اقتصاد کلان

دولت به دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز (ماینر) یک ماه فرصت داده است که مشخصات هویتی خود و مشخصات دستگاه‌ةای خود را ثبت کنند. آنان همچنین باید حقوق و عوارض دولتی ورود و استفاده از این دستگاه‌ها را بپردازند.
مرکز پژوهش‌های اتاق ایران، نهمین دوره شامخ کل اقتصاد را با هشدار نسبت به اثرگذاری تداوم افزایش قیمت خرید مواد اولیه بر تولید منتشر کرد. طبق اعلام این مرکز شامخ کل اقتصاد در خرداد امسال به 48.41 واحد رسیده که نسبت به ماه قبل 1.76 واحد معادل 3.5 درصد افت…
سخنگوی کمیسیون اقتصادی از حضور وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه امروز این کمیسیون برای بررسی نوسانات بازار ارز و سکه خبر داد.
قائم مقام بانک مرکزی بر لزوم تسریع شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.
آیین‌نامه تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی از محل تحویل نفت خام به آنها طبق قیمت بورس انرژی یا قیمت منطقه‌ای ابلاغ شد.
رئیس دیوان محاسبات از تشکیل «هیات حسابرسی ویژه برای رسیدگی و نظارت بر شرکت‌ها جهت بازگشت ارزهای صادراتی» خبر داد.
درحالیکه وزیر اقتصاد کسری بودجه امسال را در بدبینانه‌ترین حالت معادل ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می‌بیند و رئیس کل بانک مرکزی نیز می‌گوید که کسری بودجه امسال بهتر از سال‌های قبل مدیریت می‌شود، جمعی از کارشناسان اقتصادی با اعلام اینکه انتشار اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه کافی نیست، نقش…
مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور در سال ۹۸ را با نفت منفی ٧ درصد و بدون نفت منفی ٠.٦ درصد اعلام کرد.
استاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: افزایش خودکشی‌ها، افزایش خشونت خانگی،‌جرم و جرایمی مانند سرقت و زورگیری، افزایش اعتیاد و رشد مهاجرت نیز نوعی طیغان علیه بی‌نظمی‌های کشور محسوب می‌شود و می‌توان آنها را نوع دیگری از اعتراضات مردم به شرایط سخت اقتصادی دانست.
بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای از تغییر زمان معاملات ETF دولت خبر داد.
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا گفت: ریشه سرطان در اقتصاد ما بسته شدن خط تولید است که بصورت عمده صورت گرفت. با تایید آمار می‌توان اثبات کرد که دو سال پس از پایان جنگ این برنامه آغاز شده تا شکاف خط‌ تولیدی و واردات عمیق و خودکفایی تولید در کشور اتفاق…
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه تسهیلات مقابله با کرونا از محل کاهش نرخ سپرده قانونی تأمین شد، تأکید کرد که استقراض از بانک مرکزی در سلسله‌مراتب تأمین مالی کسری بودجه از نگاه وزارت اقتصاد جایی ندارد.
معاون بانکداری الکترونیک بانک آینده از نهایی شدن پیش‌نویس آیین‌نامه کیف پول الکترونیکی خبر دادو گفت: این آیین نامه به زودی ابلاغ می شود.
با ترتیبات اتخاذ شده، توافق شد که کالاهای مورد نیاز را بخریم و پول آن را بانک عراقی از محل مطالبات رسوب شده‌ی ما در این کشور پرداخت کند، فقط یک استثنا در نظر گرفته‌اند که کالاهای تحریمی خریداری نشود تا مشکلی برای بانک این کشور پیش نیاید.
چهارشنبه, 04 تیر 1399 ساعت 12:43

