شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 09:04

FATF در انتظار مصلحت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: شفافیت اقتصادی، مبارزه با پولشویی و انضباط اقتصادی از مهم ترین پیامدهای حاصل از عضویت ایران در FATF و ورود به منطقه امن این کنوانسیون از سوی کارشناسان و مسئولان اقتصادی اعلام شده که در انتظار تصمیم و تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد.

در شرایطی که مهلت مهلت ایران برای پذیرش کنوانسیون FATF رو به پایان است و مجمع تشخیص مصلحت قرار است در جلسه امروز خود به تعیین تکلیف پالرمو بپردازد، ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز از سوی مخالفان افراطی، این بار علاوه بر نمایندگان مجلس، اعضای مجمع تشخیص را نیز تحت فشار قرار داده است تا جایی که محمدرضا عارف ، رییس فراکسیون امید مجلس از این اتفاق گله کرده است.
محمدرضا عارف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «صحیح نیست در یک جامعه اسلامی پیامک‌های غیراخلاقی که با هیچ معیاری سازگار نیست به نمایندگان مجلس و مجمع ارسال شود. نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت تحت تأثیر این جوسازی‌ها قرار نمی‌گیرند و آنچه وظیفه شرعی و ملی آنهاست را در خصوص لایحه پالرمو انجام می‌دهند.»
عارف در مطلب دیگری نوشت:«مجمع تشخیص مصلحت با شناختی که نسبت به مساله پیدا می‌کند و با در نظر گرفتن نظر کارشناسان، کمیسیون‌های مجلس و برخی از اعضای دولت، ان‌شاءالله به آنچه خیر و صلاح کشور است در خصوص لایحه پالرمو رأی می‌دهد. نظر شخصی من این است که در این شرایط باید به این معاهده بپیوندیم.»
مخالفت ها برای پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در شرایطی از سوی مخالفان دولت ادامه دارد که این مساله تشدید مشكلات اقتصادی ایران را در پی خواهد داشت؛ موضوعی که بارها مورد تاکید رئیس جمهوری، وزیر امورخارجه و سایر مسئولان قرار گرفته  و در هفته های اخیر و همزمان با بررسی آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام افزایش یافته است.
از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان بر لزوم پیوستن به این کنوانسیون تاکید دارند چرا که نپیوستن به آن تشدید تحریم های ایران را در پی خواهد داشت.

بر اساس مصالح ملی در مورد لوایح FATF تصمیم بگیریم

نائب رییس فراکسیون امید مجلس معتقد است که در مورد لوایح مرتبط با FATF ، باید به هر آنچه که مصالح و منافع ملی ایجاب می کند، عمل کنیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم.
محمدرضا تابش با اشاره به بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما باید مصالح و منافع ملی ‌امان را بر اساس خرد جمعی و با اتکا به افکار و ایده های مردم که تبلور آن در مجلس شورای اسلامی و رییس جمهور هست، تعیین کنیم.
نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه باید پیامدهای مثبت و منفی پیوستن و نپیوستن به FATF بررسی شود، اظهار کرد: قاعدتا نپیوستن به کنوانسیون های مرتبط با FATF خوب نیست و پیامدهایی را برای کشورمان خواهد داشت البته ما اگر بتوانیم دنیا را توجیه کنیم و خواسته‌ های منطقی را از آنچه که غیرمعقولانه است، تفکیک کنیم به نفع مان خواهد بود.
تابش عنوان کرد:  اگر ما در مقابل قوانینی که در عرف بین الملل جا افتاده سر تواضع فرود بیاوریم ولی همزمان در مقابل زیاده خواهی ها بایستیم، ضرر و زیان نمی کنیم.
پیوستن به کنوانسیون های FATF گامی کوچک در جهت کاهش فشار اقتصادی و معیشتی بر مردم
یک عضو فراکسیون امید مجلس پیوستن به کنوانسیون های FATF را گامی هر چند کوچک در جهت کاهش فشار اقتصادی و معیشتی بر مردم عنوان کرد.
حمیده زرآبادی گفت: در حال حاضر در شرایط سخت اقتصادی قرار داریم و بنابراین مسئولان نباید از هر اقدامی که کمک کند تا معیشت مردم بهتر شود، کوتاهی کنند. در واقع هر کاری از دست مان برمی آید باید انجام دهیم تا فشارها بر مردم کمتر شود که یکی از این اقدامات، تصویب نهایی لوایح مرتبط با FATF و پیوستن به کنوانسیون های گروه ویژه اقدام مالی است.

