چهارشنبه, 25 دی 1398 ساعت 10:02
کد خبر: 66312

اطلاعات تکميلي

  • در  سفر به چابهار:

رئیس مجلس: زیرساخت‌های سیستان و بلوچستان باید تقویت شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس مجلس شورای اسلامی، استان سیستان و بلوچستان را از نظر سرمایه‌گذاری به مثابه گوهری دانست که نیاز جدی به تقویت زیرساخت‌ها دارد.

علی لاریجانی روز سه‌شنبه که به همراه وزیر نیرو به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده است، در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه آبرسانی به ۱۲۶ روستای چابهار افزود: تا قبل از سال 93 حدود یک میلیون نفر از ساکنان روستاهای کشور از آب شرب لوله‌کشی پایدار استفاده می‌کردند که طی چند سال اخیر با اجازه رهبر معظم انقلاب برای توسعه این امر بودجه‌ای از صندوق توسعه ملی اختصاص دادیم، تعداد 7 میلیون نفر از جمعیت روستایی به آب شرب پایدار دسترسی پیدا کردند و این آمار به تعداد قبل افزوده شد.
وی افزود: وزارت نیرو آبرسانی به ۱۲۶ روستای چابهار را اجرایی کرده که کار بسیار ارزشمندی است.
لاریجانی ادامه داد: وزارت نیرو در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آبرسانی به شهرها و روستاها را آغاز کرده که امیدواریم این پویش خیلی خوب ادامه داشته باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در چابهار و منطقه آزاد که به‌دلیل تحریم کم رونق شده بود، فعال‌ خواهد شد، گفت: وسعت منطقه آزاد چابهار در مجلس تثبیت شد، علاوه بر آن راه‌اندازی فرودگاه که برای آبادی سیستان و بلوچستان اهمیت زیادی دارد، در دست کار هست؛ کلنگ آن زده شده و برای اجرای آن نیز چاره‌اندیشی شده است.
لاریجانی ادامه داد: توسعه شهرک پتروشیمی در نظر گرفته شده برای این منطقه از مواردی است که برای جوانان شوق ایجاد خواهد کرد.
وی اضافه کرد: در زمینه فعالیت‌های بازرگانی به‌منظور اشتغال مردم در این حوزه تمهیداتی اندیشیده شده و این موارد بخشی از کارهایی است که برای رفاه مردم باید پیگیری شود و در آینده محقق خواهد شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این منطقه از نظر خصوصیات استراتژیک بسیار مهم بوده، جای آبادانی داشته و امکان رشد اقتصادی برای جوانان در آن فراهم است که امیدواریم با تاکیدات مقام معظم رهبری در سال‌های آینده از لحاظ اقتصادی شاهد رشد خوبی در آن باشیم.

اجرای 60 پروژه صنعت آب و برق در استان سیستان و بلوچستان به ارزش 8 هزار میلیارد تومان

رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز در این مراسم میزان بارش‌های امسال در استان سیستان و بلوچستان را بیش از 45 برابر سال گذشته اعلام کرد و گفت: هم اینک 60 پروژه وزارت نیرو در این استان با پیشرفت 46 درصد در دست اجراست.
وی با ابراز همدردی با آسیب دیدگان سیلاب اخیر در سیستان و بلوچستان افزود: طبیعی است که با چنین بارش پردامنه‌ای از احتمال بروز سیلاب و برخی خسارات ناشی از آن گریزی نیست. امید می‌رود با صبوری هموطنان و با تلاش و فعالیت همه دست اندرکاران خسارات وارده به حداقل رسیده و هر چه زودتر شرایط عادی برقرار شود تا بعد از آن شاهد منافع و فواید این بارش‌ها در جهت اشتغالزایی و تولید بیشتر باشیم.
اردکانیان میزان ذخایر آب شیرین در مخازن استان سیستان و بلوچستان اعم از چاه نیمه‌ها و سدها را یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب و حجم خالی موجود در یکی از سدها را حدود 10 میلیون مترمکعب اعلام کرد و آن را نویدبخش سالی پرخیر و برکت برای کشاورزان، دامداران و روستاییان این استان دانست.
وزیر نیرو با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب مبنی بر سرکشی به مناطق سیل زده و مشاهده خسارات وارده برای چاره جویی های لازم گفت: در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برای بهره برداری 227 پروژه در سراسر کشور، یکی از بزرگترین پروژه های آبرسانی روستایی برای دسترسی جمعیت 216 روستا در شهرستان های چابهار، قصرقند، میرجاوه، مهرستان، خاش و سرباز به شبکه آب سالم و پایدار در استان سیستان و بلوچستان بهره برداری و همزمان، عملیات اجرایی آبرسانی به 126روستای دیگر در این مناطق و همچنین شهرستان‌های نیکشهر، سوران و سیستان با نزدیک به یکصد هزار نفر جمعیت آغاز می‌شود و جمعیت روستایی برخوردار از آب به حدود 68 درصد رسید.
وی افزود: امید است در آینده نزدیک جشن بهره‌مندی جمعیت صد در صدی روستایی سیستان و بلوچستان از آب شرب سالم و بهداشتی برگزار شود.
اردکانیان مجموعه هزینه این پروژه‌ها با بهره‌برداری 713 کیلومتر و آغاز احداث 465 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع را 328 میلیارد و 400 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: وظیفه ما تثبیت جمعیت روستایی به‌ویژه در مناطق مرزی کشور است.
وی گفت: در سیستان و بلوچستان هم اینک 60 پروژه وزارت نیرو با سرمایه‌گذاری هشت هزار میلیارد تومان و ۴۶ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست که تا پایان دولت بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.
وزیر نیرو همچنین خاطرنشان کرد: مجموعه بارش‌ها در کشور از ابتدای سال آبی (مهر 98) تاکنون 115 میلی‌متر بوده که نسبت میانگین بلندمدت 50 ساله بیش از ۳۴ درصد و در مقایسه با سال گذشته حدود 2 درصد افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی از هر 10 نفر جمعیت شهری یک نفر و روستایی 8 نفر هنوز به آب کافی دسترسی ندارند، اظهار داشت: هم اینک صد درصد جمعیت شهری به آب شرب سالم دسترسی دارند.
اردکانیان گفت: از سال 1393 تاکنون با تلاش‌های صورت گرفته اعم از دولت و مجلس و اجازه رهبری در استفاده از صندوق توسعه ملی، چهار هزار و 950 میلیارد تومان برای آبرسانی روستایی در کشور هزینه و 10 هزار و 600 روستا با جمعیت هشت میلیون نفر از شبکه آب سالم و پایدار بهره‌مند شده‌اند که این رقم تا پایان دولت دوازدهم 10میلیون نفر هدفگذاری شده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399