شنبه, 05 بهمن 1398 ساعت 08:51
کد خبر: 66590

اطلاعات تکميلي

  • حسینی شاهرودی پیشنهاد داد:

مقابله با رانت و فساد با عرضه کالاهای اساسی در قالب بن کارت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس عرضه کالاهای اساسی در قالب بن کارت را برای مقابله با ایجاد رانت و فساد پیشنهاد داد.

سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: در جریان توزیع ارز ترجیحی کالاهای اساسی به قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد و موجب فساد شده البته مجلس برای این معضل فکری خواهد کرد مثلا کالاهای اساسی باید در قالب بن کارت عرضه شوند.
با اشاره به مخالفت بانک مرکزی با اختصاص منابع برای کالاهای اساسی، گفت: اگرچه حذف تدریجی ارز 4200 تومانی خواسته بانک مرکزی و دولت است اما مجلس از ابتدا با این رویکرد مخالف بوده و خواهان اصلاحاتی در این زمینه است بنابراین باید مکانیزم خرید، ثبت، سفارش کالاهای اساسی و تامین و انتقال ارز و واردات کالا به کشور تا رسیدن آن به دست جامعه هدف در قالب سامانه مشخص شود.
نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود: در جریان توزیع ارز ترجیحی افرادی این ارز را گرفته و معلوم نیست کالاهای اساسی وارد شده به دست مصرف‌کننده به قیمت ارز ترجیحی بوده است یا خیر و این مسئله فرصت رانت و فساد برای بسیاری از دلالان، واسطه گران و فعالان اقتصادی و بازار ناسالمی ایجاد کرده است البته مجلس برای این معضل فکری خواهد کرد مثلا کالاهای اساسی در قالب بن کارت عرضه شوند.
حسینی شاهرودی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق بودجه و دولت باید برای تقویت دستگاه‌های نظارتی و عرضه کالاهای اساسی به قیمت واقعی فکری کنند، اضافه کرد: دولت سیاست مشخصی برای تقویت دستگاه‌های نظارتی جهت کنترل قیمت کالاهای اساسی براساس ارز 4200 تومانی ندارد لذا کمیسیون تلفیق باید در جریان بررسی لایحه بودجه به این مهم ورود جدی داشته باشد.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است تجارب سال‌های گذشته ثابت کرده دولت نمی‌تواند قیمت کالاها را مدیریت کند تا به قیمت واقعی به دست مردم برسند به همین دلیل باید از تجریبات گذشته درس گرفت و برای تقویت دستگاه‌های نظارتی سیاست‌ گذاری شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399