سه شنبه, 23 بهمن 1397 ساعت 08:59

چهل ساله شدیم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

عصراقتصاد دیروز جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار شد و انقلاب با وجود ادعاها و آرزوهای دشمنان مبنی بر نرسیدن به چهل سالگی، مسیر خود را ادامه داد.

40سالگی در عین حال که سن پختگی و بلوغ به شمار می آید، می تواند آغازی دوباره با تجربه بیشتر، انگیزه مضاعف و توانی نو برای حرکت موثر تر باشد.
راهپیمایی 22بهمن روز گذشته به رسم هر سال با حضور مردم و مسئولان کشوری و لشکری برگزار شد.
رئیس جمهور به عنوان سخنران این مراسم به ارائه برخی آمارها از رشد  و توسعه کشور در حوزه های مختلف، به مقایسه شرایط کشور قبل و بعد از انقلاب پرداخت که در جدول زیر به تفکیک آمده است.
حسن روحانی در اجتماع بزرگ مردم تهران در مراسم راهپیمایی چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، با برشمردن ویژگی های خاص مراسم 22 بهمن امسال گفت: مراسم امسال از یک سو با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران و از سوی دیگر  ایام دهه فجر امسال با عطر و بوی فاطمی همراه شده است ؛ همان بزرگواری که در سایه تعالیم پدرش، همسرش و فرزندانش ملت ما توانست در برابر همه قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بایستد و پیروزی را به دست آورد.
رئیس جمهور با بیان اینکه ملت ایران چهل سال پیش، از استبداد ، استعمار و وابستگی‌ها رهایی یافت و توانست نظام جمهوری اسلامی را در این سرزمین مستقر سازد، افزود: همچنین امسال در شرایطی جشن 22 بهمن را برگزار می‌کنیم که آمریکای جنایتکار ، صهیونیسم و ارتجاع منطقه ، مردم  ما را تحت فشار تحریم قرار داده‌اند.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز همه دنیا بداند قدرت جمهوری اسلامی ایران به مراتب از روزهای رزم و جنگ و دفاع، بیشتر است و نیروهای مسلح ما در تهیه انواع سلاح و مهمات آماده تر است به طوری که  اگر در زمان رژیم گذشته 5 درصد سلاح و مهمات ما ایرانی و 95 درصد خارجی بود، امروز 85 درصد تجهیزات و مهمات و نیازمندی‌های دفاعی کشور ما به دست نیروهای توانمند و دلاور خودمان ساخته می‌شود.

