سه شنبه, 02 مهر 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 62033

اطلاعات تکميلي

  • شرکت‌های فرانسوی با چمدان پر از دلار پشت درب ایستاده‌اند؛

خوشبینی اتاقی ها به اشک تمساح فرانسوی ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: این چندمین بار است که پژو از ایران خارج می‌شود. نخستین‌ بار با اعمال تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران، این شرکت خودروسازی فرانسوی از کشور خارج شد و همکاری با صنعت خودروی ایران را مسکوت گذاشت. بار دیگر اما با خروج ترامپ از برجام، پژو اعلام کرد که با اتمام ضرب‌الاجل تعیین‌شده از سوی آمریکا از ایران خارج خواهد شد.

خروج پژو از ایران بدون‌ شک، در اجرای برنامه‌های صنعت خودروی کشور تأثیرگذار خواهد بود، زیرا تمام برنامه‌هایی که قرار بود با یک شریک خارجی اجرا شوند، ‌یک‌باره با خروج این شریک، با دست‌ خالی صنعت خودروی ایران مواجه می‌شوند اما سؤال اینجاست که چگونه یک خودروساز خارجی بدون هیچ پیش‌شرطی برای بار دیگر در صنعت خودروی ایران پذیرفته می‌شود؟
علی خوانساری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌ طباطبایی، در گفتگو با یکی از روزنامه عنوان کرده بود که صنعت خودروی ایران در ۳۰ سال گذشته در انحصار پژو بوده و این شرکت خارجی در واقع تربیت‌کننده مدیران خودرویی ایران بوده است. به همین دلیل پیمان نانوشته‌ای بین مدیران ایران‌خودرو، سایپا، برخی قطعه‌سازان و این شرکت خارجی شکل گرفته است که در آن منافع ملی جایی ندارد و فقط منافع این گروه در نظر گرفته می‌شود. همین پیمان نانوشته سبب می‌شود درهای ایران به روی پژو باز باشد و مدیران این شرکت نه‌تنها برای خروج از ایران نگران نباشند، بلکه به روزهایی فکر کنند که بار دیگر با منافع بیشتر به ایران بازگردند. کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند در چارچوب برجام منافع ایران را تأمین کنند و برای تحریم‌های آمریکا چاره‌ای بیندیشند یا از این کشور فرجه‌هایی دریافت کنند که به همکاری بین ایران و شرکت‌های اروپایی لطمه‌ای وارد نشود، اما ‌یک‌باره خبرگزاری‌های فرانسه گزارش می‌کنند که شرکت پژو قصد دارد از ایران خارج شود.
به گفته او از آنجا که ایران نتوانسته استراتژی مشخصی برای صنعت خودروی خود تدوین کند، یک شرکت خودروسازی فرانسوی بر صنعت ما حاکم شده و از یک سو پس‌مانده‌های خودروی خود را به ایران تحمیل کرده و از این طریق منافع وحشتناکی برده و از سوی دیگر خیال این شرکت راحت است که مدیرانی در ایران تربیت کرده که صد درصد به این شرکت وابسته هستند. به همین دلیل پژو به راحتی از بازار ایران بیرون می‌رود و خیالش راحت است که هر جا به نفعش باشد، بار دیگر به ایران بازخواهد گشت.
این شرکت در سال ۹۱ هم به دنبال تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران از کشور خارج شده بود و این دومین بدعهدی شرکت پژو در قبال ایران است؛ بدعهدی‌ای که نمی‌دانیم چه بر سر صنعت خودروی ایران و تعهدات این صنعت با حواله‌های فروخته‌شده به مردم خواهد آورد. با وجود این برخی کارشناسان صنعت خودرو معتقدند که خروج پژو مشکلی برای صنعت خودروی ایران ایجاد نمی‌کند. اصلا کسی نمی‌داند که چرا ایران باز هم به پژو اعتماد کرده و بدون در نظر گرفتن پیش‌شرط‌های لازم پای این شرکت خودروسازی را به صنعت ایران باز کرد.
محمدرضا نجفی منش عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و فرانسه در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به سرمایه گذاری شرکت‌های فرانسوی در ایران گفت: پس از برجام شرکت‌های زیادی از فرانسه به ایران آمدند و شروع به سرمایه گذاری مستقیم کردند که شاخص آنها پژو و رنو بودند. حتی رنو برنامه افزایش سرمایه گذاری تا یک میلیارد دلار را ارائه کرده بود اما شرایطی که آمریکا به وجود آورد باعث شد که این شرکت‌ها مجبور به ترک ایران شوند. در حالیکه برخی فکر میکردند خوشی زیر دل آنها زده اما همین الان این شرکت‌ها با چمدان پر از دلار پشت درب ایستاده‌اند و به محض اینکه شرایط برای حضور آنها فراهم و راه باز شود به ایران خواهند آمد. پس نباید خروج آنها را به حساب بد عهدی گذاشت.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: باید با واقعیت‌ها کنار آمد، سهم ایران از تجارت جهانی کمتر از یک درصد و سهم آمریکا بیش از ۲۰ درصد است و همچنین کشورهای زیادی به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر تصمیمات این کشور هستند پس باید منطقی به این موضوع نگاه کرد ما نباید فراموش کنیم که این شرکت‌ها با اراده خودشان در ایران سرمایهگذاری کردند اما بدون اراده از کشور رفتند. ما حتی در شرع هم داریم که اگر اجبار در میان باشد می‌توان بر خلاف تعهد عمل کرد این شرکت‌ها اصطلاحا با چشمی گریان و دلی پر خون از ایران رفتند حتی رنو هنوز دفتر خود در تهران را فعال نگه داشته است.
وی با اشاره به مصاحبه وزیر صمت و اظهارات وی مبنی بر اینکه رنو و پژو دیگر جایگاهی در ایران ندارند، گفت: به نظر من نباید این اندازه تند با آنها برخورد کرد و باید همه جوانب را سنجید. من این اعتقاد را دارم که جناب رحمانی قلبا با این برخورد موافق نیست.
به توجه به صحبت های این عضو نمایندگان اتاق بازرگانی به نظر می رسد اتاقی ها به اشک تمساح فرانسوی ها خوشبین هستند و در مقابل اقدامات آن ها نرمش نشان می دهند اما بدون شک در رابطه با شرکتی که بدقولی کرده و به تعهداتش با ایران عمل نکرده است، باید جانب احتیاط را بیشتر از سایر شرکت‌ها رعایت کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399