یکشنبه, 25 فروردين 1398 ساعت 08:40

اطلاعات تکميلي

  •  برخی فعالان سیاسی معتقدند

مخالفان FATF بر شاخه نشسته‌ و بن می‌برند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادFATF در تیر ماه سال 1395 اطلاعیه‌ای صادر کرد که براساس آن، اعلام شده بود محدودیت‌های نظام پولی و مالی ایران به مدت یک سال به حالت تعلیق درآمده‌است اما در همان زمان، به ایران توصیه کرد که در این فرصت، آنها را به عنوان اصلاحات مد نظر گروه اقدام مالی  به انجام رساند.

اصلاحاتی که امروز دو لایحه سی اف تی و پالرمو هنوز در انتظار رای نهایی مجمع تشخیص مصلحت به سر می برد.
آنچه FATFاز ایران می‌خواهد اطلاعات بانکی نیست بلکه آنها می‌خواهند سیستم بانکی ایران نرم‌افزاری داشته‌باشد که تخلفات و معاملات مشکوک را شناسایی کند که همه اینها در برنامه اقدام پیش‌بینی شده‌است.
اكنون اما، مخالفان دولت آن را مستمسکی برای حمله به دولت قرار داده اند و بهانه این حملات را به زعم خود منافع ملی قلمداد مي كنند، بدون آنکه نسبت به اصل و مفاد و پیشینه آن آگاهی بخشی لازم را انجام دهند ، آنها بدون توجه به نظر کارشناسان امر و پاسخ دولت در این ارتباط، بی‌امان حمله مي کنند.
آذر منصوری، قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اين مخالفت‌ها را بیانگر تغافل و تقابل سیاسی این‌ مخالفان سرسخت با دولت و مجلس می داند.
این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت معتقد است که مخالفان FATF بدون توجه به منافع ملی، برای از میدان به در کردن رقیب و تامین منافع  کوتاه مدت گروهی خود، بر شاخ نشسته‌اند و بن می‌برند. چرا که عدم الحاق ایران با توجه به جمیع شرایط امروز ایران، بر کلیه مبادلات تجاری کشور سایه می‌اندازد و کار برای ایران سخت‌تر خواهدشد و از همه مهم‌تر با عدم الحاق، بهترین پاس گل را به مخالفین استراتژیک ایران داده‌ایم.
به گفته منصوری الحاق به FATF نه تنها تهدیدی برای منافع ملی ایران نخواهد بود، بلکه با توجه به کشورهای متعددی که به آن ملحق شده‌اند، زمینه اعتماد‌افزایی بیشتر کشورها را برای مبادلات مالی و تجاری نیز فراهم كرده است.
منصوری خاطر نشان کرد که مشخص نیست که چرا مخالفان سیاسی دولت، FATF را رقیب سیاسی خود می‌دانند در حالی‌که پیشینه اقدام ایران به دولت دهم برمی‌گردد و در آن مقطع، این حساسیت‌ها وجود نداشته است كه اين ابهام را مخالفان FATF باید پاسخ دهند.
وی معتقد است الحاق به لوایح چهارگانه FATFبه طور قطع در کنار شفافیت و پاسخگویی، زمینه تسهیل همکاری‌های بین‌المللی را نیز فراهم می‌کند و عده‌ای که این ‌شفافیت را مغاير با اهداف و منافع باندی خود می‌بینند نیز به بهانه‌های غیرکارشناسی و البته کاملا سیاسی با آن مخالفت می‌کنند.
منصوری می گوید که مهم‌ترین اصل رسیدگی و مقابله با پولشویی، الزام به شفافیت در مبادلات تجاری است. رعایت این اصل نه ‌تنها سد بزرگی در برابر فساد سازمان‌یافته در کشور خواهدبود بلکه به دولت به عنوان متولی اصلی توسعه کشور، این فرصت را می‌دهد تا از این مسیر بر مجموعه‌ای از مشکلات اقتصادی پیش روی کشور که مانع توسعه‌یافتگی است، غلبه پیدا کند.
 به گفته عضو شورای مرکزی حزب اتحاد، تحقق چنین امری نه تنها مغایرتی با منافع ملی ندارد، بلکه با توجه به اهداف سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران،تقويت كننده منافع ملی و تحقق اهداف این سند بالادستی نیز خواهد بود.

اکرمی:تاخیر در بررسی دو لایحه «پالرمو» و «CFT»امری طبیعی است

حجت الاسلام سیدرضا اکرمی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز درباره دلیل تاخیر بررسی دو لایحه FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام  نيز گفت که دو لایحه «پالرمو» و «CFT» که بررسی آن به مجمع سپرده شده، حساس هستند و نکات مثبت و منفی‌اي دارند که اعضای مجمع باید به درستی آن را ارزیابی و ارزشیابی کنند. در جلسات مجمع، برخی از موافقان و مخالفان با این دو لایحه ، دیدگاه های خود را بیان کرده اند و از آنجا که نوبت اظهارنظر به عده ای دیگر نرسید، برای دقت در بررسی،  تصویب یا عدم تصویب آن به سال آینده موکول شد.
به گفته مشاور عالی وزیر کشور در امور روحانیت،  تاخیر در بررسی، امری طبیعی است زیرا گاهی ارزیابی برخی از طرح ها و لوایح، ماه ها در مجلس شورای اسلامی طول می کشد.

درایتی:طولانی شدن زمان بررسی دو لایحه در بی اعتمادی مردم موثر است

حجت الاسلام مصطفی درایتی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به آسیب های طولانی شدن زمان بررسی دو لایحه FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد که هر اندازه بررسی «پالرمو» و «CFT» در مجمع به طول انجامد، در بی اعتمادی مردم اثر گذارتر است.
به گفته عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، در ارتباط با FATF ، حاشیه هایی ایجاد شده که ذهنیت مردم را خراب کرده است؛ این که چطور می شود در دولت نهم و دهم تمام افرادی که امروز با عضویت در این سازمان مخالفت می کنند، به دنبال تصویب این لوایح چهارگانه بودند اما همان افراد اکنون موضع منفی گرفته اند قابل درك نيست.
درایتی اشاره کرد که برخی از اعضای مجمع پیش از آن که موضوع بررسی این دو لایحه به مجمع تشخیص نرفته بود، موضع موافق داشتند اما بعد از آن رویه شان تغییر کرد. این رفتارها برای مردم ایجاد شبهه کرده است بنابراین اعضای مجمع یا باید استدلالی برای مخالفت خود به مردم ارائه دهند که قانع کننده باشد و یا باید با دولت و مجلس شورای اسلامی همراه شوند.

 

 

خواندن 400 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395