دوشنبه, 15 ارديبهشت 1399 ساعت 11:17
کد خبر: 70478

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت تاکید کرد؛

عزم دولت و مجلس برای اداره کشور بدون تغییر بودجه 99

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان برنامه و بودجه روز گذشته در جلسه با نمایندگان مردم از عزم دولت و مجلس برای اداره کشور بدون تغییر بودجه 99 خبرداد.

محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در گفت‌‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جلسه مشترک امروز عصر خود با اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: عملکرد بودجه سال 1398 در این نشست ارائه شد، خوشبختانه از نظر منابع و مصارف از 448 هزار میلیارد تومان بودجه مصوب در قانون 441 هزار میلیارد تومان عملکرد در سال گذشته وجود داشته است.
وی با تاکید براینکه بخش عمرانی از نکات قوت گزارش عملکرد بودجه سال 98 محسوب می‌شود، تصریح کرد: پرداخت بیش از 60 هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی از نکات مثبت بود که این موضوع منجر به افزایش ساخت آزادراه‌ها، راه‌آهن و بزرگراها در کشور شد.
نوبخت همچنین درباره نحوه پرداخت‌ها در سال 98 بیان کرد: این موضوع به گونه‌ای انجام شد که توانستیم پرداخت‌های ضروری و اجتناب ناپذیر را داشته باشیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان اعلام کرد: دولت اکنون آماده می‌شود تا بتواند بودجه سال 99 را هم با توجه به همه سختی‌هایی که اقتصاد جهانی را دربر گرفته و تاثیر آن بر روی اقتصاد ملی و بازار نفت، اداره کند.
همچنین در این خصوص هادی قوامی عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در تشریح نشست روز گذشته کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: این جلسه با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و حکمی خزانه‌دار کل کشور و معاونان آنها برای بررسی گزارش عملکرد بودجه سال 1398 برگزار شد.
وی با بیان اینکه تقریبا 98 درصد منابع بودجه سال گذشته تحقق پیدا کرده است، افزود: مجلس درآمد حاصل از فوش نفت را 150 هزار میلیارد تومان در بودجه پیش بینی کرده بود که 50 هزار میلیارد تومان بیشتر محقق نشد و 100 هزار میلیارد تومان کسری ایجاد شده از طریق منابع صندوق توسعه ملی تامین شد.
قوامی افزود: براین اساس با لحاظ آوردن سایر منابع به عنوان جانشین منابع تحقق پیدا نکرده، می‌توان اعلام کرد که منابع دولت در سال گذشته 98 درصد محقق شده است.
وی با تاکید براینکه در بخش درآمدهای مالیاتی تقریبا 140 هزار میلیارد تومان وصول شده است، بیان کرد: این یعنی 103 درصد در سال گذشته منابع مالیاتی دولت وصول شده که از معدود سال‌هایی است که درآمدهای مالیاتی محقق شده است و در بودجه عمرانی هم با توجه آوردن منابع جایگزین تقریبا در بخش مصارف و بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تحقق پیدا کرده است.

تامین منابعی برای جبران کسری بودجه، خواسته نمایندگان

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نمایندگان مجلس در ادامه جلسه سوالات و دغدغه‌های خود را درباره بودجه 98 و مسایلی که به دلیل بروز حوادث مترقبه اوایل سال مانند سیل و زلزله و هم در پایان سال به دلیل کرونا پیش آمد و منابع درآمدی دولت را تحت تاثیر قرار داد و این موضوع همچنان منابع درآمدی و وضعیت مصارف دولت را در سال 99 تحت تاثیر قرار داده، مطرح کردند. بنابراین توجه به بودجه سال 99 و کسری‌هایی که احتمالا امسال خواهیم داشت و پیدا کردن منابع جانشین برای آن یکی از اولویت‌های خواسته شده نمایندگان از نوبخت بود.
قوامی تاکید کرد: سازمان برنامه و بودجه با کمک وزارت اقتصاد و دارایی که این روزها بخشی از این کمبود سرمایه را از طریق فروش دارایی‌های دولت در بازار بورس تامین می‌کنند و مسلما بخشی از کسری بودجه دولت از همین راه که کانال  مطمئنی هم هست، جبران می‌شود.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399