تورم ٢٤٠ درصدی کالاهای وارداتی

شاخص قیمت کالاهای وارداتی در سال ١٣٩٨ برابر با ٣٤٩٨,٤ است که نسبت سال قبل ٢٤٠ درصد افزایش داشته است.
داده‌های آماری درباره هزینه و درآمد خانوار‌های شهری و روستایی در سال ۹۸ حاکی از آن است که مشاغل مزد و حقوق‌بگیری ۳۲.۵ درصد از درآمد خانواده‌های شهری ایرانی را تامین می‌کند؛ یعنی فقط در حدود یک‌سوم از درآمد این خانوارها از حقوق و مزدی که از دولت یا کارفرما…
سه شنبه, 03 تیر 1399 ساعت 16:45

۴۵ میلیون دلار وارد بازار شد

تازه‌ترین وضعیت معاملات ارزی از عرضه ۴۵ میلیون دلاری از سوی بازار ساز خبر می‌دهد.
اعضای هیات رییسه جدید شورای کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی انتخاب شدند.
سه شنبه, 03 تیر 1399 ساعت 11:23

شکاف طبقانی اندکی کاهش یافت

اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نشان می‌دهد ضریب جینی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ اندکی کاهش یافته است.
استاد دانشگاه الزهراء اظهار داشت: سیاست‌های اقتصادی کشور باید به گونه‌ای طراحی شوند که تأمین نیازهای مردم امکان‌پذیر باشد بنابراین در این راستا راهی جز سهمیه بندی کالاها وجود ندارد که دیر یا زود این سیاست در کشور اجراء می‌شود. بنابراین سهمیه‌بندی یک راه ناگزیری حداقل در افق میان مدت…
جمشید پژوهان، استاد اقتصاد و نظریه‌پرداز هدفمندی یارانه‌ها صبح دیروز پس از ده روز بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در 75 سالگی درگذشت. او پس از فریبر رئیس دانا، دومین اقتصاددان شناخته‌شده ایرانی است که پس از همه‌گیری این ویروس جان خود را از دست…
رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: درحالیکه ارزش بازار سرمایه 6 هزار هزار میلیارد تومان محاسبه شد، ارزش بازار مسکن 15 هزار هزار میلیارد تومان یعنی 2.5 برابر بازار سرمایه بوده است.
مدیرکل دفتر امور اقتصادی و سیاستهای تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: میزان نقدینگی در سالهای 1396 و 1397 به­ترتیب معادل 1529 و 1882 هزار میلیارد تومان بوده که نشان می­دهد در سال 1397 معادل 353 هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه شده است.
دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 12:41

جمشید پژویان درگذشت

رئیس سابق شورای رقابت صبح امروز به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
یکشنبه, 01 تیر 1399 ساعت 14:57

نرخ تورم سالانه به ٢٧,٨ درصد رسید

نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٢٧,٨ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٠ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.
رئیس موسسه دین و اقتصاد معتقد است راه برون‌رفت کشور از وضع اقتصادی کنونی وجود دارد اما مستلزم پایبندی عملی کل ساختار قدرت به سلسله‌ای از لوازم و انعطاف نظام تصمیم‌گیری برای ‌ شکستن «قفل‌های تاریخی اندیشه‌ای و ساختاری» در اقتصاد سیاسی ایران است.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: اگر به سمت بازآرایی ساختار هزینه‌های دولت و بازآرایی واردات کشور در جهت مصالح توسعه حرکت شود نه تولیدکنندگان و مردم را از خود مایوس می‌سازید و نه برای دستیابی به اندک منابع ارزی از کانال صندوق بین المللی پول یا کره جنوبی…
وزیر امور اقتصادی و دارایی اولویت اصلی دولت را افزایش تولید و توسعه اقتصادی دانست و تاکید کرد : دولت آمادگی کامل برای واگذاری اموال خود و بانک ها را به بخش خصوصی دارد و در این راه مصمم است.
بنابر آخرین گزارش شرکت بازرگانی دولتی ایران، خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون و ۱۷۹ هزار تن رسیده است.
وزیر خارجه کشورمان بر ضرورت بهبود اقتصاد سوریه تاکید کرد.
صفحه 1 از 155

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399