دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 11:49
کد خبر: 59773

اطلاعات تکميلي

  • معاون بهزیستی:

تغییر نام مواد مخدر به مواد محرک برای فریب جوانان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با دسته بندی مواد اعتیادآور به ۲ گروه مواد مخدر و مواد محرک گفت: سوداگران با تغییر دادن نام مواد محرک، با اسامی بازی می کنند تا جوانان را با اسامی عجیب و زیبا به سوی خود جذب کنند.

مجید رضازاده افزود: سودجویان اغلب با تغییر خلوص مواد، اسم آن را تغییر می دهند که ما اسم جدید را به رسمیت نمی شناسیم و حتی گفتن آن موجب تبلیغ آن ماده مخدر یا محرک می شود. کلا سیستم سوداگری مواد این است که با اسم ها بازی می کند.
وی اضافه کرد: مواد با اسامی جذاب و عجیب در ابتدا تاثیرات دلبخواه آن فرد را ایجاد می کنند و اما فرد بعدا دچار عوارض ناشی از مواد می شود و می بیند عوارض آن خیلی بیشتر است و آن موقع است که سیستم درمان هم وارد می شود و کمک می کند.
رضا زاده گفت: به طور مثال کراک در واقع همان هروئین فشرده است که اسم کراک را برای جذب مشتری انتخاب کردند یا اسم «کوکائین» به نظر بسیاری از گروه هدف جوانان، جذاب آمد و سراغ آن رفتند و در ایران نیز سودجویان از اسم «شیشه» استفاده کردند.
ادعاهای دروغین مواد با داروهای مخدر و محرک
معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور افزود: سیستم درمانی و پیشگیری کشور توانست آمار شیوع شیشه را کاهش دهد، با این وجود خانواده ها باید از فرزندان خود مراقبت کنند چون مواد مخدر و محرک عوارض جبران ناپذیری دارند و همه مواد با اسامی مختلف، تاثیر غیرعادی دارد.مواد مخدررضا زاده افزود: مواد مخدر یا محرک را با ادعاهای دروغین بین مردم تبلیغ می کنند به طورمثال گفته می شود با مصرف این ماده مخدر یا محرک، شب راحت می خوابی یا شاد می شوی، چاق می شوی، لاغر می شوی یا قوای جنسی ات بالا می رود. اما تمام این موارد ادعاهای دروغین برای افزایش میزان فروش مواد است و با آن می خواهند جوانان را در دام اعتیاد بیندازند.
وی تاکید کرد: مردم باید بدانند هر ماده یا دارو با ادعای مبالغه آمیز که به آنان پیشنهاد داده می شود، عوارض زیاد و جبران ناپذیری دارد و باید از مصرف آن خودداری کنند.
بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، دو میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف کننده مواد مخدر در کشور وجود دارد. براساس پیمایش ملی شیوع شناسی اعتیاد، اگرچه افزایش زیادی در مصرف محرک ها در کشور مشاهده نشد اما نسبت قابل توجهی از مصرف ها را به خود اختصاص می دهد که باید به آن توجه داشت.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399