چهارشنبه, 07 خرداد 1399 ساعت 08:44
کد خبر: 71288

نوبخت: سوت قطار خاش به زاهدان در دهه فجر ۹۹ به صدا در می آید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در خاش وعده داد که سوت قطار خاش به زاهدان در دهه فجر ۹۹ با افتتاح این پروژه بزرگ ملی به صدا در می آید.

محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در سفر به سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران اظهارداشت: طرح ریلی چابهار - زاهدان یکی از طرح‌های مهم دولت است که می‌تواند بندر اقیانوسی غیر تحریمی چابهار را به شبکه سراسری کشور متصل کند.
وی ادامه داد: این طرح در سه قطعه چابهار- ایرانشهر، ایرانشهر - خاش و خاش - زاهدان در حال انجام است.
معاون رییس جمهوری بیان کرد: در دهه فجر امسال قطعه زاهدان - خاش متصل و تا اسفند امسال قطعه چابهار - ایرانشهر نیز تکمیل خواهد شد.
وی تصریح کرد: قطعه باقی‌مانده این طرح نیز خرداد سال آینده نهایی و تکمیل خواهد شد و به امید خدا تا سال آینده تمام ۷۳۰ کیلومتر این مسیر به اتمام خواهد رسید.
نوبخت خاطر نشان کرد: بیش‌از چهار هزار میلیارد تومان معادل ۳۰۰ میلیون یورو به این طرح تخصیص یافته که به صورت نقد در دسترس است.
وی اعطای کلید ۲ هزار واحد مسکن روستایی را از دیگر اهداف سفر خود به سیستان و بلوچستان ذکر کرد و گفت: این اقدام از ۲ سال قبل شروع و در هر یک از سفرها چند هزار واحد از این نوع مسکن تحویل شده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: با اعطای کلید این ۲ هزار واحد مسکونی تعداد واحدهای مسکن محرومین روستایی واگذار شده به ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد رسیده است.
وی به۲ طرح نیمه کاره سد ماشکید و جاده روستایی سراوان به سمت بم پشت اشاره کرد و اظهارداشت: ۱۰۰ میلیارد تومان برای تسریع و تکمیل سد ماشکید و ۱۰۰ میلیارد تومان برای جاده روستایی سراوان به سمت بم پشت در این سفر تخصیص یافت تا بتوان به اهدافی که برای توسعه این استان داریم طی ماه‌های آینده برسیم.
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور سه‌شنبه وارد زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان شد.
 نوبخت در بدو ورود به فرودگاه بین المللی زاهدان مورد استقبال استاندار سیستان و بلوچستان، معاونان استاندار، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شماری از مسوولان این استان قرار گرفت.
معاون رییس جمهوری به منظور بازدید از راه آهن چابهار - زاهدان به سیستان و بلوچستان سفر کرده است.وی همچنین به منظور افتتاح چندین واحد مسکن محرومان به ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان سفر می‌کند.در این سفر سردار سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) نوبخت را همراهی می‌کند.

بزرگترین پروژه ریلی کشور با روند مناسبی در حال انجام است

در این خصوص معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت:بزرگترین پروژه ریلی کشور در سیستان و بلوچستان با روند بسیار خوبی در حال انجام است و تا اوایل سال ۱۴۰۰ این پروژه ملی به بهره‌برداری خواهد رسد.
خیر الله خادمی اظهارداشت: اقدامات مناسبی در حوزه توسعه زیرساخت‌های این استان در حال انجام است که راه آهن چابهار - زاهدان و توسعه سواحل مکران از مهمترین این پروژه‌هاست.
وی ادامه داد: کریدور ریلی شمال به جنوب شرق کشور در چهار بخش عملیاتی از ایستگاه یونسی در استان خراسان رضوی تا چابهار در
سیستان و بلوچستان که حدود هزار و ۵۰۰ کیلومتر بوده در حال انجام است.
معاون وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: طرح کریدور ریلی شمال به جنوب شرق کشور با هدف اتصال کشورهای آسیای میانه به آب‌های جنوب کشور و توسعه همه جانبه سیستان و بلوچستان دنبال می‌شود.
وی تصریح کرد: در مرحله اول این طرح بزرگ اتصال چابهار به شبکه ریلی را داریم که حد فاصل چابهار به زاهدان به طول ۶۳۵ کیلومترمسیر مستقیم که با خطوط فرعی ۷۳۰ کیلومتر بوده که با پیشرفت فیزیکی حدود ۴۳ درصد در کل پروژه و زیرسازی حدود ۶۰ درصد در حال عملیات اجرایی است.
خادمی گفت: امروز تصمیماتی گرفته شد تا بتوان ریل‌گذاری این مسیر را در چهار جبهه شروع کنیم تا بتوانیم به برنامه زمان‌بندی که تنظیم شده برسانیم.
وی افزود: راه‌آهن چابهار - زاهدان ماهانه به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص برداشت اعتبار از صندوق توسعه ملی برای این پروژه منابع مالی سازمان برنامه بودجه و دولت به درستی برنامه ریزی شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص جاده‌های مواصلاتی سیستان و بلوچستان نیز اظهارداشت: در تمام محورهای مواصلاتی این استان بحث چهار خطه کردن و احداث بزرگراه انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: ایجاد بزرگراه در مسیر زاهدان به سمت خاش، خاش به سمت ایرانشهر، نیکشهر و چابهار در حال انجام است و همچنین کار چهار خطه کردن در پنج نقطه این مناطق انجام می‌شود.
خادمی افزود: تسریع روند بزرگراهی از سیستان و بلوچستان به سمت خراسان جنوبی و همچنین زاهدان- بم و زاهدان - زابل در حال انجام است.
افتتاح راه آهن تحول در حمل ونقل ریلی و فعالیت چند برابری بندرچابهار در تخلیه و بارگیری کالا
معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: توسعه زیرساخت های حمل و نقل برای رونق اقتصادی از اولویت های دولت است که تلاش های زیادی را در این زمینه انجام داده است.
رحمدل بامری افزود: تکمیل طرح های توسعه ای نظیر راه آهن به توسعه حمل و نقل کمک شایانی می کند و جایگاه بندرشهید بهشتی را در حمل کالا به داخل کشور ارتقا می دهد.
وی با اشاره به اینکه چابهار نقش ملی و بین المللی در توسعه سیستان و بلوچستان دارد و ارتباط این منطقه با آب های آزاد زمینه توسعه را برای هر صنعتی فراهم می کند، خاطرنشان کرد: چابهار در آینده قطب تجارت و ترانزیت منطقه خواهد شد و باید هر چه سریعتر زیرساخت های آن در زمینه حمل و نقل فراهم شود.
فرماندار چابهار ادامه داد: پروژه راه آهن از طرح های ملی در حال اجراست که می تواند نقش مهمی در تحول اقتصادی سیستان و بلوچستان بویژه بندر بزرگ چابهار داشته باشد.
وی با قدردانی از تلاش دولت برای توسعه و آبادانی چابهار خاطرنشان کرد: تکمیل خط آهن چابهار- زاهدان- میلک - سرخس سبب ساخت حدود یکهزار کیلومتر بزرگراه و آزاد راه، ساخت فرودگاه بین المللی چابهار، راه اندازی خطوط مسافری دریایی با کشورهای همجوار مرزهای آبی حمل و نقل کالا و مسافر در جنوب سیستان و بلوچستان می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399