دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 15:16
کد خبر: 50717

تعیین هشت محور اصلی شاخص های عدالت جنسیتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: بر اساس برنامه ریزی ها و اقداماتی که انجام شده است، هشت محور اصلی شاخص های عدالت جنسیتی برای دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها تعیین شده است.

سوسن باستانی روز دوشنبه در چهارمین نشست تخصصی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مشاوران امور بانوان و خانواده دستگاه ها و وزارتخانه ها با موضوع بررسی شاخص های عدالت جنسیتی افزود: این محورهای اصلی شاخص های عدالت جنسیتی شامل آموزش و پژوهش، سلامت تندرستی، حقوق و امنیت، جمعیت و خانواده، کار و اقتصاد، حمایت های اجتماعی، سیاست و فرهنگ است.
وی تصریح کرد: برای این هشت محور 28 شاخص درباره عدالت جنسیتی نهایی شده است که برای نهایی کردن آنها نیز نمایندگان دستگاه های اجرایی و وزارتخانه های مختلف نیز حضور داشتند که امیدواریم پس از این مراحل در بودجه سال 98 تمام دستگاه های اجرایی دیده شود.
باستانی ادامه داد: برای اجرا و تحقق عدالت جنسیتی در دستگاه ها و وزارتخانه ها اولویت بندی هایی صورت گرفته است که مهمترین آنها اولویت قرار دادن گروه های محروم در تحلیل های جنسیتی، تهیه و ارائه گزارش شاخص ها بر اساس داده های مبتنی بر جنسیت و در نظر گرفتن سطوح محلی، منطقه ای و ملی در طبقه بندی داده ها است.
وی اضافه کرد: به همین منظور معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، همه دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها مکلف هستند بر اساس ماده 101 و 102 قانون برنامه ششم توسعه، این شاخص ها را اجرایی کنند چون ستاد ملی زن و خانواده با حضور رئیس جمهوری، برنامه های شاخص های عدالت جنسیتی را به عنوان یک تکلیف بر عهده ما گذاشته است.
معاون بررسی های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: تاکید ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه بر عدالت جنسیتی است به همین منظور وظایف دستگاه های مختلف تعیین شده است که نمونه ای از این وظایف، سازماندهی و تقویت جایگاه امور خانواده و زنان، اعمال رویکرد عدالت جنسیتی در سیاست ها، برنامه ها و طرح های دستگاه ها و ارزیابی آثار و تصمیمات دستگاه ها براساس شاخص های ابلاغی ستاد ملی زن و خانواده بر مبنای رویکرد عدالت جنسیتی است.
وی اظهار داشت: در این راستا با تصویب هیات دولت و مصوبه ستاد ملی زن و خانواده این مصوبه به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است و تکالیف مصوب برای این دستگاه ها نیز مشخص است .
باستانی ابراز امیدواری کرد که همه دستگاه ها و وزارتخانه ها بتوانند در بودجه سال 98 میزان بودجه اختصاص یافته به این طرح را پیگیری و اجرایی کنند.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399