شنبه, 24 خرداد 1399 ساعت 08:21
کد خبر: 71917

نوبخت: برای اداره کشور در دوران تحریم برنامه جایگزین برنامه ششم در حال اجراست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه می گوید واقعیت این است ما غیر از اینکه برنامه‌ای را به عنوان برنامه ششم توسعه تعریف کردیم که اقتضائات بعد از تحریم فرصت را برای اجرای دقیق آن کمی تغییر داد بلافاصله برنامه جایگزینی برای اداره کشور در شرایط تحریم داریم و همراه با این برنامه دقیقا می‌دانیم کشور با منابع اندک دوران تحریم به چه ترتیب باید اداره شود.

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت در آیین امضای تفاهم‌نامه‌های اشتغالزایی و جهش تولید در خراسان جنوبی افزود: این میزان بودجه عمرانی را در شرایط محدودیت مالی تخصیص دادیم تا از زمان استفاده شود و چرخ پروژه‌ها را به حرکت درآوریم.
وی بیان کرد: سیاست ما این بوده که در کنار بودجه جاری کشور، بودجه عمرانی را نیز مورد توجه قرار دهیم و زیربناها را در کشور توسعه ببخشیم لذا به جای اینکه بودجه عمرانی بی‌هدف توزیع شود، به دنبال شناسایی نیازها و توزیع هدفمند اعتبارات بوده‌ایم.
رییس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه اکنون نقشه جامع ایران را در اختیار داریم گفت: برای مثال می‌دانیم در کدام بخش باید توسعه ریلی یا جاده‌ای در اولویت قرار گیرد و یکی از سیاست‌های دولت توجه به ریل است که طرح‌ها در این بخش شناسایی شده است.
وی اضافه کرد: در سال‌های اخیر با محدودیت منابع به صورت جدی مواجه هستیم که نیاز به بازگویی نیست اما اینکه به چه دلایلی کشور برخوردار و بزرگ ایرانی اسلامی امروز در چنین محاصره و تنگنایی از نظر مالی قرار گرفته مهم این است و باید با یک ایدئولوژی روشن و نگاه تعریف شده بدانیم از این منابع محدود به چه صورت استفاده کنیم.
نوبخت اظهار داشت: واقعیت این است جز با اولویت‌بندی نمی‌توان شرایط را پیش برد لذا اولویت با نگاه اعتقادی، دکترین و ایدئولوژی است.
وی گفت: عده‌ای می‌گویند اگر منابع کم است پس به سمتی ببریم که بتوانیم از آن بازده بیشتری ببریم پس اگر در مناطق برخوردار که آب، خاک و زیرساخت‌ها فراهم است اگر یک ریال سرمایه‌گذاری کنیم بازده بیشتری دارد پس باید پول را آنجا هزینه کرد و این نگاه با نگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و سیره و روش دولت متفاوت است.
معاون رییس جمهوری تصریح کرد: ما معتقدیم آنچه به کار ما برکت می‌دهد صرفا بازده اقتصادی نیست بلکه صرف آن امکانات و تجهیزات برای تحقق عدالت و توجه به انسان‌هایی است که هرازگاهی که بیان امام و رهبری را گوش کنید توصیه به خدمت‌رسانی به این انسان‌ها است.
وی افزود: برنامه‌ای که سازمان برنامه و بودجه تهیه کرد و فکر می‌کنیم در این  مقطع تاریخ بهترین فرصت برای آزمایش ما است که آیا به تاسی از امام و رهبری برنامه ریزی خود را به این سمت پیش می‌بریم آیا برنامه داریم یا همینطور روزمره کار می‌کنیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: واقعیت این است ما غیر از اینکه برنامه‌ای را به عنوان برنامه ششم توسعه تعریف کردیم که اقتضائات بعد از تحریم فرصت را برای اجرای دقیق آن کمی تغییر داد بلافاصله برنامه جایگزینی برای اداره کشور در شرایط تحریم داریم و همراه با این برنامه دقیقا می‌دانیم کشور با این منابع به چه ترتیب باید اداره شود.
وی با بیان اینکه منابع محدود کشور در دو بخش تقسیم و تسهیم می‌شود تصریح کرد: اعتباری برای جاری داریم که اجتناب ناپذیر است، اولین بخش جاری مسایل مربوط به امور رفاهی و اجتماعی یعنی کمیته امداد، بهزیستی و کمک‌هایی که به صندوق‌های بازنشستگی انجام می‌شود و مهمترین بخش بودجه در بخش جاری محسوب می‌شود.
