باشد (مانند انقضای قرارداد های ۱۵ ساله مشمول در سال ۲۰۰۲ در لیتوانی).
البته در مقابل، دو کشور دیگر اروپایی، پرتغال با منفی ۳۳.۸ درصد و آلمان با منفی ۱۷.۹ درصد بالاترین نرخ کاهش پرداخت‌های ناخالص بیمه ای را در سال ۲۰۱۷ تجربه کرده بودند که دلیل آن نیز می تواند سیاست‌ قراردادهای منعقده بیمه ای آن کشورها در سال ۲۰۰۴ باشد.
توجه به این نکته ضروری است که قانون درآمدهای بازنشستگی کشورهای مذکور، به طور معمول ۱۲ ساله بوده و برای مقاصد مالیاتی و سیاست های مربوط به آنها در همان محدوده زمانی قابل قبول و قابل اجرا بوده است و طبیعی است که چون این قراردادها در سال ۲۰۱۶ منقضی شده‌اند، در نتیجه منجر به افزایش میزان پرداختی مطالبات در این سال شده است.( همچنین بخشی از دلایل منفی بودن این مقدار در کشور پرتغال ممکن است به خاطر کاهش واگذاری ها بوده باشد).
تقریبا در دو سوم کشورهای مورد بررسی، شاهد افزایش در میزان پرداختی ناخالص مطالبات در بخش بیمه‌های غیرزندگی بودیم. ازجمله، بیشترین میزان این افزایش ها در کشور پرو، با نرخ بالای ۸۵ درصد بوده که یکی از دلایل آن می تواند در نتیجه بروز باران های سنگین و سیلاب ها در این کشور در سال ۲۰۱۷  باشد. همچنین، کشورهای هندوراس، لیتوانی و نیکاراگوئه نیز پرداختی های مربوط به مطالبات در شرایط واقعی، افزایشی بیش از ۲۰% از تصور و مقدار در نظر گرفته شده را شاهد بودند. در ۱۵ کشور، پرداختی های مربوط به مطالبات (در شرایط واقعی)، بالاخص در بولیوی با منفی ۲۶ درصد و لوگزامبورگ با منفی ۲۱.۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.
ایالات متحده، بالاترین میزان پرداخت ناخالص مطالبات در سال ۲۰۱۷ با مقدار ۱.۶ تریلیون دلار( با ترکیبی از همه بخش‌ها‏ ) را به خود اختصاص داده است. بر این اساس، در این گزارش، نقش و اهمیت حواله جات و اوراق قرضه برای بیش از نیمی از سرمایه‏های شرکت های بیمه در ۳۴ کشور از ۴۲ کشور در سال ۲۰۱۷ محاسبه شده و مورد بررسی قرار گرفته است. سهم این بخش از سرمایه گذاری ها، در سبد کل سرمایه‏ گذاری ها در بیمه بیش از ۸۰ درصد بوده است.  از جمله در کشور برزیل با ۸۳.۵ درصد، مجارستان ۸۲.۲ دهم درصد، مکزیک ۸۲ درصد و یونان ۸۱.۱ درصد بوده است.
وجود نرخ های مثبت بازده سرمایه‌گذاری در ۲۰۱۷ در اغلب کشورهای مورد گزارش نشان می دهد که اغلب بیمه گران در این سال نرخ های مثبتی از بازگشت سرمایه هایشان را تجربه کردند. این نتایج، بیمه های زندگی در مالزی، به بالاترین میزان بازده سرمایه گذاری ها (۱۷.۸درصد ) در سال ۲۰۱۷ رسیده است که تحقق این مهم، مدیون عملکرد قوی بازار سهام مالزی در سال ۲۰۱۷ بوده است. در مقابل، بیشترین نتایج ناخوشایند و نوعی شکست در سرمایه گذاریهای بیمه ای، اغلب مربوط به بیمه‏ گران درکشور لیتوانی ( که سهم سرمایه‌گذاری در سهام آن به طور نسبی پایین است‏ ) و نیز روسیه  بوده که انواع مختلف نظام بیمه ای آنها در دستیابی به نرخ های بازده واقعی در سرمایه گذاری هایشان روند خوبی را نشان نمی دهد.

منابع و ماخذ:

WWW.OECD.ORG  ( Global insurance market trends)

تاریخ گزارش: فوریه ۲۰۱۸، انتشار عمومی: june 2018

خواندن 616 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395