چهارشنبه, 01 خرداد 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 56769

افزایش نرخ ارز دامنگیر سینما هم شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

منا صفدری

عصر اقتصاد: مدیرعامل ورئیس هیات مدیره انجمن سینمای جوانان ایران گفت: در سالهای اخیر با توجه به  افزایش نرخ ارز، اجاره تجهیزات فیلم، هزینه های تولید، اسکان، ایاب و ذهاب چند برابر شده است و بسیاری از پروژه ها با مشقات مالی مواجه می شوند.

سید صادق موسوی در رابطه با مشکلات تولید فیلم، عنوان کرد: اولین مساله در فرایند تولید فیلم، یافتن ایده ناب است. به خصوص در حال حاضر که از ضعف فیلمنامه رنج میبریم و ضعف فیلم نامه باعث عدم مقبولیت آثار می شود.
موسوی ادامه داد: در سالهای اخیر با توجه به  افزایش نرخ ارز ، اجاره تجهیزات فیلم، هزینه های تولید، اسکان، ایاب و ذهاب چند برابر شده است و بسیاری از پروژه ها با مشقات مالی مواجه می شوند.
وی افزود: مراکزی که اسپانسر تولید فیلم هستند همانند بخش های دیگر در کشور با مشکلات مالی مواجه هستند و باید دست به انتخاب بزنند و به الویت هایشان توجه کنند و این باعث می شود سینماگران به اجبار به سرمایه های بخش خصوصی روی بیاورند و مجاب کردن یک تهیه کننده و سرمایه گذار کار سختی است .
موسوی یکی از مشکلات اصلی سینمای ایران را ظرفیت های پخش دانست و گفت: بعضی از فیلم ها با اینکه شایستگی دارند ممکن است نتوانند در سال تولید خود اکران شوند و بعد از دو سال موقعیت اکران برایشان پیدا شود و سرمایه در این مدت راکد می ماند که از نظر اقتصادی به صرفه نیست.
وی گفت: با توجه به اینکه در سالهای اخیر مردم بیشتر به فیلم های کمدی گرایش دارند، فیلم سازان خلاق و هنری کاردر رقابت پخش و فروش به مشکل بر می خورند و ممکن است فیلمی مثل تختی که راجع به قهرمان ملی است و به ارزش های میهنی ما توجه می کند با توجه به اینکه در زمان مناسبی (تعطیلات نوروز) هم اکران می شود، در رقابت با سینمای کمدی شکست اقتصادی بخورد.
موسوی با اشاره به اینکه شرایط کار سینما در همه دنیا دشوار است، افزود: سینما صنعتی پرهزینه، پیچیده و فراگیر است که مخاطبان بین المللی دارد. کارکردن در صنعت پیچیده و ظریفی مثل سینما کار ساده ای نیست که همزمان با حفظ وجوه هنری بتوان به موفقیت اقتصادی دست پیدا کرد.
وی در مورد مشکلات فیلم کوتاه گفت: در فیلم کوتاه مگر در بخش هنر و تجربه مقوله ای به عنوان اکران نداریم . فیلم کوتاه برگشت پذیری اقتصادی ندارد و فقط ارسال فیلم به جشنواره ها مد نظر است که اگر فیلم ها بتوانند در  برخی از جشنواره ها جوایزی کسب کنند بخشی از هزینه ها بر می گردد.
موسوی همچنین گفت:  برای ارسال و ثبت نام فیلم کوتاه، مسائلی از قبیل واریز وجه داریم چون متقاضیان ایرانی  credit cardندارند برای واریز وجه  ثبت نام  به مشکل بر می خورند و باید مخاطره کنند و به ستاد جشنواره نامه بزنند و بگویند ما به علت تحریم ها نمی توانیم این پول ها را واریز کنیم و ستاد باید به آنها کدهایی بدهد که بتوانند بدون واریز وجه در پلت فرم پورتال جشنواره ثبت نام کنند.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران دررابطه با افزایش اعتبار سال جاری گفت: اعتبار امسال هفت میلیارد تومان است که شامل پنج میلیارد تومان در شهرستانها و دو میلیارد تومان در تهران بود که نسبت به سال گذشته پنج میلیارد تومان افزایش داشته است. جهش اعتبارات امسال علی رغم همه مشکلات اقتصادی کشور که با اهتمام سازمان سینمایی انجام شد ، قابل ستایش است.
وی در رابطه با تمایل به کاهش هزینه ها در تولید فیلم کوتاه گفت: ممکن است در برخی موارد نیاز باشد هزینه های بیشتری به تولید اختصاص دهیم. اما اساساً کم هزینه تولید کردن فیلم کوتاه یک مولفه است . یکی از خوبی های فیلم کوتاه این است که با حداقل هزینه بتوانیم نوآوری داشته باشیم. تمرکز فیلم کوتاه بر ایده، خلاقیت و تجربه گرایی است. لزوماً تجهیزات گران و بازیگران حرفه ای نیاز نیست.
موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت تولید فیلم کوتاه نسبت به سالهای گذشته، گفت: فیلم کوتاه در دوران طلایی خود بسر می برد. در سال 96 ، هزار و هشتصد ونوزده  اثر و بالغ بر دو هزار اثر در سال 97 در عرصه بین المللی حضورداشته است . سطح کیفی آثار ارتقا پیدا کرده است و آثار کارگردانان ما به جشنواره های خارجی معتبر راه پیدا کرده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399