چهارشنبه, 02 بهمن 1398 ساعت 09:48
کد خبر: 66547

2مصوبه مهم مجلس درباره مناطق ویژه اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مجلس شورای اسلامی روز گذشته طی مصوباتی تعیین محدوده جغرافیایی مناطق ویژه اقتصادی با تصویب هیات وزیران و شرایط عدم کاهش درآمدهای مالیاتی دولت در مناطق ویژه اقتصادی را تصویب کرد.

نمایندگان مجلس مصوب کردند که محدوده جغرافیایی مناطق ویژه اقتصادی با تصویب هیات وزیران تعیین شود.
نمایندگان در نشست علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه یک فوریتی ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاری صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی اعاده شده از شورای نگهبان را با 127 رأی موافق، 27 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.
براساس تبصره2- اعمال امتیازات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا در مناطق آزاد تجاری- صنعتی موضوع این قانون به استثنای مواد، کالاها، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز طرحهای سرمایه‌گذاری و توسعه‌ای مناطق، منوط به تأیید محصورشدن محدوده مورد نظر توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران و استقرار آن در مبادی ورودی و خروجی منطقه است. سازمان منطقه می‌تواند بخشهایی از محدوده قانونی منطقه را به تدریج محصور و پس از تأیید و استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران نسبت به عملیاتی‌نمودن محدوده اقدام کند. سازمان منطقه موظف است ظرف یک‌سال و نیم پس از تشکیل، طرح جامع منطقه را با رعایت اسناد و طرحهای ملی بالادستی تهیه و برای تصویب به شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی ارائه کند. شورای‌عالی موظف است حداکثر ظرف مدت شش‌ماه نسبت به تصویب طرح جامع اقدام و مراتب را جهت اجراء ابلاغ کند.
جهت رفع ایراد ردیف 1 شورای نگهبان یک تبصره به‌عنوان تبصره (6) به ذیل ماده‌واحده الحاق شد:
تبصره6- مطابق تبصره (1) ماده (1) قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب  5/9/1384 مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعیین محدوده جغرافیایی، طرح جامع و کالبدی، نوع و حدود فعالیت مجاز هر یک از آنها با پیشنهاد دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و تصویب هیأت وزیران انجام می‌شود.
 

شرایط عدم کاهش درآمدهای مالیاتی دولت در مناطق ویژه اقتصادی تعیین شد

 
نمایندگان مردم همچنین در مجلس شرایط عدم کاهش درآمدهای مالیاتی دولت در مناطق ویژه اقتصادی را تعیین کردند.
نمایندگان در جریان بررسی طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی اعاده شده از شورای نگهبان را با 119 رأی موافق، 26 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند.
براساس تبصره 4 الحاقی؛ مطابق تبصره (1) ماده (1) قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب 5/  9/ 1384 مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین محدوده جغرافیایی، طرح جامع و کالبدی، نوع و حدود فعالیت مجاز هر یک از آنها با پیشنهاد دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و تصویب هیأت وزیران انجام می‌شود.
همچنین براساس تبصره 5 الحاقی؛  به‌منظور عدم کاهش درآمدهای مالیاتی دولت در مناطق ویژه اقتصادی که به موجب این قانون ایجاد می‌گردند صرفاً واحدهای تولیدی و معدنی که پس از ایجاد مناطق مذکور، جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری أخذ می‌نمایند می‌توانند از مالیات با نرخ صفر موضوع ماده (31) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام‌ مالی کشور مصوب  1/  2/ 1394 با اصلاحات و الحاقات بعدی بهره‌مند شوند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399