شنبه, 10 خرداد 1399 ساعت 09:39
کد خبر: 71345

«اجازه فروش یک قطره نفت را نداریم»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گفته رئیس سازمان برنامه بودجه با وجود تحریم«بی‌نظیر» ایران در بخش نفت دولت در حال مدیریت توامان«تحریم‌های ظالمانه» و کروناست

رئیس سازمان برنامه بودجه با بیان اینکه با یک تحریم بی نظیر در بخش فروش نفت مواجه هستیم تاکید کرد که کشور در حال مدیریت توامان تحریم های ظالمانه و کروناست؛ البته در شرایطی که حتی اجازه فروش یک قطره نفت را نداریم.

به گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به منظور تسریع دراجرای طرح‌های عمرانی اولویت دار و در راستای تحقق شعار جهش‌تولید درسال جاری، تخصیص اعتبارات طرح‌های عمرانی ملی و استانی به میزان بالغ بر ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان را ابلاغ کرد.
این منابع شامل طرح‌های عمرانی ملی به میزان ٢١٨٠٠ میلیاردتومان، طرح‌های استانی ویژه به میزان ١۶٧۴میلیارد تومان، پروژه های استانی به میزان۶٢٠٠ میلیارد تومان و اعتبارات متفرقه ازجمله طرح آب‌های مرزی و طرح گرمسیری ١۵٢٠میلیارد تومان بوده است.
 با پرداخت این اعتبارات تعداد زیادی از طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی ازجمله مصوبات سفرهای استانی رهبرمعظم انقلاب و رییس جمهوری تا پایان سال به بهره برداری می‌رسند که منجر به جهش تولید و اشتغال و توسعه ملی و منطقه ای خواهد شد.
بر این اساس در راستای اهداف اقتصادمقاومتی، اعتبارات مصوب طرح‌هایی که امسال به بهره برداری می‌رسند به طور کامل تخصیص یافته است.
در این زمینه روز پنجشنبه رئیس سازمان برنامه و بودجه در سفری که به استان گیلان داشت با بیان اینکه امسال حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت خواهیم کردیم، گفت: دولت از طریق تبدیل اسناد خزانه و اوراق بهادار، پول نقد در اختیار پیمانکاران قرار می دهد تا شاهد تسریع در روند اجرای پروژه ها باشیم.
نوبخت با اشاره به شرایط متفاومت امسال نسبت به سنوات گذشته، اظهار کرد: کشور کم و بیش با تحریم های اقتصادی سازگار شده بود، اما شیوع بیماری کرونا نه تنها ایران، بلکه جهان را تحت تاثیر قرار داده و بی تردید تبعات جهانی ناشی از رکود اقتصادی و افزایش بیکاری، بر ایران نیز حاکم شده است.
وی با بیان اینکه با یک تحریم بی نظیر در بخش فروش نفت مواجه هستیم، افزود: کشور در حال مدیریت توامان تحریم های ظالمانه و کروناست؛ البته در شرایطی که حتی اجازه فروش یک قطره نفت را نداریم.
به گزارش ایسنا، معاون رئیس جمهور، ورود کشتی های ایران به حوزه دریای کارائیب و رساندن بنزین به کشور ونزوئلا را ناشی از تحریم دانست و تصریح کرد: تحریم برای کشور و ملت ما عادی شده و طبق برنامه ریزی پروژه های عمرانی را پیش می بریم؛ این در حالی است که بسیاری از کشورها در شرایط تحریم با توقف پروژه ها مواجه می شوند.
نوبخت، با بیان اینکه کرونا بر کشورهای تحریم کننده ایران نیز تسلط پیدا کرده است، گفت: آمار مربوط به مبتلایان و بهبودیافتگان و جان باختگان ناشی از کرونا در کشور را به صورت روزانه رصد می کنیم و علیرغم کمبود تجهیزاتی، عملکرزد خوبی در مهار این بیماری داریم.
وی با اشاره به افزایش مشکلات درآمدی و بودجه ای دولت به واسطه شیوع کرونا، یادآور شد: با این وجود تصمیم داریم ۵۵۰ هزار میلیارد تومان در بخش های مختلف هزینه کنیم. البته تکیه منابع درآمدی دولت به نفت و مالیات و واگذاری دارایی های سرمایه ای است که تحریم نفتی و رکود کرونایی این بخش را تضعیف کرده است. پرداخت مالیات ۱۳ رسته شغلی متضرر شده از کرونا نیز با معافیت هایی همراه خواهد بود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، با بیان اینکه در بخش پرداخت های پرسنلی واقعیت ها را در نظر می گیریم، تصریح کرد: سعی کردیم در هزینه های جاری دستگاه ها صرفه جویی کنیم تا تاخیر در پرداخت های پرسنلی پیش نیاید و نه تنها ریالی از حقوق کارمندان کم نشده، بلکه سعی کردیم قدرت خرید آنان را در این شرایط افزایش دهیم.
نوبخت، از پرداخت ۴۴۱ میلیارد تومان از بودجه مصوف ۴۴۸ میلیارد تومانی طی سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: سال گذشته ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی پرداخت کردیم که سه برابر سال قبل تر است. همچنین شاهد افتتاح آزادراه همت – کرج و اتوبان تهران – شمال و متروی هشتگرد و خط ریلی میانه به بستان آباد بودیم. به زودی راه آهن ۷۳۰ کیلومتری چابهار به زاهدان نیز اجرایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه امسال حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت خواهیم کردیم، ادامه داد: دولت از طریق تبدیل اسناد خزانه و اوراق بهادار، پول نقد در اختیار پیمانکاران قرار می دهد تا شاهد تسریع در روند اجرای پروژه ها باشیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، پرداخت اعتبارات عمرانی را نتیجه تلاش دولت در واریز ریال به ریال اعتبارات به خزانه دانست و عنوان کرد: با اهتمام در اجرایی کردن پروژه های عمرانی فقط به فکر گسترش زیرساخت ها نیستیم، بلکه می خواهیم اشتغال ایجاد کنیم. در واقع دولت از طریق افتتاح طرح های عمرانی به حفظ و افزایش اشتغال کمک می کند.
وی از ابلاغ ۳۱ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار به خزانه خبر داد و خاطرنشان کرد: در طول تاریخ بودجه ای کشور تخصیص چنین اعتباری در ابتدای سال بی سابقه است که نشان دهنده عزم دولت در بهره برداری از پروژه هاست.
نوبخت ضمن قدردانی از همکاری نظام بانکی در کمک به اشتغالزایی، متذکر شد: ستاد اقتصاد مقاومتی ۱۸ طرح را در قالب ۱۲ برنامه و این ۱۲ برنامه را در قالب ۵۶ طرح دنبال می کند تا به رشد اقتصادی، افزایش تولید و اشتغالزایی در سطح کشور برسد.
وی پیشرفت بیش ار ۸۰ درصدی پروژه های اقتصاد مقاومتی گیلان را نویدبخش جهش تولید دانست و اظهار کرد: پیمانکاران شبانه روز و در گرما و سرما در حال کار هستند تا بتوانیم پروژه های اقتصاد مقاومتی گیلان را به بهره برداری برسانیم.
معاون رئیس جمهور، با بیان اینک خط ریلی رشت – انزلی و باقی مانده آزادراه رشت – قزوین تا پایان سال تکمیل خواهد شد، گفت: برای نخستین بار در فروردین ماه امسال اعتبار آزادراه را نقدی پرداخت کردیم تا مردم گیلان شرمنده مسافرانی نباشند که ساعت ها ترافیک منجیل – رودبار را تحمل می کنند.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399