شنبه, 06 بهمن 1397 ساعت 09:13

اطلاعات تکميلي

  • دلواپسان از جیب مصلحت ملی هزینه های گران می پردازند

آبروی ملی بازیچه دست مخالفان FATF

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری
عصراقتصاد: در آستانه دو تاریخ مهم «چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی» و «پایان مهلت FATF به ایران برای ارتقای وضعیت خود در مبارزه با پولشویی» قرار داریم. زمانی که می توان گفت انقلاب اسلامی پس از 40سال و با در مواجه با مسائل و مشکلات متعدد و متنوع داخلی و خارجی به بلوغ رسیده است.
از سویی عزم بسیاری از قدرت های اقتصادی دنیا برای ندیدن چهل سالگی انقلاب (به زعم خود)، تنگناها و فشارهای اقتصادی را بیش از گذشته تشدید کرده که با وجود همه سیاست ها ودیپلماسی های معقول و موفق، باز راه دیگری برای کارشکنی می یابند و همین موارد، کشور را در شرایط جنگ اقتصادی قرار داده است. شرایطی که جز با عملکرد استراتژیک و تصمیم گیری های هوشمندانه و غیر احساسی توسط فرماندهان قدر، نمی توان از آن خارج شد.
خروج از انزوا و توسعه و ایجاد روابط مطلوب در سطح بین الملل یا به تعبیری ساده تر، «یارکشی» را می توان آغاز حرکت در مسیر مبارزه معقول با عوامل بیرونی فشارهای اقتصادی دانست. مسیری که قطعا به ارتقا و رسیدن به استانداردهای جهانی نیاز دارد تا بتوان وارد بازی های جهانی شد.
برجام، یکی از بزرگترین دستاوردهای دیپلماسی ایران پس از سال ها انزوا و تحریم بود؛ معاهده ای که ترامپ از آن با عناوینی مثل بدترین توافق یاد می کرد و معتقد بود همه چیز را به ایرانیان می دهد. بنابراین، آمریکا به عنوان یکی از طرف های این معاهده با روی کار آمدن ترامپ، به عنوان رئیس جمهور این کشور، حاضر نشد در چنین معاهده ای باقی بماند اما اتحادیه اروپا به تلاش برای حفظ این توافق پرداخت.
خروج آمریکا از برجام و تحت تحریم و فشار گذاشتن ایران باعث شد دیپلمات های کشورمان سیاست یارگیری جهانی را جدی تر ادامه دهند. همچنین اتفاقاتی نظیر تمایل اتحادیه اروپا بر تقویت استقلال خود و طرح ایده ارتش اروپایی، عرصه ای برای بهره برداری ایران در راستای مافع خود از این تغییرات جهانی، فراهم کرد.
از طرفی هم شاهد اقداماتی از سوی بسیاری از کشورها برای خروج از سلطه دلار و تحولات قیمت و تقاضا در بازار نفت بودیم که گمانه زنی ها مبنی بر تغییر مناسبات قدرت در دنیا را تقویت می کرد.
در این میان ایران سیاست یارگیری در سطح منطقه و جهان را بیش از گذشته دنبال می کرد، اما نیازمند ابزارهای بیشتری هم بود. ابزارهایی که هم بتوان با آنها موانع مسیر را حذف کرد و هم سرعت حرکت را شتاب داد.
خروج آمریکا از برجام به نوعی مصداق «عبارت عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» هم بود چرا که اروپا را به متحدی قوی برای ایران تبدیل می کرد و وعده اجرای ساز و کار مالی ویژه جایگزین سوئیفت(SPV) از نشانه های آن بود. وعده ای که اگرچه با تعلل ها و بد قولی هایی در زمان اجرا مواجه شده اما برآوردها از اظهار نظرهای مسئولان ایرانی و اروپایی حاکی است که در نهایت اجرایی خواهد شد و حضور ایران در کنار کره شمالی به عنوان تنها کشورهایی که در لیست سیاه FATF قرار دارند، از جمله عوامل معطل ماندن سامانه SPV است.
بنابراین ارتقای رتبه ایران در مبارزه با پولشویی و ارسال پیام کاهش ریسک سرمایه گذاری در این کشور با ورود به منطقه سبز، نقشی بسیار تاثیر گذار تر از آن دارد که مخالفان و منتقدان این کنوانسیون اعلام می کنند. مخالفان و منتقدانی که البته برخی از آن ها دغدغه های واقعی و دلسوزانه برای کشور دارند.
بسیاری از سیاستمداران و تصمیم گیران کشورمان نیز چه در مجلس، چه در دولت و چه در مجمع تشخیص مصلحت نظام به درک این مهم دست یافته اند و حتی از فرمانده کل قوا دراین زمینه استمداد کرده اند، اما مخالفت ها همچنان ادامه دارد.
با وجود ارائه توضیحات و پاسخگویی های مفصل از سوی مراکز ذیربط در خصوص مبارزه با پولشویی و FATF، در حالی که دو لایحه مربوط به این کنوانسیون در خوان هفتم قراردارند، مخالفان همچنان بر مخالفت ها و استدلال های کهنه خود پافشاری می کنند و از آنجا که تریبون های قوی در اختیار دارند و به هر بهایی سعی بر حاکم کردن فضای مد نظر خود دارند.
در آخرین اقدام، به افشای یک نامه محرمانه که جزو اسناد طبقه بندی شده به شمار می آید پرداخته و برای آن در راستای اهداف خود محتوا سازی کرده اند.
هر چند که حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور از عادی بودن روند گفت و گو و مذاکره بین اعضای دولت با رهبر انقلاب به «عصر اقتصاد» خبر داد اما به گفته یکی از اعضای کابینه در گفت و گو با «عصر اقتصاد»، افشای یک سند محرمانه آن هم با تحریف این چنینی قطعا ماجرای پیچیده و اهدافی مغایر با مصلحت کشور در پشت پرده دارد.
دلواپسان اعلام کرده اند که اعضای کابینه دولت دوازدهم به تهدید رهبر معظم انقلاب برای تن دادن به خواست خود پرداخته اند. توسل به چنین ابزارهایی بیش از همه نشان می دهد که این گروه، خود را شکست خورده می دانند و حالا در پی تضعیف پیروزی طرف مقابل خود برآمده اند تا اگر دستور یا پاسخی هم از سوی رهبری در موافقت با تصویب این لوایح پر حاشیه صادر شد، تهدید به استعفای هشت عضو کابینه را دلیل اصلی آن قلمداد کنند.
از طرف دیگر سعی دارند موضوع FATF را مساله دولت نشان دهند، در حالی که محمد باقر نوبخت در گفت و گو با خبرآنلاین اعلام کرده است موضوع عادی‌شدن وضعیت ایران در FATF مربوط به نظام است .
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز از پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه وزرا خبر داد.
به نظر می رسد دولت تنها نهادی است که در مسیر عضویت به FATF که منافع ملی در گرو آن قرار گرفته، باید هزینه کند.
با وجود بیان سخنان مخالف نسبت به FATF از تریبون نماز جمعه در روز قبل از زمان اعلام نتیجه CFT و پالرمو از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، بازهم امیدها نسبت به تصویب این دو لایحه وجود دارد و امروز با برگزاری جلسه مجمع دراین خصوص، انتظارها پایان می یابد.
باید دید مسئولان انقلابی در آستانه بلوغ انقلاب، چه تصمیمی برای اقتصاد کشور خواهند گرفت.
 
 
خواندن 154 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395