شنبه, 11 اسفند 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی شورای نگهبان در خصوص برگزاری همه پرسی برای CFT و پالرمو :

هراسی از رفراندوم نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصادسخنگوی شورای نگهبان گفت: در موضوع CFT و پالرمو کسی از برگزاری رفراندوم هراسی ندارد اما تا زمانی که مراجع قانونی وظیفه خودشان را انجام نداده‌اند به نظر می رسد طرح همه پرسی موضوعیت ندارد.

روز گذشته نشست خبری عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با اصحاب رسانه برگزار شد. کدخدایی ضمن بیان اینکه شورای نگهبان به دلیل لوایح و مصوبات مفصل در جلسات گذشته وقت زیادی را به آنها اختصاص داد و هنوز وارد بررسی لایحه بودجه سال آتی به صورت کامل نشده است، گفت: بررسی قسمت هایی از مصوبات لایحه بودجه سال 98 کل کشور را در شورای نگهبان آغاز کرده ایم و این هفته جلسات فوق العاده ای برای بررسی لایحه بودجه سال آتی داریم و امیدواریم این هفته در مورد این لایحه اعلام نظر کنیم.
وی درخصوص سخنان اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه شورای نگهبان موافقت خود را با CFT و پالرمو اعلام کرده است، اظهار کرد: من سخنان ایشان را شنیده‌ام؛ البته یک تسامحی در حرف های ایشان بود، زیرا پالرمو و CFT با ایرادات ارجاع شد. دو لایحه پالرمو و CFT با ایراداتی به مجلس برگردانده شد. ایرادات پالرمو در مجلس حل شد ولی مشکلات هیات نظارت نسبت به آن باقی مانده بود. در مورد CFT هم مشکلات عمده ما حل نشد که در دستورکار مجمع است.
وی ضمن اشاره به اظهارات برخی درباره اینکه این لوایح باید مورد رفراندوم قرار گیرد، گفت: هراسی از این موضوع وجود ندارد، اما تا زمانی که مراجع قانونی وظایف خود را انجام نداده‌اند بیان این مسأله موضوعیت ندارد و باید دید مجمع تشخیص مصلحت چه تصمیمی می‌گیرد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص هزینه تبلیغاتی انتخابات، اظهار کرد: لایحه جامع انتخابات که تمامی موارد مربوط به انتخابات را در بر می گیرد بعد از اصراری که در چند سال گذشته برای رسیدگی به این موضوع داشتیم مجلس و دولت در قالب طرح ها و لوایحی در این باره مشغول به کار هستند که امیدواریم این موضوع در این طرح ها و لوایح برای اصلاح قانون انتخابات اعمال شوند. البته هنوز در مرحله ابتدایی این موضوع قرار داریم شاید بررسی آن به بررسی سال آینده موکول شود اما این موضوع در مجلس در حال بررسی است در مورد رجال سیاسی نیز ما رسما موارد آن را اعلام کردیم.
وی درباره واکنش اصلاح‌طلبان به توییت روز گذشته وی و پیشنهاد برگزاری جلسه مشترک با اصلاح‌طلبان درباره بررسی صلاحیت‌ها ابراز داشت: ما از پیشنهاد هر گروه و جناحی استقبال می‌کنیم. جسته و گریخته هم با این افراد دیدار داریم و اگر آنها بخواهند، می‌توانند خبرها را منتشر کنند. مشکلی برای دیدار نداریم ولی مشروط به اینکه آنها حرف اساسی داشته باشند.
کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا عدم اقناع افکار عمومی درباره رد صلاحیت‌ها و همچنین نظارت استصوابی شورای نگهبان می‌تواند در حضور مردم در انتخابات آتی تأثیرگذار باشد، گفت: شورای نگهبان براساس قوانین انتخابات مجلس شرایط حداقلی دارد و براساس آن عمل می کند. ما ابزار شایسته سنجی نداشته و نداریم و این شایسته سالاری براساس انتخاب مردم است. بهترین راه این است که جناح ها و گروه های سیاسی در این جهت گام بردارند و افراد شایسته را معرفی کنند تا این مساله حل شود.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی، بیان کرد: طبق قانون، شکایت در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید بررسی شود و آنجا این شکایت در جریان است. من از آخرین وضعیت این مساله اطلاع چندانی ندارم.
وی در واکنش به درخواست برخی رسانه‌ها برای حضور در جلسات بررسی قوانین و نشست شورای نگهبان هم گفت: مشروح جلسات بررسی قوانین منتشر می‌شود و بعضا خبرنگاران و تصویربرداران از این جلسات عکس و فیلم‌هایی را تهیه می‌کنند، اما ما مانند مجلس الزامی به پخش جلسات به صورت زنده از رادیو نداریم، زیرا با توجه به صحبت درباره اشخاص نمی‌توان مسائل را به صورت آنلاین پخش کرد.
سخنگوی شورای نگهبان در تشریح مصوبات اخیر این شورا نیز گفت: لایحه ادغام شرکت ها و تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح، طرح دو فوریتی اصلاح ماده 13 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف در جلسات گذشته مورد بررسی قرار گرفتند که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشدند. لایحه حفاظت از خاک نیز دو ایراد داشت.
وی افزود: طرح اصلاح قانون بودجه سال 1397 کل کشور، علی رغم اصلاح به عمل آمده توسط مجلس شورای اسلامی، ایراد قبلی شورای نگهبان کماکان به قوت خود باقی است. همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات زیادی به طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی گرفتند که این ایرادات محتوایی و به دلیل ابهامات زیاد در این طرح است.
وی ادامه داد: در خصوص لایحه پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان اعضای شورای نگهبان 11 ایراد گرفتند که عمده این ایرادات مربوط به محتوای این لایحه است. همچنین لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از سازمان ملل متحد درباره تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا، چون اظهار نظر نسبت به این مصوبه متوقف بر وصول متن رسمی اساسنامه است، پس از وصول اساسنامه فوق اظهار نظر خواهد شد.
خواندن 625 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395