دوشنبه, 20 اسفند 1397 ساعت 09:18
کد خبر: 54357

پویشی به نام زنان نسل تحریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زنان نسل تحریم، عنوان پویشی است که به تازگی در فضای مجازی درخشیده است. زنانی که با دور زدن تحریم ها به هدف های بلند خود چشم دوخته اند.

زنان نسل تحریم شاید شرایط خروج و زندگی در کشورهای دیگر را هم داشته اند اما مانده اند. پای کار ایستاده اند و دور از دغدغه ها و نگرانی ها، میان وانفسای گرانی ها و اخبار بد یا نگران کننده به کارشان ادامه می دهند و در کنار آنها عده ای نیز نان به خانه می برند.
در میان اعضای کمپین زنان نسل تحریم، نام آزاده سپاسگزار هم می درخشد. زن جوان، موفق و پر انرژی که برای رسیدن به اهدافش همیشه برنامه دارد. به گفته خودش از همین حالا تقویم سال جدید را خریداری و برنامه هایی که قصد دارد در سال جدید به آن برسد را روی آخرین برگ تقویم 98 یادداشت کرده است. شاید یکی از دلایل موفقیت آزاده برنامه ریزی او برای رسیدن به آرزوهایش باشد. او در رشته مهندسی کامپیوتر درس خوانده و 15 است سال مدیرعامل شرکت داتیس را برعهده دارد. عنوان بانوی صنعتگر و بازرگان برگزیده سال 89 را یدک می کشد.
این زن کارآفرین پس از فارغ التحصیلی و بعد از اینکه وارد بازار کار شد مدتی را به عنوان برنامه نویس مشغول بود و روی سیستم های بارکد کار می کرد. اما کارمندی بال و پر آزاده برای ایده پردازی را از او گرفته بود. به همین دلیل تصمیم گرفت برای خودش کار کند و به زحمت شرکتی را در حوزه مکانیزه کردن سیستم ها راه اندازی کرد.
آزاده سپاسگزار با انرژی زیادی از فعالیت هایش در این حوزه می گوید. انگار که هنوز تحریم و سختی به او نرسیده اما کمی بعد متوجه می شوم او درگیر حواشی اطرافش نیست و همه تمرکز و انرژی خود را برای رسیدن به اهدافش گذاشته. به همین خاطر شرایط تحریم مانع از فعالیت های او و تیمش نشده است. مثل خیلی از ما کمتر غر می زند و بیشتر فعالیت می کند تا وقت را برای رسیدن به آرزوهایش از دست ندهد.
او تاکنون با شرکت های مطرح و بزرگی همکاری داشته برای آنها کارهای زیادی را طراحی کرده است. اما بعضی از کارهایش به دلایل مختلف به مرحله اجرا نرسیده اند، بعضی از طرح هایش سرقت رفته اما باز انرژی و انگیزه اش برای ادامه کار کم نشده.
او می گوید: یکی از کارهای تیم ما انتقال اطلاعات از طریق امواج بود و در این حالت دیگر نیازی به حضور اپراتور نیست. طرحی که امروز در اتوبان های شهر به چشم می خورد. یا طرح پلاک و پاسپورت الکترونیک را ارائه دادیم اما متاسفانه این طرح به انجام نرسید.

کارآفرین بودن، در درون افراد است

با این حال آزاده به همراه همسرش و در کنار تیمی که در شرکت شان دور هم جمع کرده اند، در تلاش برای طراحی کارهای بهتری هستند. حدود 16 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با او همکاری می کنند.
آزاده معتقد است کارفرما و کارآفرین بودن، در درون افراد است. «عده ای فقط دوست دارند مستقل شوند به همین دلیل زود شکست خورده و زمین می خورند. مشکل از اینجا سرچشمه می گیرد که خیلی ها از شغلی که انجام می دهند راضی نیستند و فقط دوست دارند مدیر شوند اما واقعیت این است که جامعه به هر شغلی نیازمند است».
او ادامه می دهد: من در همان مدت کوتاهی که کارمند بودم از کارم لذت می بردم اما به خاطر بلندپروازی هایم تصمیم گرفتم به صورت مستقل کار کنم. واقعیت این است که مستقل شدن نیاز به مدیریت دارد. اینکه همه کارها را مدیریت کنی و در مواقع بحران پا پس نکشی و با تدبیری درست دوام بیاورید. خطرپذیری داشته باشید و گاهی در صورت لزوم تصمیم های آنی بگیرید.

زنان نسل تحریم

به اعتقاد آزاده هر شغلی لازم است. چه کسی که تخصص دارد و کارمند است و چه کسی که مدیریت می کند. «اینها لازم و ملزوم یکدیگرند. متاسفانه در کشور ما افراد کاری که انجام می دهند را دوست ندارند و شاید یکی از دلایل عدم موفقیت شان همین باشد. در خارج از کشور شما می توانید فردی را ببینید که با لذت تمام گارسون است و آن قدر کارش را درست انجام می دهد که شما هم وسوسه می شوید گارسون شوید».

