سه شنبه, 22 مرداد 1398 ساعت 08:46
کد خبر: 60108

مغفول ماندن فرآورده های عسل در کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: امروزه در دنیا به عسل و فرآورده های آن توجه ویژه ای می شود و با توجه به شرایط اقلیمی کشور در بیشتر استان ها تولیدکنندگان بسیاری برای تولید عسل فعال هستند، اما محصولات دیگری همچون گرده گل، ژل رویال و بره موم نیز در کندوهای عسل وجود دارد که هم خواص شان بیشتر از عسل است و هم ارزش ریالی آنها بسیار بالاتر از عسل بوده به طوری که برای جمع آوری آنها صبر، دقت و ظرافت بیشتری در کار لازم است. بنا به گفته رئیس کانون علم و دانش صنعت زنبور عسل کشور، با توجه به اینکه فرآورده های عسل دارای ارزش بالایی است؛ متأسفانه این بخش در کشورمان آن طور که باید توجه ویژه ای نشده و برای توسعه سایر محصولات و فرآورده های عسل باید آموزش داده شود تا دیگر شاهد خام فروشی نباشیم. همچنین این بخش می تواند درآمد بیشتری داشته باشد و خرید آن نیز تضمین شود.

عفت رئیسی سرحدی ، رئیس کانون علم و دانش صنعت زنبور عسل کشور گفت: مازاد تولید عسل داریم و مشکلی برای صادرات عسل وجود ندارد و بیشتر به کشورهای ترکیه، مالزی و حوزه خلیج فارس انجام می شود. با توجه به افزایش نرخ ارز، صادرات عسل و موم با استقبال صادرکنندگان وتولیدکنندگان روبرو بوده است.
وی افزود: استاندارد اجباری برای تولید عسل وجود ندارد این موضوع باعث می شود تا تخلفات افزایش و قیمت عسل در بازارهای صادراتی کاهش یابد و در نتیجه بازار عسل آسیب ببیند؛ نبود این استاندارد و محدودیت در بازار صادراتی باعث شده تا صادرکنندگان نتوانند محصولات خود را به قیمت مناسب در بازارهای هدف بفروشند.

فرآورده های عسل دارای ارزش بالایی است

رئیسی سرحدی درباره دیگر فرآورده های عسل گفت: با توجه به اینکه فرآورده های عسل دارای ارزش بالایی است؛ متأسفانه این بخش در کشورمان آن طور که باید توجه ویژه ای نشد و برای توسعه سایر محصولات و فرآورده های عسل باید آموزش داده شود تا دیگر شاهد خام فروشی نباشیم. همچنین این بخش می تواند درآمد بیشتری داشته باشد و خرید آن نیز تضمین شود.

عسل و فرآورده های آن بسته بندی مناسب ندارد

این تولیدکننده بیان کرد: نبود بسته بندی مناسب از مشکلات عرضه عسل و فرآورده های آن به ویژه در بازارهای صادراتی است، با وجود پیشرفت های خوبی که در صنعت بسته بندی عسل داشته است امروز ما از آن جا مانده ایم در حالی که می توان با استفاده از تکنولوژی های روز برای صنعت بسته بندی به افزایش صادرات کمک کنیم.

سازمان ملی استاندارد باید استاندارد عسل را اجباری کند

وی ادامه داد: سازمان ملی استاندارد می تواند با اجباری کردن استاندارد عسل مشکلات تولیدکنندگان و فعالان این بخش را رفع کند تا مصرف کنندگان داخلی و خارجی از خرید با کیفیت محصولات و فرآورده های عسل مطمئن شوند.
زنبورداران بیمه نیستند
رئیس کانون علم و دانش صنعت زنبور عسل کشور بیان کرد: در بخش خدمات و تأمین نهاده ها زنبورداران با مشکل روبرو هستند و باید عدالت اجتماعی برای آنها فراهم شود. متأسفانه از خدمات دولتی بهره مند نیستند و بیمه ندارند؛ با بالا رفتن نرخ ارز زنبورداران مجبورند هر تن شکر را تا 9 میلیون تومان خریداری کنند یعنی 3 برابر نرخ مصوب البته وزارت جهاد کشاورزی حمایت کرده اما کافی نبوده است. میانگین مصرف برای تولید نوزاد زنبور عسل و افزایش جمعیت در هر کندو 10 کیلوگرم شکر بوده در حالی که به ازای هر کندو 2 کیلو شکر داده شده است.

زنبورداری شغل زودبازدهی است

رئیسی سرحدی تصریح کرد: زنبورداری شغل زودبازدهی است و هیچ گونه خطری برای زمین و محیط زیست ندارد و در برنامه های توسعه کشاورزی و غذایی توجه به این موضوع می تواند به افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی کمک کند، در بخش اکوسیستم نیز ما هر سال هزاران هکتار نهال می کاریم اما برای جلوگیری از بین نرفتن طبیعت، زنبور عسل می تواند علاوه بر آنکه از گرده و شهد گل ها استفاده کند به بقایای آن چه کاشته می شود نیز کمک کند.
وی ادامه داد: امروزه در دنیا نقش زنبور عسل در افزایش بازدهی محصولات کشاورزی بین 60 تا 140 برابر ارزش تولیدات مستقیم کندوهای زنبور عسل شامل عسل، گرده، موم، بره موم، ژله رویال و زهر است. در کشورمان هم تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است که نشان دهنده نقش زنبور عسل در گرده افشانی و افزایش بازدهی محصولات کشاورزی 90 برابر عسل تولیدی ارزش دارد.
عسل تقویت کننده کبد، کلیه و دستگاه گوارش بوده و برای پوکی استخوان و درد های مفصلی مفید بوده و محرک اشتهاست. همچنین مقاومت بدن را در برابر سرما خوردگی افزایش داده و باعث بهبود کم خونی و فقر آهن شده و یک آنتی اکسیدان قوی است.
اشتهاست. همچنین مقاومت بدن را در برابر سرما خوردگی افزایش داده و باعث بهبود کم خونی و فقر آهن شده و یک آنتی اکسیدان قوی است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399