شنبه, 11 اسفند 1397 ساعت 06:00

خطر عادت به سلب مسئولیت در تصمیمات سرنوشت ساز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: هنوز وضعیت ایران در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و FATF مشخص نشده و منتظر تصمیم نهایی مجمع تشخیص مصلحت است و در همین ایام بازهم نقل قول هایی از سوی مخالفان و موافقان این کنوانسیون شنیده می شود که بجای استدلال های قوی و منطقی برای رای و تصمیم خود، به دنبال هزینه کردن از جایگاه و شان مقامات عالی رتبه نظام هستند.

امروز بار دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی لایحه پالرمو تشکیل جلسه خواهد داد اما به گفته برخی اعضای این مجمع، بازهم امکان تعویق رای گیری در خصوص این لوایح وجود دارد.
گروه ویژه اقدام مالیFATF))  مهلت ایران برای رعایت توصیه ها به منظور ورود به منطقه امن این کنوانسیون را 4ماه دیگر تمدید کرده است؛ اما به نظر می رسد این آخرین تمدید برای ایران باشد. از سوی دیگر شرایط کنونی کشور در حوزه سیاسی و اقتصادی، ضرورت سرعت در تصمیم گیری در این مورد را تاکید می کند.
این اولین بار نیست که مخالفان و موافقان تصمیم گیرنده در موضوعات مورد اختلاف و بحث برانگیز، به عنوان آخرین تیر خود سعی در هزینه کردن از فرمانده کل قوا با نقل قول های تلویحی و غیر مستند می پردازند.
در مورد FATF نیز همان زمان که لوایح مربوط به آن در مجلس مطرح بود، این بحث عنوان شد و پاسخ صریح رئیس مجلس را بدنبال داشت که رهبر معظم انقلاب تصمیم گیری را بر عهده نمایندگان گذاشته است اما بازهم اظهاراتی مبنی بر مخالفت ایشان با FATF در حالی شنیده می شود که رئیس جمهوری نیز هفته گذشته به صراحت اعلام کرد که رهبر معظم انقلاب مخالفتی با لوایح چهارگانه FATF ندارد.
با وجود پاسخگویی های چندباره از سوی کارشناسان و مسئولان این موضوع، بلاتکلیفی دو لایحه پالرمو و سی. اف. تی در مجمع تشخیص مصلحت، محلی که باید تصمیمات مهم و مورد اختلاف با تشخیص منافع ملی در آن اتخاذ شود، سوال برانگیز است.
از سوی دیگر هر تصمیمی را به گردن مقام اول مملکت انداختن به نوعی اهمال و سلب مسئولیت از خود است و اگر هر فردی که در جایگاه رای و تصمیم قرار دارد، خود را شایسته چنین جایگاهی می بیند، باید تبعات و پیامدهای رای و نظر خود را بپذیرد. همین قبول مسئولیت است که باعث اتخاذ تصمیمات و سیاست گذاری های درست در مواقع حساس می شود.
محمدقلی یوسفی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی از موافقان پیوستن به این کنوانسیون است و می گوید، در صورت تصویب نشدن FATF هم ازلحاظ توسعه کشور و هم از لحاظ سطح تکنولوژی، ضررزیادی به مردم وارد خواهد شد و در این شرایط، هیچ سیاستمداری نیست که به این مساله افتخار کند که مردم کشورش در شرایط سخت به سر ببرند.
به گفته این استاد دانشگاه هیچ زمانی در طول تاریخ نه تحریم ها، نه قحطی و نه جنگ برای مقامات عالی و سیاستمداران مشکل ایجاد نکرده است و این مردم عادی هستند که لطمه می خورند اما سوالی که وجود دارد این است که چرا باید برخی از سياستمداران ، سیاست هایی رادنبال کنند که مردم آسیب ببینند.
یوسفی معتقد است در صورت تصویب نشدن FATF، کشورهای همجوار ما از این موضوع نفع می برند و مردم ایران محروم می شوند و این موضوع هم ازلحاظ توسعه‌اي، کشور را رو به عقب خواهد برد و هم از لحاظ سطح تکنولوژی ضرر زیادی به مردم وارد خواهد کرد. در این شرایط ، هیچ سیاستمداری نیست که به این کار افتخار کند که مردم کشورش در شرایط سخت به سر ببرند و در سطح بین المللی با آنها بد رفتاری شود.
سعید عسگری انارکی كارشناس بانکداری الکترونیک نیز در این زمینه می گوید متاسفانه غیر از بانک‌های دولتی و بانک هایی که زیر نظر بانک مرکزی فعالیت دارند، منابع مالی موسسات مالی و اعتباری بسیار ناشفاف است. در حالي كه با ايجاد شفافيت اعتماد مردم به این موسسات برمي گردد. البته قانون شفافیت مالی در ایران تصویب شد اما در اجرا با مشکل مواجه شد.
به گفته این کارشناس بانکداری الکترونیک، اگر ایران در لیست سیاه برود، هیچ بانکی حتی بانک های روسی و چینی نمی توانند با ایران همکاری داشته باشند و هر فعالیتی در این زمینه از راه های غیرقانونی خواهد بود. درحال حاضر عربستان و بسیاری از کشورهای عربی با FATF مشکل دارند اما با این سازمان همکاری می کنند به گونه ای که عربستان عضو ناظر این سازمان است.
به گفته عسگری انارکی غیر از بانک‌های دولتی و بانک هایی که زیر نظر بانک مرکزی فعالیت دارند، منابع مالی موسسات مالی و اعتباری بسیار ناشفاف است. در حالي كه با ايجاد شفافيت، اعتماد مردم به این موسسات برمي گردد.
نامه برخی چهره‌های اصلاح‌طلب خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام
گفتنی است در آستانه بررسی لایحه پالرمو در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام برخی چهره‌های اصلاح‌طلب در نامه ای خطاب به اعضای مجمع یادآورشدند که تسلیم شانتاژهای مصلحت ستیز نشوید.
در بخشی از این نامه آمده است: کنوانسیون پالرمو درباره مبارزه جهانی با جرایم سازمان یافته، تاکنون به تصویب ۱۸۰ کشور جهان رسیده است. عدم عضویت در آن به معنای منزوی کردن ایران و پذیرش اختلال در مناسبات جمهوری اسلامی با ۱۸۰ کشور جهان به شمول چین، روسیه، هند، همسایگان و سایر کشورهای دوست خواهد بود.
 
خواندن 648 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط