شنبه, 17 آذر 1397 ساعت 09:58
کد خبر: 49187

اطلاعات تکميلي

  • رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

زیر ساخت های شبکه های اجتماعی باید بومی و ایرانی باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: دشمنان با شکل دهی افکار عمومی در شبکه های اجتماعی می توانند اقدامات تهدید کننده علیه کشور انجام دهند بنابراین جزو الزامات است که زیر ساخت های شبکه های اجتماعی، بومی و ایرانی باشد و مبتنی بر آن می توانیم اپلیکیشن خارجی داشته باشیم

سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی در پاسخ به این سوال که چه خطراتی از ناحیه حمله سایبری سلامت، امنیت و اقتصاد کشور را تهدید می کنند، این مطلب را عنوان و اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم زیرساخت های هوشمند داخلی کشور را در حوزه های حیاتی و حساس که می تواند برای کشور پیامدهای امنیت ملی داشته باشد را کنترل کنیم باید این زیرساخت ها ایرانی، بومی و امن باشند.
وی گفت: توسعه فناوری ها در حوزه های مختلف از جمله سایبری در کنار قابلیت ها و فرصت های بسیار زیادی که تولید می کند، می تواند زندگی بشر را همراه با تسهیلات، قابلیت ها و خدمات راحت تر کند، اما در ذات آنها هم یکسری قابلیت ها وجود دارد که می تواند برای کشور تهدید ساز باشد.
وی ادامه داد: این دسته از تهدیدات می توانند امکان اشراف بر کشور، خروج داده های حجیم و کلان داده ها (big data)، کنترل از بیرون بر درون کشور، قابلیت کنترل گریزی سیستم و رگولاتوری درون سیستمی بر هر سامانه را داشته باشد که این قابلیت ها می تواند برای ما به یک تعبیری تهدید هم تلقی شود.
تهدید کشور بر پایه افکار عمومی
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور توضیح داد: از طرف دیگر در حوزه شبکه های اجتماعی و رسانه ها تهدیدات علیه کشور بر پایه افکارعمومی انجام می شود و به تعبیری دشمنان با شکل دهی، ساماندهی و تحریک افکارعمومی می توانند مردم را به نفع خودشان سازماندهی و بکارگیری کنند.
وی ادامه داد: در حوادث اخیر حتی در اروپا هم شاهد این بودیم که اثر شبکه های اجتماعی و نوع تحریکی که روی مردم انجام می دهند می تواند علیه حکومت ها اعتراض، آشوب و درگیری های امنیتی را تولید کند یا به تعبیر دیگری می توان گفت که این دسته از تهدیدات مبتنی بر افکارعمومی است.
سردار جلالی اضافه کرد: دستگاه ها و زیرساخت هایی که افکار عمومی را تولید، شکل، تقویت، توسعه و انتشار می دهند از جمله دستگاه های حوزه ارتباطات می توانند اهمیت زیادی در این حوزه داشته باشند. اگر سطح پیامد تهدیدات در این حوزه در سطح امنیت ملی باشد طبیعا می تواند اهمیت دستگاه های مسئول را هم در حد حوزه های حیاتی کشور ارتقاء بدهد، بنابراین اگر این را مفروض بگیریم که در واقع تهدیدات افکار عمومی پایه شدند و زیر ساخت ها ارتباطی هستند؛ طبیعا زیر ساخت های ارتباطی می توانند به عنوان یک فضای حیاتی مطرح باشند.
فرمانده قرارگاه پدافند سایبری کشور تصریح کرد: الزامات فضای حیاتی این است که در واقع ما باید 100درصد امنیت برقرار کنیم و حتی یک درصد نا امنی و آسیب پذیری در آنجا مورد پذیرش نیست به دلیل اینکه پیامدهای آن در سطح امنیت ملی قرار دارد.
وی گفت: از این رو در این رویکرد ما باید به عنوان یک تکلیف دولتی و حکومتی یک زیر ساخت ارتباطی امن و پایدار را برای مردم تولید کنیم که ضمن اینکه همه خدمات موثر و مثبت این دسته از شبکه ها را که می تواند بسیار آموزنده هم باشد به مردم ارائه می دهد، از آن طرف هم امکان دخالت، نفوذ، تحریک، سازماندهی و درگیر کردن مردم را با دولت و حکومت از دشمن بگیرد و این حتما قابلیت بسیار مهمی است که در چند ماه اخیر هم چندین مورد آن را تجربه کردیم که این نیز می تواند یک تهدید جدی باشد.
