چهارشنبه, 28 آذر 1397 ساعت 10:50
کد خبر: 50320

سهم 23 درصدی بانوان از تصدی مدیریت ها در وزارتخانه علوم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مشاور امور بانوان و خانواده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با وجود تاکید رئیس جمهوری و اختصاص ٣٠ درصد پست های مدیریتی به زنان، اما در سطح معاون یا رئیس دانشگاه یا دبیر هیات ممیزه عدد انتصابات، به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد.

زهرا کیا سالاری در نشست تخصصی زن و پژوهش در محل باغ موزه نگارستان افزود: با وجود جمعیت 48 درصدی بانوان کشور، در تصدی مدیریت ها در وزارتخانه علوم از رئیس اداره تا مدیر گروه تنها از 23 درصد بانوان استفاده شده است.
وی ادامه داد: اینکه 30 درصد زنان در پستهای مدیریتی به کار گرفته شوند هنوز به طور کامل اجرایی نشده است و باید در این راستا بیشتر تلاش شود.
کیاسالاری اظهار داشت: در میان روسای دانشگاهها تنها رئیس دانشگاه الزهرا زن است و این در حالی است که نیمی از معاونان این دانشگاه و نیمی دیگر مرد هستند. البته چون این دانشگاه زنانه است، این پست به یک زن اختصاص داده شده است.
وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری در وزارت خانه های مختلف و دستگاه‌های اجرایی نتوانسته اختصاص 30 درصد پست های مدیریتی به زنان را اجرایی کند و نشان می‌دهد این موضوع یک چالش اساسی است.
کیا سالاری ادامه داد: در بحث زنان و اشتغال دو مطلب مورد توجه است یکی موضوع تصدی 30 درصدی پست های مدیریتی برای زنان و دیگر این که زنان بیشتر به عنوان کارشناس مشغول به کار هستند که ما باید برای ریشه یابی این مشکلات اقدامات جدی داشته باشیم.
مشاور امور زنان و خانواده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ما یک دور باطل داریم وقتی بانوان در عرصه مدیریتی نیستند، نمی توانند توانمندی‌های خودشان را ارتقا دهند و بسیاری از روسای موفق همیشه این سوال را دارند که کدام بانو می تواند در عرصه مدیریتی فعالیت داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: اگر جایی قرار است این حلقه بشکند و بانوان توانمندی لازم خود را به دست بیاورند حوزه آموزش است، اما متاسفانه در تمام دانشگاه فقط یک دانشگاه دبیر هیئت ممیزه زن دارد.
مشاور امور بانوان و خانواده وزیر علوم در مورد مشکل دیگر حوزه بانوان گفت: وقتی بانوان وارد مسئولیت اجتماعی می‌شوند وظایف داخل خانه آنها تغییر نمی‌کند ومجبورند کار بیرون و هم کار درون خانه را به درستی انجام دهند.
وی درباره قوانین حمایتی بانوان نیز گفت: قوانینی مانند مرخصی زایمان و ساعت شیردهی که خیلی به نفع بانوان نیست و سازمان‌ها و نهادهای مختلف این را بهانه می کنند که بانوان را در پست‌های مدیریتی قرار ندهند و معتقدند که بانویی که به مرخصی زایمان می رود، چگونه می تواند مدیر باشد.
کیاسالاری ادامه داد: اینها چالش‌های حقوقی است و منجر به این می‌شود که در سیستم مدیریتی ما فقط بانوانی می توانند مدیر شوند که چند برابر آقایان توانایی داشته باشند و کار خود چه در محل کار و خانه را به خوبی انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: سه راهکار فرهنگی، قانونی و اجرایی باید در این زمینه مدنظر باشد چرا که مشکلات بانوان به این موضوعات ارتباط دارد، البته ما در وزارتخانه علوم مشکلات بانوان شاغل را احصا می‌کنیم تا به نتیجه خوبی در این زمینه برسیم.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399