چهارشنبه, 16 بهمن 1398 ساعت 09:53
کد خبر: 67055

پیشنهاد تحقیق و تفحص از سانحه هواپیمای اوکراینی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: بازماندگان پرواز تهران-کی‌ف می‌توانند برای طرح شکایت به مجلس و کمیسیون اصل نود مراجعه کنند.

بهرام پارسایی، درباره تحقیق و تفحص درخصوص ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در مجلس شورای اسلامی، گفت: درخصوص سقوط هواپیمایی اوکراینی از وزیر راه و شهرسازی طرح سوال کرده‌ام که در دستور کار قرار خواهد گرفت از سوی دیگر پیشنهاد تحقیق و تفحص داشتم که در کمیسیون اصل نود مطرح شد و بعد از مشورت با دوستان به این نتیجه رسیدیم که «پیشنهاد تحقیق و تفحص از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی» را در صحن مجلس مطرح کنیم.
این عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تحقیق و تفحص مانند استیضاح نیست که نیازمند جمع‌آوری امضا باشد و معتقد هستم در مورد کلیه حوادث هوایی که در کشور رخ می‌دهد باید این تحقیق و تفحص صورت گیرد.

حوادث هوایی در کشور ما ۷ برابر میانگین جهانی است

وی درباره آمار حوادث هوایی در کشور عنوان کرد: گفته می‌شود آمار حوادث هوایی در کشور ما ۷ برابر میانگین جهانی است که این آمار بسیار وحشتناک و نگران‌کننده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که میانگین جهانی درخصوص سوانح هوایی کاملا مشخص است، گفت: امروز آمار سانحه هوایی در کشور ما چندین برابر جهان است و باید گفت عدم توجه، عدم پاسخگویی مسئولان و عدم برخورد با مقصران باعث شده است که این سوانح افزایش یابد که نتیجه‌اش کاهش اعتبار سازمان هواپیمایی شده است.
وی با اشاره به این‌که هنگامی که یک حادثه رخ می‌دهد یک مقام مسئول باید حرفه‌ای و به دور از تناقض‌گویی صحبت کند، گفت: متاسفانه هم در سقوط هواپیمایی آسمان و هم هواپیمایی اوکراینی تناقض گویی‌ها باعث شد به اعتبار ما در کل دنیا خدشه وارد شود، البته که در جریان سقوط هواپیمای اوکراینی فقط اعتبار ما در دنیا لطمه ندیده است بلکه باید گفت مهم‌تر از این مطلب اعتماد عمومی مردم نسبت به مسئولان کم شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: گفته می‌شود مشت نمونه خروار است شاید اگر مابقی سوانح هوایی که صورت گرفت ما به درستی به آن‌ها رسیدگی می‌کردیم آمار امروز نسبت به استاندارد جهانی تا این حد بالا نبود. معتقدم بخش زیادی از پرونده حوادث هوایی که بسته شده است اصلا بررسی دقیقی نشده است.
این عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آن دسته از پرونده‌هایی که همچنان مفتوح است به دلیل عدم برخورد با متخلفان و عدم برخورد با سازمان هواپیمایی است که باعث شده است ما همچنان از لحاظ سوانح هوایی در جایگاه بسیار بدی قرار بگیریم.
وی ادامه داد: من باورم بر این است که مابقی پرونده‌هایی که در خصوص سانحه هوایی وجود داشت و بسته شدند باتوجه به این نوع تناقض گویی‌ها باید توسط یکه تیم کارشناس حرفه‌ای دوباره بررسی شوند؛ حق و حقوق شهروندان هم ایجاب می‌کند که ما یک تحقیق و تفحص درخصوص عملکرد سازمان هواپیمایی و سوانح هوایی داشته باشیم.
این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که امروز به جایگاه سازمان هواپیمایی کشور در دنیا لطمه وارد شده است، گفت: ما عضو سازمان ایکائو هستیم و قوانین آن را امضا کردیم بنابراین باید بتوانیم آن را به جایگاه اولیه خودش برگردانیم.

بازماندگان پرواز تهران-کی‌ف می‌توانند شکایات خود را به مجلس ارائه کنند

وی درباره این‌که آیا بازماندگان پرواز تهران-کی‌ف می‌توانند برای طرح شکایت به مجلس و کمیسیون اصل نود مراجعه کنند، گفت: بله قطعا می‌توانند به مجلس شکایت کنند.
پارسایی خاطرنشان کرد: وظیفه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی مشخص است،‌ این کمیسیون بر کار سه قوه نظارت دارد و هر شکایتی از این قوا به کمیسیون بیاید ما آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. بدون شک اگر خانواده‌ها و حتی نمایندگان در خصوص سقوط هواپیما شکایتی داشته باشند که به طرز کار سه قوه برگردد کمیسیون اصل نود می‌تواند ورود کند.
وی درباره تشکیل کمیسیون ویژه برای رسیدگی به حوادث آبان ماه گفت: طرح بررسی تشکیل «کمیسیون ویژه برای رسیدگی به حوادث آبان ماه» در دستور کار مجلس قرار داشت و ما امیدوار بودیم که قبل از تعطیلی مجلس تعیین تکلیف شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شکایتی درباره رسیدگی به مسائل مربوط به اتفاقات پیرامون گرانی بنزین به کمیسیون اصل نود آمد، تعدادی از همکاران ما هم پیشنهاد کمیسیون ویژه برای رسیدگی به حوادث آبان ماه را دادند که همچنان مانده است.

