دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 02:00

وضعیت کجدار و مریز ایران در الحاق به FATF

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد:  معاون حقوقی رئیس جمهور معتقد است، ایران از شرایط مطلوب برای اصلاح روابط داخلی و بین المللی در سیستم بانکی فاصله گرفته اما همچنان درمسیر الحاق به کنوانسیون FATF قرار دارد.

لعیا جنیدی در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص تایید لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشحیص مصلحت به همراه اصلاحات وارد شده، اظهار کرد: دولت مسلما علاقمند نبوده که متن این لایحه دچار تغییراتی شده و از اهداف مد نظر دولت منحرف شود.

وی افزود: دولت متن این لایحه را با دو هدف تنظیم کرده بود. هم به منظور اصلاح سیستم بانکداری داخلی در ایران و هم بهبود ارتبطات با سیستم بانکی بین المللی. به همین دلیل در تنظیم متن توجه ویژه داشته و بر تصویب همان متن اولیه اصرار داشت تا هر دو کارکرد را داشته باشد.

جنیدی تاکید کرد: اگرچه این متن دستخوش تغییراتی شده است و در برخی موارد که از متن دولت عدول شده، ممکن است از لحاظ سیستم بانکداری داخلی مد نظر دولت، کارکرد مطلوبی نداشته باشد، اما به هرحال این حق مجلس و مجمع تشخیص مصلحت است.

معاون حقوقی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: با همین وضعیت هم معتقدم که تایید این لایحه توسط مجمع تشخیص مصلحت، مسیر الحاق به اف ای تی اف را تسهیل کرده است، هرچند می توانست از این بهتر باشد.

جنیدی در خصوص انفعال روپا درمورد سیستم مالی مشترک با ایران و تاخیر در اجرای SPV نیز گفت: ممکن است این سیستم با تاخیر اجرا شود اما در هرصورت این اتفاق رخ می دهد.

وی با اشاره به اینکه اجرای SPV آثار مثبتی در مبادلات پولی و مالی ما خواهد داشت، افزود: نباید در کارکرد هر نهادی از جمله SPVخیلی اغراق آمیز نگاه کنیم.

از سوی دیگر روز گذشته جلسات سه جانبه میان ظریف، کدخدایی و جنیدی برای بررسی CFTنیز پایان یافت.

جنیدی در گفت و گو با تسنیم از ورود لایحه CFT به مجمع شخیص مصلحت خبر داد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: این جلسات در راستای حفظ منافع ملی و رفع دغدغه‌های موجود در زمینه CFT بود که به‌هرحال به پایان رسید.

وی افزود: ما در این جلسات سعی کردیم با شورای نگهبان تعاملی برای سؤال‌های صورت‌گرفته داشته باشیم اما در نهایت آنها دو، سه مورد را پذیرفتند و بقیه را رد کردند و حالا اگر به‌روی آن اصرار شود این لایحه به مجمع خواهد رفت.

معاون حقوقی رئیس‌‌جمهور خاطرنشان کرد: فعلاً در جلسه آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع پالرمو در دستور کار خواهد بود و فکر می‌کنم CFT پس از پالرمو در دستور کار مجمع قرار بگیرد.

امکان تمدید نشدن مهلت ایران از طرف اف.ای.تی.اف وجود دارد

در حالی که FATF بارها مهلت ایران برای اصلاح قوانین خود در مبارزه با پولشویی را تمدید کرده است، با توجه به تاخیر ایران در اجرای توصیه ها و الزامات FATF، احتمال از دست دادن فرصت الحاق به این کنوانسیون، ارتقاء رتبه ایران در شفافیت اقتصادی و تسهیل روابط مالی و بانکی بین المللی برای کشورمان، افزایش می یابد.

این موضوع را نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز مطرح کرده است.

پدرام سلطانی روز شنبه به ایرنا گفت: از آنجا که تاکنون چند مرتبه مهلت ایران برای رعایت توصیه های این نهاد تمدید شده، مجموعه اتحادیه اروپا و گروه ویژه اقدام مالی انتظار دارد که ایران تکلیف خود را هرچه سریعتر مشخص کند.

وی ادامه داد: اجرایی شدن ساز و کار مالی اروپا، نیازمند تعیین تکلیف پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو)، کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است.

سلطانی تصریح کرد: تا زمانی که تکلیف پیوستن ایران به دو کنوانسیون یاد شده و گروه ویژه اقدام مالی مشخص نشود، گویی در مسیر اجرایی شدن سازوکار مالی اروپا هیچ اقدامی نشده است.

گفتنی است رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تعیین تکلیف لوایح باقی مانده مربوط به FATF تا پایان ماه خبر داد.

 

خواندن 227 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395