نوشتن برنامه روزانه در کاغذ

این زن کارآفرین یکی از دلایل موفقیت خود را برنامه ریزی برای انجام کارهایش در هر شرایطی می داند. او می گوید: من برنامه هر روزم را بر روی کاغذی می نویسم و هر کاری که انجام شده را کنارش علامت می زنم و کارهای مانده را به روز بعد موکول می کنم که حتما انجام بدهم.
اما او در کنار برنامه ریزی های روزانه خود برای پنج سال آینده اش نیز برنامه ریزی کرده است. «برای موفقیت باید برای آینده نیز برنامه ریزی کرد. به همین دلیل با همین روند توانسته ام به 70 درصد آرزوهایم برسم اما هنوز راه نرفته زیادی پیش رو دارم».
به گفته آزاده برنامه ریزی در شرایط کنونی کشور سخت هست اما شدنی است. او ادامه می دهد: به خاطر گرانی ها و تحریم کار ما نیز تحت تاثیر قرار گرفته و اجناسی که برای پروژه هایمان خریداری می کنیم را با قیمت بالاتری نسبت به گذشته می خریم اما با این حال در تلاش هستیم با کم کردن هزینه های اضافی دوام بیاوریم و به کارمان ادامه بدهیم.
آزاده تا پیش از تحریم کارهای مدیریتی شرکت را برعهده داشت اما امروز در کنار کاهش هزینه های اضافی، بیش از قبل کار می کند. «گاهی من و همسرم جای سه نفر هم کار می کنیم. نمی توانم بگویم سخت نیست اما همه تلاشمان را می کنیم که شرکتمان را نگه داریم و کارمندانمان را نیز حفظ کنیم. در واقع امسال خیلی عملیاتی کار کردیم».
این زن کارآفرین اما در کنار شغلش، یک همسر است و به کارهای خانه نیز به خوبی محل کارش رسیدگی می کند. به گفته آزاده او وقتی به خانه می رسد فاز دیگری را برای زندگی اش پیاده می کند. «خب من هم مثل خیلی از خانم ها آشپزی می کنم اما این کار را نیز با عشق و علاقه انجام می دهم. کلا از غذا درست کردن لذت می برم و سعی می کنم همیشه غذاهایم را تزیین کنم و روی میز بچینم. آخرهفته ها مهمانی می روم یا برنامه مسافرت می گذارم. کتاب می خوانم، تلویزیون نگاه می کنم و مدت کمی را هم به استراحت اختصاص می دهم. چندان علاقه ای به خوابیدن زیاد و استراحت های طولانی ندارم. ترجیح می دهم در این فاصله همراه همسرم به پارک برویم و ورزش کنیم. این کارها بیشتر به من انرژی می دهد».
وقتی از آزاده درباره علت موفقیتش می پرسم می گوید: من به حاشیه نگاه نمی کنم. فقط به هدفم نگاه می کنم. حرف و حدیث ها، طعنه و کنایه ها و اینکه به من می گویند تو زنی، نمی توانی و... روی من اثری ندارد. در واقع کار خودم را انجام می دهم.
او ادامه می دهد: گاهی در محیط کار عده ای برای کوچک کردنم، زن بودنم را زیر سوال می برند یا به من اعتماد نمی کنند اما من همیشه به آنها می گویم به جنس من کاری نداشته باشید و کارم را ببینید. همین طور هم می شود و آنها کمی بعد متوجه اشتباهشان می شوم.
این زن کارآفرین با سختکوشی کارش را انجام می دهد اما خودش را غرق کار نمی کند. «به اندازه ای که نیاز دارم پول درمی آورم و سعی می کنم خودم را زیاد غرق کار نکنم. اینکه دلار بالا و پایین می شود به طور طبیعی روی کار من نیز اثر می گذارد اما خودم را آزار نمی دهم و فقط کارم را در شرایط جدید با برنامه ریزی دیگری پیش می برم و در کنارش به زندگی و تفریحم هم می رسم. شاید به همین دلیل باشد که توانسته ایم 15 سال دوام بیاوریم و پا پس نکشیم.
آزاده به خاطر شغلی که دارد تاکنون پیشنهادهای زیادی هم از خارج از کشور داشته اما وطن را ترک نکرده است. وقتی دلیل این کار را از او می پرسم، می گوید: اینجا خانه ما است. خانواده من، پدرم، مادرم، دوستانم و همزبان های من اینجا هستند. فقط بحث پول نیست. هر چند سخت اما من تلاش می کنم در خانه خودم موفق شوم.

اعطای جایزه زنان کارآفرین کل دنیا

آزاده دوست دارد با وجود تحریم ها شرایطی ایجاد شود که او و امثال او بتوانند به فعالیت هایشان در داخل کشور ادامه داده و باعث موفقیت برای جامعه خودشان شوند. «خیلی بهتر بود انجمنی داشتیم که از ما حمایت می کرد. من برای آشنایی با تکنولوژی روز هر سال به نمایشگاه های مهم خارج از کشور سفر می کردم اما امسال به خاطر شرایط ارز و دلار و ویزا موفق به شرکت در این نمایشگاه ها و آشنایی با تکنولوژی روز دنیا نشدم. شاید اگر انجمنی بود که از ما حمایت می کرد می توانستیم بدون دغدغه ویزا در این نمایشگاه ها شرکت کنیم و تکنولوژی روز را داخل کشور بیاوریم».
آزاده در سال 2016 برگزیده اعطای جایزه زنان کارآفرین کل دنیا شد اما به خاطر ویزا نتوانست به فرانسه سفر کرده و این جایزه را دریافت کند. «خب این جایزه مهمی برای هر زن کارآفرینی در دنیا محسوب می شود و من می توانستم برای کسب این جایزه نه برای خودم بلکه برای کشورم افتخارآفرینی کنم. با این حال ما هنوز با انرژی گذشته به کارمان ادامه می دهیم و این جایزه ها انگیزه بیشتری برای ادامه کار می تواند باشد».
به اعتقاد آزاده فارغ از تحریم و شرایط اقتصادی کنونی جامعه، ذهن مردم نیز نسبت به یکدیگر بدبین شده است. «خیلی از ما دیگر از شرایط خود راضی نیستیم. اما باید تمرین کنیم خودمان را دوست داشته باشیم، به یکدیگر کمک کنیم و از تلاش هایمان دست بر نداریم».

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399