سردار جلالی اظهار داشت: بنابراین جزو الزامات است که زیر ساخت های شبکه های اجتماعی، بومی و ایرانی باشد. مبتنی بر زیر ساخت ایرانی و بومی می توانیم اپلکیشن خارجی داشته باشیم، ولی اینکه ما زیر ساخت های خودمان را به خارجی ها واگذار کنیم و بعد بچسبیم به اینکه چهار تا نرم افزار کاربردی ایرانی را به آن نصب کنیم خیلی مشکل ما را حل نمی کند، این نتیجه ای است که ما از این دسته از تهدیدات نسب به سایر حوزه های مختلف می گیریم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور افزود: از طرف دیگر چون تهدیدات در حوزه هوشمندی، هوشمندی زیر ساخت و تجهیزات خانه، شهر و سایر ابزار به جلو حرکت می کند امکان دخالت دیگران بر حوزه هوشمندی، حمله سایبری، نفوذ، اختلال، توقف و تخریب در آن وجود دارد، بنابراین ممکن است این موارد علیه ما به کار گرفته شود به تعبیری در آن روی حوزه هوشمندی امکان بروز جنگ و درگیری وجود دارد.
وی گفت: شبکه های اجتماعی همانند بمب شیمیایی هستند یعنی به تجهیزات و زیرساخت ها آسیب نمی رسانند اما به مردم آسیب وارد می کنند. آمریکایی ها به دنبال ایجاد یک دو قطبی امنیت - معیشت در بین مردم هستند به همین دلیل با گسترش تحریم‌ها می‌ خواهند این مسئله را گسترش دهند که اگر رفع تحریم می خواهید، باید قدرت موشکی و همچنین نفوذ منطقه خود را محدود کنید. اما مقام معظم رهبری با بیان اینکه جنگ نخواهد شد این استراتژی را با شکست روبه رو کردند.
سردار جلالی اضافه کرد: از سوی دیگر عده‌ای با طرح این موضوع که دولت توان اداره کشور را ندارد دنبال تغییر دولت بودند اما مقام معظم رهبری فرمودند که تضعیف دولت یکی از استراتژی‌های دشمنان است و هرکسی دنبال آن برود در استراتژی دشمن بازی کرده است، به همین دلیل از دولت حمایت کامل کردند و اختیارات گسترده ای را به دولت برای مقابله با تهدیدات دادند و به همه نیروهای انقلابی و بسیجی فرمودند که از دولت حمایت کنید و اختلافات و انتقادها را کنار بگذارید و از دولت حمایت کنید.
مصون سازی زیست بوم سایبری و الزام و همراه سازی سازمان‎های ‎متولی زیرساخت‎های ‎حیاتی و حساس کشور در ایجاد و استفاده از محصولات امن داخلی، تولید و مدیریت دانش و فناوری پدافندسایبری متناسب با تهدیدات نوین، تقویت صنعت پدافند سایبری بومی و حمایت از سازمان‌ها و شرکت‎های ‎تولیدکننده سامانه‌ها و محصولات بومی و روزآمد به ویژه سامانه های پایه و اساسی سایبری کشور فرهنگ سازی و آموزش مسئولان و نخبگان و آحاد جامعه در حوزه پدافند سایبری از راهبردهای نظام پدافند سایبری کشور است.
همچنین کاهش آسیب پذیری، پایدارسازی، مصون سازی، ارتقاء توان بازدارندگی زیرساخت‌های حیاتی و حساس کشور در برابرتهدیدات و حملات سایبری، راهبری، هدایت، ایجاد هماهنگی و هم افزایی راهبرد محور پدافند سایبری در دستگاههای اجرایی و نهادینه سازی مفاهیم پدافند سایبری در نظام آموزشی (ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی) کشور و نظام آموزش دفاعی کشور از دیگر راهبردهای نظام پدافند سایبری کشور عنوان شده است.
قرارگاه پدافند سایبری کشور به عنوان متولی پدافند سایبری مسئولیت مصون سازی و پایدار سازی سرمایه های سایبری کشور از طریق پایش و تشخیص تهدیدات، کشف، مدیریت و کنترل آسیب پذیری ها، اعلام هشدارهای لازم، امن سازی، تدوین و انتشار نظامات (ملاحظات، مقررات، الزامات و اصول) پدافندی، آموزش و نهادینه سازی پدافند سایبری، مدیریت صحنه عملیات پدافندسایبری و دفاع حقوقی در برابر تهدیدات و حملات دشمن را بر عهده دارد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399