سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 09:08

اطلاعات تکميلي

  • مسیر پر پیچ و خم تصویب لوایح مربوط به FATF ادامه دارد

دلواپسان به دنبال تحریف یک نامه مشفقانه  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصادجمعی از وزرای دولت دوازدهم، برای تسریع در روند تصویب لوایح در ارتباط با FATF نامه ای به رهبر معظم انقلاب ارسال کردند اما برخی از نمایندگان مجلس عضو جبهه پایداری که سوابق آن ها درمخالفت های غیر منطقی با دولت روشن است، باز هم در پی سوء استفاده از این نامه در راستای منافع حزبی خود برآمدند.

موضوع FATF و لوایح مربوط به آن چند سالی است که با حواشی زیادی از سوی مخالفان همراه شده است؛ در حالی که مسئولان و کارشناسان متخصص در این زمینه بارها به ارائه توضیح و پاسخ برای قانع کردن منتقدان و مخالفان، چه در مجلس و چه در محافل رسانه ای و محرمانه پرداخته اند، بازهم اختلاف ها بر سر این موضوع ادامه دارد.

از آنجا که در آخرین مهلتی که FATF برای ایران تمدید کرده است(27بهمن)، تنها 25روز فرصت باقی است و با توجه به تحولات اخیر در صحنه بین الملل مثل تشدید تهدیدهای آمریکا، موقعیت خوف و رجای حاکم بر روابط ایران و اروپا، اجلاس جهانی ضد ایرانی لهستان و عزم جزم آمریکا برای تشدید فشارهای اقتصادی بر ایران و به ثمر نشاندن این ادعای خود مبنی بر اینکه انقلاب جمهوری اسلامی ایران 40سالگی را نخواهد دید، بهانه جدید ندادن و تقویت ارتباطات در جبهه سازی علیه دولت ترامپ، بیش از پیش اهمیت می یابد که خروج از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، از مهم ترین اقدامات در این زمینه است.

اهمیت این موضوع را بیش از همه تیم دیپلماسی ایران و وزرای اقتصادی درک می کنند.

 در روزهایی که دو لایحه مهم CFT و پالرمو برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت رفته و منتظر نظر نهایی آنها هستند، جمعی از وزرا در ارسال نامه به رهبر معظم انقلاب خواستار تسریع در روند تصویب لوایح مرتبط با FATF شدند.

موضوعی که از سوی علیرضا رحیمی،عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز تایید شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با انتشار مطلبی در صفحه توئیتر خود از تحریف این مسئله توسط نماینده نزدیک به جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد.

این عضو فراکسیون امید نوشت: تعدادی از وزیران طی نامه‌ای از مقام رهبری درخواست کرده‌اند، برای تسریع در بررسی CFT و پالرمو توسط مجمع تشخیص مصلحت، ایشان تاکید مستقیم فرمایند.

به گفته رحیمی، عضو افراطی جبهه پایداری در کمیسیون امنیت ملی در تحریفی آشکار، این نامه مشفقانه را تهدیدی به استعفای جمعی از کابینه تعبیر کرده است.

وی نامی از نماینده «افراطی عضو کمیسیون امنیت ملی» نبرده است اما گفتنی است، پیش از این جواد کریمی قدوسی در اظهاراتی که برخی از کانال‌های تلگرامی نزدیک به این جریان آن را منتشر کرده بودند به مساله نامه جمعی از وزرای دولت به رهبر انقلاب اشاره کرده بود.

پیش از این لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور نیز که در گفت و گو با «عصر اقتصاد» بر قدرت تاثیر تصویب لوایح مربوط به FATF در مسیر اجرای SPV تاکید کرده بود، از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار تسریع در رسیدگی به این لایحه شد.

مناقشه ها دراین خصوص در شرایطی ادامه دارد که اگر مهلت FATF  تمدید نشود، احتمال بازگشت تهران به فهرست کشورهای غیرهمکار یا همان «لیست سیاه» افزایش می یابد. فهرستی که فعلاً تنها نام موجود در آن کره شمالی است.

 

خواندن 175 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395