نوبخت ادامه داد: بخش دوم آموزش و پژوهش است که رقم قابل توجهی از بودجه به این بخش اختصاص می‌یابد، سپس بخش رفاه و امنیت و سپس بخش بهداشت و درمان از دیگر بخش‌های جاری و هزینه‌ای است.
وی با طرح این سوال که آیا می‌شود از بودجه بخش‌های مذکور کاست بیان کرد: اگر بگوییم می‌شود بازبینی کرد که با در نظر گرفتن اولویت‌ها عمل کنیم، یک بخش قابل صرفه جویی و یک بخش را نیز نمی‌توان نپرداخت به همین دلیل تلاش کردیم از بودجه جاری که به دو امر در دو سطح پرداخت حقوق و دستمزد و سایر هزینه‌ها معطوف می‌شود استفاده کنیم.
برنامه ویژه جهش تولید برای هر استان دنبال می‌شود
معاون رییس جمهوری گفت: امسال براساس نامگذاری که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جهش تولید شده است، برای هر استان یک برنامه ویژه جهش تولید را دنبال می‌کنیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: در سال های اخیر سیاست ما این بود بدون اینکه حجم بودجه را با با توجه به محدودیت منابع زیاد کنیم سعی کردیم تقسیم و تسهیم این رقم جاری را تغییر و به سمت حقوق و دستمزد ببریم که به سفره زندگی همکاران که بخشی از مردمان ما هستند از محل سایر هزینه‌ها صرفه جویی کنیم.
وی اظهار داشت: سال گذشته بودجه کشور بیش از ۴۴۸ هزار میلیارد تومان تصویب شد اما ۴۴۱ هزار میلیارد تومان یعنی هفت هزار میلیارد تومان کمتر تخصیص یافت اما با این شرایط تلاش کردیم ۵۰ درصد از فوق العاده‌های مربوط به فصل دهم را اضافه کرده و حقوق کارکنان و کارمندان را افزایش دهیم.
نوبخت بیان کرد: در شرایطی که در تحریم قرار داریم و دشمنان سعی دارند تابستان داغ ایجاد کرده و آستانه تحمل مردم را پایین بیاورند با افزایش حقوق باید تلاش کنیم آستانه تحمل مردم بالا برود.
وی یادآور شد: در بخشی که مربوط به بازنشستگان بود در سال جاری ۱۰ هزار میلیارد تومان توانستیم برای این مهم اختصاص دهیم و نیاز به ارقام بیشتری دارد که مصمم هستم در لایجه بودجه‌ای که در ماه‌های آینده تقدیم نمایندگان مجلس می‌کنم بخش تکمیلی را به بازنشستگان معطوف کنیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: بازنشستگان نگران نباشد دقیق حواسمان هست که باید به این بخش پرانرژی و فاخر کشور که سالها از نشاط و جوانی خود برای خدمت به مردم گذشتند در این سن آنها را تنها نگذاریم.
وی بیان کرد: همه برنامه‌ها برای بخش جاری نیست بلکه بایستی برای محرومان  مسکن بسازیم، زیرساخت‌های کشور را توسعه دهیم بنابراین عمرانی‌ها به جای اینکه بدون هدف توزیع شود باید با هدف و برنامه باشد.
نوبخت گفت: اکنون نقشه جامع ایران را داریم که شبکه ریلی کجا منفصل و راه‌ها کجا منقطع است چه باید بکنیم تا این شبکه‌ها را به نحو شایسته به هم متصل کنیم.
وی بیان کرد: هزاران میلیارد تومان در دولت‌های گذشته برای برخی طرح‌ها سرمایه‌گذاری شد امروز می‌توانیم با اختصاص مبلغی سریع‌تر سرمایه‌گذاری‌هایی که راکد است را به بهره‌برداری برسانیم به همین جهت سال گذشته بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان هدفمند به این بخش‌ها اختصاص یافت.
رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: همانطور که در خراسان جنوبی اتصال بیرجند به شبکه سراسری در دستور کار قرار دارد قبل از آن همدان، کرمانشاه، ارومیه و رشت به شبکه سراسری وصل شد و اکنون سنندج و اردبیل را شبکه سراسری وصل می‌کنیم.
وی بیان کرد: بعد از اینکه اعتبار به پروژه‌های عمرانی تخصیص می‌یابد پیشرفت کار را نیز در نظر داریم چراکه در بخش عمرانی بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399