دوشنبه, 07 مرداد 1398 ساعت 11:54
کد خبر: 59383

خانه امن سرپناه زنانی که در اثر خشونت خانگی از خانه رانده شده‌اند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

خانه امن سرپناه زنانی است که در اثر خشونت خانگی از خانه رانده شده اند بنابراین، این خانه ها هر روز پذیرای تعدادی از این زنان است و هر روز ماجرای تازه ای دارد اما این بار نوزادی برهنه، ماجرای این خانه را رقم زد.

زنان خشونت دیده روز سختی را پشت سر گذاشته بودند و در خوابِ آرام در خانه امن، دور از خشونت همسران خفته بودند که صدای ونگ ونگ نوزادی، خواب شبانه آنان را بر هم زد.
اینکه چرا نیمه های شب زنی همراه یک نوزاد برهنه از خانه رانده شده است را کسی نمی داند اما خیلی زود روشن می شود که مادر نوزاد دچار بحران روحی و روان حاد است.
پرسنل زحمت کش خانه امن که روزانه با ماجراهای متفاوتی سر و کار دارند و باید شرایط خانه امن را تاحدامکان مانند منزل کنند، این بار با نوزاد سه ماهه برهنه ای مواجه می شوند که مادرش حاضر نیست ثانیه ای از او جدا شود.
متاسفانه به دلیل اینکه خانه امن روزانه با مادران و کودکانی مواجه است که در اثر خشونت حتی فرصت نداشته اند، لباس مناسبی برتن کنند، با کمبود البسه برای این مادران و کودکان مواجه می شود. از سوی دیگر خیران نیز خانه های امن را کمتر می شناسند و کمک ها بیشتر متوجه مراکزی مانند شیرخوارگاه ها است. بنابراین پرسنل نمی توانند لباس نوزادی برای نوزاد کوچک برهنه در خانه امن بیابند، نوزاد نه لباس دارد و نه پوشک.
یکی از پرسنل خانه امن تلاش می کند به نوزاد نزدیک شود تا او را دست کم در پارچه ای بپیچاند که با واکنش شدید مادر روبرو می شود. مادر کودک که دچار اختلال روان است با جیغ های پی در پی خود، امانِ دیگر ساکنان خانه امن و همچنین پرسنل را بریده است. این زن، بی امان جیغ می زند و لباس های خود را بر تن پاره می کند، پرسنل با زحمت مانتویی بلند برای او پیدا می کنند و همچنان در تلاش هستند تا سلامت نوزاد حفظ شود.
نوزادی که ساعت سه و نیم نصفه شب به خانه امن آورده شده است، صبح روز بعد همچنان نزد مادر بیمار خود است.

جای بیمار روان، خانه امن نیست

یکی از پرسنل خانه امن به خبرنگار ایرنا می گوید: دیشب زنی از سوی کلانتری به صورت امانی به خانه امن منتقل شد؛ این زن مشکل روحی و روانی دارد، لباس هایش را درآورده است، لباس ها را خیس کرده و بچه هم وسط مانده است. از این موارد زیاد پیش می آید که ارگان های دیگر آن را از سر خود باز می کنند.
وی می افزاید: نگهداری بیمار روان مزمن در خانه می تواند اتفاق دیگری را برای ساکنان خانه امن رقم بزند، سئوال اینجاست که حالا باید چکار کنیم.

نوزاد شیر می خواهد

این نیروی خانه امن اضافه می کند: نوزاد دیشب از بیمارستان امام خمینی به خانه امن آورده شده است، نه پوشکی دارد و نه لباسی، سه ماهه است، شیرخشک هم ندارد. گویا مادرش این نوزاد را به بیمارستان برده بود.
وی ادامه می دهد: حال روحی و روانی مادر خوب نیست قرار است او را ببرند اما هنوز او را نبرده اند؛ تامین لباس برای مادر و فرزندان در خانه های امن تعریف نشده است.
در این هنگام یکی از زنان ساکن خانه امن به خبرنگار ایرنا می گوید: مادر نوزاد حال روانی خوبی ندارد، از دیشب هر چه گفته است گوش کرده ایم؛ باورتان نمی شود با دهانش آب را در دهان بچه اش می ریخت.
خانه امن

طوفان قبل از آرامش

مادر نوزاد همچنان داد و فریاد می کند، سه نفر از پرسنل خانه امن تلاش دارند او را آرام کنند و مادر از ورود آنان به خانه امن جلوگیری می کند، برای اینکه وارد خانه امن شوم در یک لحظه پشت سر این زن قرار می گیرم و پرسنل در سوی دیگر قرار گرفته اند، ترس وجودم را می گیرد که اگر این زن حرکتی انجام دهد به من آسیبی وارد شود. بالاخره زن آرام می شود و انگار نه انگار که دقایقی پیش جیغ و هوار می کرده است؛ با چهره ای مظلوم گوشه ای می نشیند و به ما می نگرد. با خود فکر می کنم که واقعا ممکن است به نوزاد با این وضعیت آسیبی وارد شود.

پای پلیس و اورژانس پیش بیمارستانی به موضوع کشیده می شود

حسین کریم پور ماکیانی معاون مجموعه بهزیستی که ساعت هاست درگیر این موضوع شده است به خبرنگار ایرنا می گوید: سه گروه مختلف از افراد کارشناس شامل روانشناس فرستادیم که با او صحبت کنند تا بچه را از او جدا کنند اما هنوز موفق نشده اند.
وی می افزاید: شرایط ساماندهی اینگونه برای ما فراهم نشده است؛ اکنون سه معاونت مجموعه بهزیستی درگیر این موضوع شده اند؛ نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی ۱۱۵، پلیس و اورژانس اجتماعی هم آمده اند، نتیجه چه خواهد شد نگران هستم؛ زحمات پرسنل بهزیستی طاقت فرسا است و مظلومیت کارشناسان بهزیستی باید به گوش رسانده شود چون کار سنگین است.

خداحافظی نوزاد از خانه امن

بالاخره کارشناسان بهزیستی موفق می شوند نوزاد را از مادری که دچار بحران روحی است، جدا کنند، گریه نوزاد به محض قرار گرفتن در آغوش یکی از کارکنان خانه امن، قطع می شود و آرام می گیرد. نیروهای اورژانس اجتماعی بهزیستی آمده اند تا نوزاد را تا زمان روشن شدن تکلیفش به شیرخوارگاه منتقل کنند. نوزاد برهنه حالا در پارچه ای پیچیده شده و گویا با تعجب به اطرافش می نگرد. نوزاد خانه امن را میان بدرقه چند تَن از کارکنان بهزیستی ترک می کند. نوزاد دیگری به جمع نوزادان شیرخوارگاه های بهزیستی افزوده شده است.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399