قدرت نظامی ایران در 5 سال اخیر برای همه جهانیان شگفت‌آور است
روحانی با تاکید بر اینکه برای تقویت قدرت دفاعی و ساختن انواع موشک‌های ضد زره، پدافند هوایی، زمین به دریا و دریا به دریا، هوا به هوا و زمین به زمین از کسی اجازه نگرفته‌ و نخواهیم گرفت، گفت: راهمان را و قدرت‌نظامی‌مان را ادامه می‌دهیم و نزد ملت ایران به صراحت می‌گویم که قدرت نظامی ایران در طول این 40 سال و بویژه در 5 سال اخیر برای همه جهانیان شگفت‌آور است.
رئیس جمهور ادامه داد: در این 40 سال پیشرفت در صنایع دفاعی، نظامی، موشک‌ها، جنگنده‌ها، هلی‌کوپترها، ناوچه‌ها، زیردریایی ها، تانک‌ها و نفربرها و سلاح انفرادی و هر آنچه که نیروهای مسلح از سلاح و مهمات و بالاتر از آن نیاز دارند و شهامت نیروهای مسلح و انگیزه و تدبیر و نقشه آنها همه جهانیان را شگفت زده کرده است.
روحانی اظهار کرد: در 5 سال اخیر وقتی ایران اراده کرد، به ملت های عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن کمک کند، جهانیان دیدند که دشمنان در برابر قدرت‌ ملت‌های منطقه و حمایت‌های ایران به پیروزی دست نیافتند و امروز ناچارند با اعتراف به شکست‌های 20 ساله مداخلات خودشان در ایران کم کم از منطقه خارج شوند و ملت‌های منطقه بتوانند با آزادی راه خود را ادامه دهند.
رئیس جمهور حفظ تمامیت ارضی و حراست از ایران عزیز را اولین دستاورد انقلاب اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: یک میلیمتر از خاک و آب‌های این سرزمین به دشمن واگذار نشد و ملت ایران در برابر توطئه‌ها پیروز شد.
روحانی با بیان اینکه دومین دستاورد بزرگ این انقلاب که به آن می‌بالیم و افتخار می‌کنیم، تغییر نظام مشروعیت در این کشور بود، گفت: نظام مشروعیت در گذشته بر این مبنا بود که فردی بر اساس اینکه فرزند کدام پدر و از کدام طایفه و قبیله است می توانست شاه باشد و بعد او هم فرزند او بود، که این نظام بر هیچ مبنای عقلی، شرعی و دمکراسی منطبق نبود.
رئیس جمهور افزود: دستاورد جمهوری اسلامی ایران این بود که نظام مشروعیت را بر مبنای اسلام و جمهوریت قرار داد و امروز تمام مسئولین جمهوری اسلامی ایران از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس جمهور، اعضای مجلس شورای اسلامی، خبرگان و شوراها همه و همه با رأی مردم و با صندوق آراء مسند مسئولیت را به عهده می‌گیرند.
روحانی تاکید کرد: همه باید حواسمان جمع باشد که اگر در این 40 سال در برابر انواع توطئه‌ها پیروز شدیم، بخاطر اسلام و جمهوریت بود؛ اسلامیت و جمهوریت ما را حراست و حفاظت کرد.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز در جامعه یک دموکراسی و مردم‌سالاری به معنای واقعی کلمه وجود دارد. نظام جمهوری اسلامی آن نظام و رژیمی نیست که بگوید یک حزب و آن رستاخیز و هر کس خواهان آن نیست گذرنامه بگیرد و از ایران خارج شود. احزاب، روزنامه‌ها، مجلات، رسانه‌ها، در این کشور آزاد هستند و همه مسئولین، مسئولین اجرایی، مسئولین نظارتی باید با سعه صدر با انتخابات برخورد کنند. هر چه سعه صدر بیشتر باشد و راه را برای حضور همه افکار، احزاب و جناح‌ها آماده تر کنیم، نظام مستحکم‌تر خواهد بود.
روحانی،پیشرفت ملت ایران در مسیرهای مختلف و شکوفایی بخش‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی و رفاه اجتماعی را سومین نکته مهم اظهارات خود عنوان کرد و با اشاره به افزایش جمعیت کشور از آغاز انقلاب تا کنون از 36 میلیون به 82 میلیون نفر، گفت: اگر جمعیت ما بیش از 2 برابر شده است حداقل باید کار و تلاش و محصول و پیشرفت ما هم نسبت به 40 سال پیش 2 برابر باشد درحالی که وقتی به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم وضع ما بسیار بیشتر و بهتر از آن چیزی است که تصور می‌شود.
روحانی در ادامه سخنان خود "کمک به اقشار مستضعف، عدالت و همچنین رفاه اجتماعی"  از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون را مورد اشاره قرار داد و گفت: چه زمانی بوده که همه مردم ایران زیر پوشش بیمه درمانی باشند. در این چند سال 10 میلیون نفر زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند.
اگر دنیا امنیت می‌خواهد، ایران تنها کشوری است که می‌تواند به کمک منطقه بشتابد
وی با بیان اینکه امروز نقش ایران در منطقه از همیشه تاریخ بیشتر است، گفت: هر کشور و ابرقدرتی هر سخنی می‌خواهد بگوید؛ اگر امنیت می‌خواهند، ایران تنها کشوری است که می‌تواند به کمک ملت‌های منطقه بشتابد.
سیاست شفافیت را ادامه می‌دهیم
روحانی افزود: به سیاست شفافیت ادامه می‌دهیم، تا با فساد مبارزه کنیم. حمایت از اقشار مستضعف را ادامه خواهیم داد. تعامل سازنده با جهان را ادامه خواهیم داد و جایگاه ایران را مرتفع‌تر خواهیم کرد. فضای کسب و کار را بهتر از گذشته آماده می‌کنیم و خصوصی سازی بنگاه‌های دولتی را ادامه می‌دهیم.
رئیس جمهور ادامه داد: به زودی مردم شاهد خواهند بود که دولت الکترونیک رفاه فراوانی را برای مردم ایجاد خواهد کرد. بحران آب و محیط زیست را کنترل خواهیم کرد. فعالیت نهادهای مالی از جمله بانک ها را تنظیم خواهیم کرد، همانطور که مؤسسات اعتباری غیرمجازی که اموال مردم را تاراج کرده بودند به طور کلی پرونده آنها بسته شد و همه آنها جمع شدند. این مسیر و راه آینده است که ادامه می‌دهیم.
روحانی اظهار کرد: مردم بزرگ ایران، امروز در یک جنگ روانی، تبلیغی و اقتصادی در برابر دشمنان ایران که با سبوعیت با مردم رفتار می‌کنند، قرار داریم. این مشکلات را باید با همکاری یکدیگر حل کنیم. هر جا پیروز شده ایم جایی بوده که ملت و دولت در کنار هم، پشت سر رهبری قرار گرفتند. اگر در سال‌های اول انقلاب توانستیم، ترور و شورش را در این کشور از بین ببریم و کشور را آرام کنیم، مردم، دولت و نیروهای مسلح پشت سر امام بودند. در جنگ نیز همین‌طور بود و در تحریم هم با ایستادگی‌مان، با همراهی‌مان با همکاری و تعاون‌مان در برابر آمریکا پیروز می‌شویم.
روحانی با اشاره به وجود برخی مشکلات در زندگی روزمره مردم، خاطرنشان کرد: هرچند که مردم ما امروز با مشکلاتی مواجه هستند اما با کمک هم این مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت زیرا وضع آمریکا به مراتب بدتر از آن چیزی است که خودشان فکر می‌کردند و وضع منطقه ما بسیار بهتر از آن چیزی است که آنها فکر می‌کردند.
آرمان امروز ما همان آرمان 40 سال پیش است
رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه جایگاه ایران روز به روز والاتر و بالاتر خواهد بود و ما از مشکلات عبور خواهیم کرد، گفت: آرمان امروز ما همان آرمان 40 سال پیش است.
روحانی تاکید کرد: اگر 40 سال قبل آرمان ما این بود که در برابر استبداد، آزادی ، در برابر استعمار و وابستگی حاکمیت ملی، در برابر ابتذال، فضیلت را جایگزین کنیم و در برابر تبعیض، عدالت را و  در برابر غربگرایی و شرق‌گرایی، هویت اسلامی و ایرانی را مستقر کنیم، امید را جای یأس بنشانیم و اعتدال را جای افراط و تفریط قرار دهیم، امروز هم همان راه و همان آرمان مسیر و راه ماست و بی‌تردید ما در این راه موفق و پیروز خواهیم بود.
جهانگیری:
انقلاب در کمتر از یک سال صاحب قانون اساسی شد
معاون اول رئیس جمهوری نیز با حضور در مراسم راهپیمایی 22بهمن در شیراز، با اشاره به دستاورد‌های انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته، انقلاب اسلامی را سند هویت و پرچم افتخار ایران و متعلق به آحاد ملت دانست و بر ضرورت حفظ وحدت و همدلی و مشارکت برای مقابله با توطئه دشمنان، حل مشکلات مردم و حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت روزافزون کشور تاکید کرد.
اسحاق جهانگیری با اشاره به اینکه امروز انقلاب اسلامی ایران پا به چهل سالگی می گذارد، گفت: چهل سالگی به معنای کمال، جا افتادگی، پختگی، عقلانیت و تدبیر است.
معاون اول رئیس جمهور گفت: انقلاب ما در 22 بهمن 57 پیروز شد و در دوازده فروردین 58 یعنی در کمتر از 50 روز خود را از طریق رفراندوم و رأی مردم تثبیت کرد و در کمتر از یک سال صاحب قانون اساسی شد.
 