کاهش ابعاد اقتصاد زیرزمینی با عضویت در FATF

احمد حاتمی یزد مدیرعامل اسبق بانک صادرات، عضویت ایران در کنوانسیون FATF  را عاملی برای همگام سازی نظام بانکی كشورمان با استانداردهای بانکی جهانی و افزایش شفافیت، نظم  و کاهش ابعاد اقتصاد زیرزمینی عنوان کرده و معتقد است كه کم توجهی به این مساله ، عاملی برای تشدید تحریم های ایران و دور شدن از اقتصاد جهانی به شمار می رود.
 این كارشناس بانكی می گوید: FATF نظامی است که برای جلوگیری از جرایم پولی طراحی شده است، یعنی اگر پولی به صورت غیرقانونی به دست آمده باشد و یا به مصرف غیر قانونی برسد،  کشورهای عضو FATFباید این موضوع را دنبال کرده و ازانتقال آن پول جلوگیری کنند.
سلامت نظام بانكی کشورهای عضو FATF تضمین شده است
محمود فراهانی، کارشناس بانکی و روزنامه نگار در حوزه بانكداری الكترونیك، معتقد است كه نپیوستن به گروه ویژه اقدام مالی، اقتصادی پر ریسك را برای ایران به ارمغان می آورد كه باعث مشكلات زیادی در اقتصاد می شود.
وی با تاکید براینکه سلامت نظام بانكی کشورهای عضو این کنوانسیون تضمین شده است، می‌گوید: نپیوستن به این کنوانسیون ها باعث افزایش ریسک در اقتصاد کشورها خواهد شد.
 این كارشناس حوزه بانكی با بیان اینکه برای كاهش ریسك تبادل مالی باید ارتباطات بین بانکی در بین کشورها، شفاف باشد، می افزاید: مبداء و مقصد نقل و انتقال پول باید اعتبار سنجی شود كه همین اعتبار سنجی، باعث ایجاد شفافیت بیشتری می شود.

FATF زبان مشترك نظام بانكی جهان

فریال مستوفی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران نیز معتقد است: لوایح FATF، CFT و پالرمو استانداردهایی هستند که خصوصا بعد از حادثه 11 سپتامبر، بین بانک های دنیا اهمیت پیدا كرده و تمام سیستم های مالی دنیا به یک استاندارد مشخصی رسیدند.
به گفته مستفی اكنون پیوستن به این لوایح، برای نظام بانكی کشورها یک الزام است و برای اینکه نظام مالی هر كشوری بتواند با سیستم مالی سایر كشورها مراودات مالی و بانکی داشته باشد، پذیرش این قوانین ضروری است و ازهمین رو پیوستن به این لوایح برای کشور ما هم به خصوص در شرایط کنونی یک ضرورت است و برای اینکه بتوانیم با کشورهای دیگر مراودات مالی داشته باشیم به پذیرش این لوایح نیاز داریم.
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: در حال حاضر وضعیت مراودات بانکی ما درشرایط مطلوبی نیست و به علت تحریم‌، نقل و انتقال‌های مالی به درستی صورت نمی‌گیرد و بسیاری از بانک ها و موسسات مالی دنیا حاضر نیستند با کشورمان مراوده ای داشته باشند، از همین رو ضرورت پیوستن به لوایح مرتبط با FATF صدچندان می شود. مهلت FATF برای تصمیم گیری ایران برای عضویت یا عدم عضویت كشورمان رو به اتمام است و این در حالی است که پیوستن و یا  نپیوستن كشورمان به این کنوانسیون هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

نابودی صادرات خرد با نپیوستن به FATF

مهرداد بازرگان، عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران نیز با اشاره به اینکه موضوع «مبارزه  با پولشویی» در چند دهه اخیر اهمیت بسیار زیادی یافته است و  بیشتر کشورهای دنیا خود را ملزم به رعایت قوانین آن می دانند ، گفت: معنای آن به صورت خلاصه این است كه نقل و انتقال پول باید از طریق رابطه ای شفاف انجام شود.
به گفته بازرگان، استفاده از این سیستم شفاف در ایران علاوه بر مزایای اقتصادی ، به نفع سیاست خارجی کشور است زیرا ادعای برخی از غربی ها که می گویند ایران در پشت پرده، اقداماتی انجام می دهد را رد می کند و  با پیوستن كشورمان به FATF وارد عرصه جدیدی از اعتمادسازی در عرصه جهانی می شویم.
عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران افزود: FATFیک کنوانسیون بین المللی است که ایران نیز باید در آن حضور داشته باشد زیرا وارد یک سیستم سالم جهانی می شویم و این سیستمی است كه در حال حاضر بیشتر کشورهای دنیا عضو آن  شده اند و ما هم می توانیم عضو آن شویم و البته اگر مشکلی پیش بیاید برای آن برنامه داریم.
علاوه بر مزایای بین المللی در خارج كشور،  مزیت مهم دیگر عضویت در گروه ویژه اقدام مالی این است كه  اگر در خارج از کشور ارتباط های بانکی سالم داشته باشیم می توانیم تضمین کنیم که قواعد شفاف سازی در نقل و انتقال پول توسط ایران رعایت می شود.
با وجود اختلاف نظرها میان اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تصویب یا عدم تصویب لایحه پالرمو(از لوایح مربوط به FATF) حتی برخی مخالفان نیز معتقدند که عضویت در این کنوانسیون در کنار معایب و هزینه ها، مزایایی هم برای کشور دارد. باید دید کدام گروه می توانند طرف مقابل را در این خصوص قانع کنند.
 
 
خواندن 231 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395