دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 00:00
کد خبر: 50745

عربستان چک پرداخت غرامت شهدای حادثه مسجدالحرام را صادر کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: چک پرداخت غرامت به بازماندگان شهدای مسجدالحرام تحویل دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل شده و به زودی پس از انجام مراحل خاص خود برای پرداخت به بازماندگان خانواده این شهدا تحویل ایران خواهد شد اما فعلا از رقم آن خبری نداریم.

 علیرضا رشیدیان در نخستین نشست خبری خود در مورد آخرین وضعیت پرداخت غرامت به بازماندگان شهدای ایرانی مسجد الحرام و فاجعه منا افزود: در خصوص پرداخت غرامت به بازماندگان شهدای فاجعه منا نیز مذاکرات خاصی به انجام رسید و قرار شد پس از پرداخت غرامت به بازماندگان شهدای مسجدالحرام و ارائه مدارک به این مهم نیز رسیدگی شود.
به گفته وی، با توجه به انجام آزمایش های DNA از خانواده های درجه یک شهدای منا برای شناسایی 10 نفر باقیمانده از این شهدا، پیکر مطهر پنج شهید دیگر شناسایی شده و دو نفر نیز در حدود 50 درصد شناسایی شدند و برای شناسایی نهایی سه نفر باقیمانده منتظر پاسخ عربستان هستیم.
حادثه سقوط جرثقیل در مکه در خلال پروژه توسعه مسجدالحرام جمعه 20 شهریور 1394 (11 سپتامبر 2015) رخ داد و باعث مرگ 107 نفر و جراحت 238 نفر شد. مسئولان سعودی طوفان را امل سقوط جرثقیل کردند. اغلب جان‌باختگان این حادثه از اتباع کشورهای هند، پاکستان، اندونزی و ایران ( 15 زخمی و 11 کشته) بودند.
فاجعه منا نیز دوم مهر 1394 ( برابر با دهم ذیحجه 1436 قمری) همزمان با عید قربان و برپایی موسم حج در مراسم رمی جمرات به دلیل سوء مدیریت و بی کفایتی مسئولان سعودی در خیابان 204 و حوالی تقاطع آن با خیابان 223 در منطقه منا شهر مکه رخ داد. براساس آمارهای اعلام شده این حادثه به جان باختن، کشته یا مفقود شدن حدود هفت هزار نفر از حجاج 39 کشور انجامید.
حدود 64هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج به عربستان عزیمت کرده بودند که بیش از 464 تن از آنان در فاجعه منا به شهادت رسیدند و از آن جمع تاکنون 11 پیکر که در قبرستان مکه به خاک سپرده شده ‌اند هنوز تعیین هویت نشده‌ است.
ایجاد دفتر حافظ منافع ایران در سفارت سوئیس در عربستان
رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص مذاکرات این سازمان با وزارت حج عربستان و دیگر مسئولان مربوط در خصوص حج 98 نیز گفت: با توجه به مذاکرات انجام گرفته با وزارت حج عربستان و ابراز تمایل آنها، در صورت موافقت نهایی طرف سعودی برای نخستین بار دفتر حافظ منافع حجاج ایرانی در سفارت سوئیس در عربستان گشایس می یابد.
رشیدیان افزود: در صورت موافقت نهایی وزارت حج عربستان با پیشنهاد این سازمان و گشایش دفتر حافظ منافع کشورمان 10 نفر از اعضای تیم اعزامی وزارت خارجه برای انجام سهولت در کار حجاج ایرانی در عربستان در این سفارت مستقر خواهند شد.
وی اظهار داشت: ارائه خدمات کنسولی موجب تسهیل در امور زائران حج و رفع مشکلات غیر منتظره و اداری حجاج ایرانی خواهد شد.
رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص افزایش تعداد زائران به حج 98 نیز گفت: امسال 86 هزار و 500 نفر در قالب 81 هزار زائر و بقیه به عنوان نیروهای ستادی، پزشکی، خدمات و غیره اعزام شدند و امیدواریم وزارت حج عربستان با پیشهاد 10 هزار نفری افزایش زائران موافقت کند تا بتوانیم بیش از 96 هزار زائر ایرانی به حج 98 اعزام کنیم.
رشیدیان با بیان اینکه طرف های سعودی نیز خواستار عدم تداخل امورحج از مسائل سیاسی هستند، گفت: از دیگر مشکلات زائران حج طی سالهای گذشته انجام انگشت نگاری و اتلاف وقت زائران در فرودگاههای عربستان بود که با پیشنهاد جمهوری اسلامی قرار شد برای سرعت بخشیدن به کار زائران این امور برای نخستین بار در خصوص حج 98 در ایران به انجام برسد.
وی تصریح کرد: از مهمترین بندهای توافقنامه حفظ امنیت و کرامت زائران ایرانی است که به امضا طرف های ایرانی و سعودی رسیده است.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار در خصوص راه اندازی حج عمره نیز گفت: تضمین امنیت و حفظ کرامت زائران ایرانی مهمترین خواسته ما برای اعزام زائران به حج عمره است و تا زمانی که وزارت حج عربستان این مهم و دیگر شرایط اعلام شده جمهوری اسلامی ایران را مورد پذیرش قرار ندهد هیچ زائری برای حج عمره اعزام نخواهد شد.
رشیدیان در خصوص ارائه تسهیلات به خبرنگاران در ایام حج نیز گفت: بر اساس امضا تفاهمنامه برای سهولت در کار خبرنگار و عکاسان بر مبنای حفظ عزت احترام بیشتر به آنان قرار شده اسامی آنان و تجهیزات مورد نیاز قبل از اعزام اعلام شود تا زمینه تهیه خبر و گزارش در عربستان نیز دچار مشکل خاصی نشوند.
وی اظهار داشت: در سالهای گذشته برخی زائران نیز به هنگام ورود به فرودگاه عربستان دچار مشکل می شدند که با توجه به مذاکرات انجام گرفته و اعلام طرف سعودی مبنی بر اینکه این امر جزو مسائل امنیتی است، قول دادند مساعدت های لازم را به انجام برسانند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: برای تسهیل در امور حجاج نیز خواستار استفاده زائران ایرانی از قطار مسیر مدینه به مکه شدیم اما متاسفانه اعلام رقم بالای 265 ریال سعودی برای هر زائر مورد موافقت تیم اعزامی قرار نگرفت.
وی در خصوص اولین پرواز زائران حج 98 نیز گفت: به احتمال زیاد نخسیتن پرواز زائران حج 98 در نیمه دوم تیرماه خواهد بود.
رشیدیان با توجه به کاهش نرخ ارز در خصوص کاهش هزینه سفر به حج نیز گفت: با توجه به مذاکرات انجام گرفته با مسئولان مربوطه کشورمان به خصوص بانک مرکزی منتظر پاسخ آنان هستیم و امیدوارم تغییر محسوسی در مورد این مهم به انجام برسد.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399