رشد های چند برابری به جای چند درصدی با توجه به افزایش 2برابری جمعیت

بخش

پیش از انقلاب

اکنون

میزان رشد

گاز و برق

توزیع روزانه گاز

100 میلیون تن

1000 میلیون تن

10 برابر

جمعیت تحت پوشش گاز

51 هزار خانواده

22 میلیون خانوار

431 برابر

تولید برق

7 هزار مگاوات

80 هزار مگاوات

11.5برابر

کشاورزی

تولید کل محصولات

 

26میلیون تن

 

122میلیون تن

 

افزایش5 برابری

تولید گندم

4 میلیون تن

14 میلیون تن

بیش از 3برابر

صادرات محصولات کشاورزی

285 میلیون دلار

5 میلیارد و 77 میلیون دلار

18برابر

پوشش سامانه نوین آبیاری

38 هزار هکتار

2 میلیون و 50 هزار هکتار

6 برابر

زیربنایی

تعداد سد احداث شده

19 سد

172 سد

9برابر

ظرفیت بنادر

19 میلیون تن

234 میلیون تن

12برابر

ظرفیت خطوط ریلی

5 میلیون نفر

25 میلیون نفر

5برابر

بهداشت و درمان و دارو

میزان امید به زندگی

۵۵ سال 

۷۶ سال

بیش از 20سال

تعدا پزشکان

14 هزار و 700 پزشک(6هزار پزشک خارجی)

140 هزار پزشک

17برابر

تولید داخلی دارو

-

95 درصد

-

کمک های دولتی و مستمری تمام افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی

-

10 میلیون نفر

افزایش بیش از 4برابری

صنعت

تعداد بنگاههای صنعتی

1503 بنگاه

85 هزار بنگاه

56برابر

تولید فولاد

کمتر از 400 هزار تن

بالای 20 میلیون تن

50برابر

نفت

ذخایر نفت

88 میلیارد بشکه

160 میلیارد بشکه

2برابر

صادرات نفتی

-

اجرای طرح مهم و استراتژیک جاسک برای صادرات نفت

 

پتروشیمی

6 مجتمع پتروشیمی

1.2 میلیون تن تولید

52 مجتمع پتروشیمی

55 میلیون تن

حدود 9برابر

حدود 46برابر

علم و دانش

تعداد دانش آموزان و دانشجویان

175 هزار نفر

14 میلیون و 500 هزار دانش‌آموز و بیش از 4 میلیون دانشجو

بیش از 80برابر

فناوری‌های نوین، هسته‌ای، فضایی، بیوتکنولوژی، نانو، فناوری اطلاعات و سلول ها بنیادی

-

ارتقاء رتبه به

رتبه چهارم یا دهم یا یازدهم، هفتم، چهاردهم

 

عدالت و رفاه اجتماعی

اختلاف دهک ها

35 برابر

15 برابر

کاهش 2برابری

 
 
 
 
خواندن 184 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395