کارشناسان اقتصادی و اجتماعی بر این باور هستند که بنزین تک نرخی شود

وی ادامه داد: طرح تک نرخی شدن بنزین را در قالب دو فوریت هم در صحن و هم در کمیسیون تلفیق مطرح کردیم که با مانع رو‌به رو شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که شرایط کشور این نیاز را مطرح می‌کند که بنزین تک نرخی شود، گفت: همه کارشناسان اقتصادی و اجتماعی بر این باور هستند که باید بنزین تک نرخی شود اما در برابر این نظر کارشناسی، مقاومت و مخالفت‌هایی صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: عملا می‌توان گفت امکان این کار را در بودجه و صحن گرفتند که امیدوارم این کمیسیون ویژه که در آئین نامه داخلی مجلس دیده شده است بتواند به صورت ویژه به این موضوع رسیدگی کند.
پارسایی گفت: کمیسیون ویژه بنا است مسائل مربوط به بنزین، پیشنهاداتی که برای اصلاح وجود دارد، حوداث تلخی که بعد از گرانی بنزین رخ داد و ابهاماتی که در آن وجود دارد را مورد بررسی قرار دهد.
وی با بیان این‌که مجلس به طور کامل در جریان کم و کیف افزایش قیمت بنزین قرار نگرفت، عنوان کرد: مجلس بعد از گران شدن بنزین دچار یک انفعال شد، تشکیل کمیسیون ویژه برای این است که بتواند اتفاقات رخ داده و مفسده به وجود آمده را بررسی و رسیدگی کند، به هر حال این انتظار به حقی است که مردم از مجلس شورای اسلامی دارند تا به مشکلات و اتفاقاتی که افتاده است، رسیدگی کند.
این عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیشنهاد طرح دو فوریتی را دادیم راه به جایی نبرد، گفتند طرح‌های دیگر زودتر از این پیشنهاد در صف هستند، پیشنهاد دادیم که این طرح را در قالب سه فوریت مطرح کنند که باز مانع شدند.
هنوز هم هیچ کس مسئولیت تصمیم افزایش قیمت بنزین را بر عهده نمی‌گیرد
وی ادامه داد:‌ گفته شده بود شورای امنیت با تشکیل«کمیسیون ویژه برای رسیدگی به دلایل حوادث آبان ماه» مخالف است! که اگر آقایان ادله کافی دارند باید بیایند در جلسات علنی آنان را مطرح کنند تا مردم هم متوجه شوند علت اصرار افزایش قیمت و دو نرخی بودن برای چیست و هم نمایندگان قانع شوند.
وی افزود: البته ممکن است در آن شرایط خاص که اعتراضات وجود داشت شورای امنیت مخالفت خود را اعلام کرده باشد اما حال که وضعیت به حالت عادی برگشته است باید طی مباحث کارشناسی تعیین تکلیف شود به هر حال مردم نگرانی و گله‌مندی دارند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که هیچ کس درحال حاضر تصمیم افزایش قیمت بنزین را بر عهده نمی‌گیرد و مسئولان به نوعی از زیر آن شانه خالی می‌کنند، گفت: اعلام شد در پی افزایش قیمت بنزین یکسری اقدامات مانند پرداخت یارانه معیشتی صورت گیرد.

پرداخت یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر باید راستی آزمایی شود

وی ادامه داد: بیان کردند که به ۶۰ میلیون نفر یارانه معیشتی داده می‌شود اما مسلما انجام نمی‌شود. با کمیسیون اصل نود، سازمان برنامه و بودجه و دیوان محاسبات و وزارت رفاه مکاتبه کردیم که این مبلغی که می‌گویند به ۶۰ میلیون پرداخت شده است باید راستی آزمایی شود.
پارسایی تاکید کرد: شاخص‌هایی برای پرداخت یارانه‌های معیشتی اعلام شد و امروز افرادی به ما مراجعه می‌کنند که نیازمند دریافت این نوع یارانه هستند اما دریافت نمی‌کنند مشخص است که ما باید به این موضوع رسیدگی کنیم.
وی ادامه داد: موضوع دیگر این بود که گفتند افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش تورم و قیمت نشود، اما شاهد بودیم هم تورم افزایش پیدا کرد و هم قیمت‌ها افزایش پیدا کرد؛ اگر کمی تحقیق کنیم می‌بینیم تورم افزایش و قیمت یک علم است و دستوری نیست اما آن را هم باز نتوانستند مدیریت کنند که باعث افزایش قیمت نشود.
پارسایی گفت: معتقدم که امروز باز جای بحث و مطرح کردن نظرات کارشناسی وجود دارد نه این که تصمیم امنیتی و یا غیر کارشناسی گرفته شود.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399