دوشنبه, 27 اسفند 1397 ساعت 09:11

عبور به سلامت از سال سخت 97

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 
 

عصراقتصاد سیاست های کلی سیاسی و اقتصادی دولت در سال 1397 با توجه به نامگذاری آن توسط رهبر معظم انقلاب به سال حمایت از کالای ایرانی، متناسب با این رویکرد رقم خورد.

از همان ابتدا هیات دولت ممنوعیت دستگاههای دولتی برای خرید کالای خارجی با بودجه دولتی را ابلاغ کرد و وزارتخانه های ذیربط نیز مسیر خود را در این راستا قرار دادند.

سال 97 البته با بحران های اقتصادی با منشاء سیاسی نیز همراه بود. به گفته بسیاری از کارشناسان، اختلافات و جنگ های جهانی وارد فاز اقتصادی شده اند و ابر قدرت ها سعی دارند با فشار بر اقتصاد کشورها، آن ها را مجبور به حرکت در مسیر خواسته های خود کنند.

اردیبهشت:

از همان ابتدای سال خروج آمریکا از برجام و آغاز مجدد تحریم ها علیه کشورمان، ایران به تدریج وارد دوران جنگ اقتصادی شد. به همین منظور دولت برای مقابله با بحران های اقتصادی استراتژی های اقتصادی خود را به همراه تغییر در ترکیب وزارتخانه های اقتصادی به صورت ویژه تعیین کرد. هرچند برخی معتقدند شرایط کشور آن طور که لازمه دوران جنگی بود، به حالت آماده باش نبود.

وقوع حوادث و بحران های مختلف در بازارهای کشور، ضرورت همگرایی و هماهنگی بیش از پیش سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه را نشان می داد که به همین منظور شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل شد و به برگزاری جلسات منظم با مصوبه ها اقتصادی پرداخت.

نمایندگان در مجلس نیز با وجود برخی مشکلات و ناهماهنگی ها تلاش خود را برای همراهی با دولت در تصویب و بررسی طرح ها و لوایح به کار گرفتند.

آبان:

رئیس جمهور با توجه به درخواست های مکرر نمایندگان در مجلس و ایجاد هماهنگی و چالاکی بیشتر در تیم اقتصادی، 4وزیر اقتصاد، صمت، کارو رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی را تغییر داد و هر 4وزیر پیشنهادی روحانی در مجلس موفق به کسب رای اعتماد شدند.

آذر:

سازمان برنامه و بودجه طبق روال قانونی، نیمه آذر ماه لایحه پر سر و صدای بودجه 98 را تقدیم مجلس کرد. لایحه ای که البته بعد از آن با توجه به توصیه های رهبر اتقلاب مبنی بر  اصلاح ساختار بودجه با تغییراتی همراه شده و مجددا به مجلس رفت.

تند شدن شیب تورم کشور و بروز موج گرانی قیمت ها در بازار ایران، دولت را وادار به اجرای طرح های حمایتی بیشتر از معیشت مردم کرد. طرح های که البته مخالفانی نیز داشت و بودجه 98 را نیازمند نگاه ویژه به هزینه ها و درآمدها می کرد.

بهمن:

سرانجام کلیات لایحه پر حاشیه بودجه 98 توسط نمایندگان به تصویب رسید.

در همین ایام لوایح مربوط به FATF میان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت در رفت و آمد بود اما نهایتا تصمیم گیری در خصوص 2لایحه پالرمو و CFT  به سال آینده موکول شد.

اسفندماه:

تصویب لایحه بودجه 98 به عنوان سند دخل و خرج سال آینده کل کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام را می توان مهم ترین رویداد اسفندماه نامید که به پیش بینی هزینه ها و درآمدهای دولت در سال آینده می پردازد.

هرچند مسئولان سال آینده را سال سخت اقتصادی نامیدند اما همواره تاکید کرده اند که شرایط سخت تر از سال 97 نخواهد بود و بازهم کشور می تواند با استفاده از تجارب خود از این تنگنا به سلامت عبور کند.

 

خواندن 576 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط