دوشنبه, 30 دی 1398 ساعت 11:12
کد خبر: 66455

اطلاعات تکميلي

  • مجلس با تفسیر ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس، محدودیت‌های ایجادشده در آیین‌نامه مصوب دولت را لغو کرد

مخالفت مجلس با محدود کردن حق‌التدریسی‌های مشمول استخدام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصر اقتصاد: مجلس شورای اسلامی با استفساریه ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ موافقت کرد.

 به این ترتیب گروهی از کسانی که بر اساس آیین‌نامه اجرایی این قانون که مصوب هیات وزیران  است، از شمول تکلیف آموزش و پرورش به استخدام خارج شده بودند، با نظر مجلس در شمول قانون قرارفوق‌الذکر قرار گرفتند.
در متن این استفساریه آمده است:«آیا مشمولین تبصره ۱۰ ماد ۱۷ قانون تعین تکلیف معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش اصلاحی مصوب ۳ شهریور ۱۳۹۵ که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی، سازوکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده‌اند، از جمله نیروهای خرید خدمات، آموزشی حق‌التدریسی غیرمستمر و پیش‌دبستانی که تا تاریخ  ۲۶مهر ۱۳۹۱ و همچنین آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی فوق‌الذکر در ماده الحاقی مصوب ۱۳شهریور۱۳۹۷ می‌شوند؟ پاسخ نیز بلی است.»
تبصره ۱۰ ماد ۱۷ قانون تعین تکلیف معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به این شرح است: «وزارت آموزش و پرورش مکلف است مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی را که از طریق شرکتهای عمومی یا خصوصی در آموزش و پرورش به کار گرفته شده‌اند همچنین حق‌التدریسان غیرمستمر را که قبل از سال ۱۳۹۱ با آموزش و پرورش همکاری داشته‌اند به منظور تأمین نیروی حق التدریس با عناوین معلم (آموزگار یا دبیر)، مربی پرورشی، مربی بهداشت، مشاور و اداری با توجه به ارتباط رشته تحصیلی (منحصر به دوره متوسطه)، مقطع تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه‌ای و سنوات همکاری با آن وزارتخانه، بدون الزام به رعایت ماده (۸) این قانون به کار گیرد. استفاده از سایر نیروها در این زمینه ممنوع است.
بار مالی ناشی از اجرای این قانون در حد سقف حق التدریس سالانه و از محل حق التدریس پرداختی به کارکنان رسمی و خروج بازنشستگان آموزش و پرورش تأمین می گردد. به کارگیری این نیروها الزامی برای استخدام رسمی نمی باشد. نیروهای آموزش دهنده تجمیعی نهضت سوادآموزی که قبل از سال ۱۳۹۲ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته‌اند، مشمول این تبصره می‌باشند.
این قانون از تاریخ ۱۳۹۵/۶/۳۱ لازم الاجراء می باشد.»

 دلیل مخالفت مجلس با آیین‌نامه دولت

پیش از آغاز سال تحصیلی هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان اداری و استخدامی کشور براساس قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، آیین‌نامه اجرایی را تصویب کردند که به موجب آن در راستای جذب معلمان حق‌التدریسی اقدام شود.
مجلس خردادماه سال گذشته مصوبه‌‎ای در زمینه استخدام معلمان حق‌التدریس، نیروهای پیش‌دبستانی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی پشت سر گذاشت و بالاخره هیأت دولت پس از گذشت بیش از یک سال آیین نامه اجرایی این مهم را ابلاغ کرد.
این اقدام در راستای جبران کمبود معلم در سراسر کشور عملیاتی شده است چرا که در آستانه سالتحصیلی جدید ۶۰ هزار معلم بازنشسته شدند کمبود حدود ۱۰۰ هزار نفر معلم در حال حاضر محرز شده بود که در این راستا وزارت آموزش و پرورش با استفاده از این ظرفیت قانونی که مجلس برای دولت فراهم کرده است توانست کمبود نیرو را تا حد زیادی جبران کند.
اما 11 مهر 98، رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن بیان دلایل مخالفت با قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، عنوان کرده است که این آیین نامه مورد تأیید مجلس نیست.
محمد بیرانوندی در این باره با اشاره به تصویب آیین نامه اجرایی قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، توضیحات لازم را ارائه داده است به طوری که دو نماینده از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در کمیته تدوین این آیین نامه در دولت حضور داشتند که بر نحوه تنظیم آیین نامه مذکور نظارت داشته باشند، اما به هیچ عنوان نظر دو نماینده مجلس عضو کمیته تدوین تأمین نشده است.
نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی درباره علت مخالفت خود و داود محمدی (نماینده تهران) نمایندگان کمیسیون آموزش در کمیته تدوین آیین نامه اجرایی استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، گفت: در مصوبه‌ای که صحن مجلس تصویب شد، ارکانی مد نظر نمایندگان بود که در این آیین نامه هیچ اشاره ای به آن‌ها نشده است. یکی از مهم‌‎ترین این ارکان نیروهای خرید خدمت هستند.
وی اضافه کرد: همچنین برخی موضوعات دیگر نیز محل منازعه نمایندگان مجلس با آموزش و پرورش و سازمان امور استخدامی بود که از جمله آن‌ها تعیین شروطی برای پذیرش پیش دبستانی بود.
بیرانوندی اضافه کرد: شرط پرداخت حقوق، حساب‌های دولتی و گزینش نیز از دیگر مواردی بود که نمایندگان ناظر کمیسیون آموزش و تحقیقات با این موضوع موافق نیستند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: بر همین اساس ما دو نماینده ناظر در کمیته تدوین آیین نامه‌ای، در قالب نامه‌ای به رئیس کمیسیون آموزش این اعلام مغایرت بیان شد که این موضوع به یکی از اعضای هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین ارجاع داد که نهایتا مقرر شد با دستور رئیس مجلس فعلا ابلاغ این آیین نامه تا اصلاح مفاد مد نظر نمایندگان مسکوت بماند.
رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: در نشست روز گذشته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز مقرر شد تا ۱۵ مهرماه نظر مجلس در خصوص این آیین نامه تعیین شود در غیر این صورت در هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین این مسئله اصلاح یا رد خواهد شد.
در نهایت طرح 2فوریتی استفساریه قانون تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی که قرار بود 24 آذرماه در جلسه مجلس مورد بررسی قرار گیرد، در جلسه علنی روز گذشته 29 دی ماه 1398 بررسی و مورد موافقت قرار گرفت.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399