چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 08:40
کد خبر: 63260

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل ایران‌خودرو:

وزارت کشور همکاری کند، آماده نوسازی ۶ هزار خودروی فرسوده ایم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصر اقتصاد: مدیرعامل ایران‌خودرو گفت: اگر وزارت کشور همکاری کند زمینه نوسازی ۶ هزار خودرو فرسوده در تهران توسط ایران‌خودرو وجود دارد.

فرشاد مقیمی در مراسم توافقنامه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی که روز گذشته در محل شركت ساپكو برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم با اقداماتی که انجام می‌دهیم بتوانیم مجموعه تفاهم‌نامه‌ها را اجرا کنیم.  
مدیرعامل ایران‌خودرو افزود: امروز ۵۰۰ دستگاه تاکسی آماده تحویل است  و طبق برنامه قصد داریم طی ۱۰ تا ۱۵ روز آینده همه این خودرو‌ها را تحویل مالکان بدهیم.
وی گفت: در بخش خودرو‌های تجاری سنگین به این جمع‌بندی رسیدیم که از ظرفیت‌های داخل کشور این خدمات را به ناوگان حمل و نقل کشور ارائه کنیم و در بخش اتوبوس هم در قالب کارگروه، می توانیم هفته‌ای ۵ دستگاه تحویل دهیم. در بخش مینی بوس نیز ۱۰۰ دستگاه آماده تحویل است که قابلیت افزایش به ۲۰۰ دستگاه در کوتاه مدت وجود دارد.
مقیمی با اشاره به وجود ۷ هزار ون فرسوده در تهران خاطرنشان کرد: توانستیم موتور F۷ را قابل استفاده برای ون کنیم و به زودی عرضه خواهد شد.
مدیرعامل ایران‌خودرو ادامه داد: اگر وزارت کشور همکاری کند زمینه نوسازی ۶ هزار خودرو فرسوده در تهران توسط ایران‌خودرو وجود دارد.
مقیمی خاطرنشان کرد: طرح نوسازی از سال ۹۳ در دستور کار بوده و در سال ۹۳و ۹۴ روند تحویل دهی مناسب بود، اما در سنوات بعدی با کندی تحویل روبه‌رو شد که بخشی به نحوه تامین مالی خودرو‌ها بر می‌گشت.
مقیمی تصریح کرد: پیش بینی شده که تا پایان سال روزانه ۶۰ خودرو را به تاکسی اختصاص دهیم.
مدیرعامل ایران‌خودرو گفت: به عنوان یکی از ارکان تولیدی و اصلی این طرح آمادگی خود را اعلام می‌کنیم تا پایان سال بتوانیم این موضوع را به سرانجام برسانیم و با قولهایی که معاون وزیر کشور دادند که در بودجه سال آینده گنجانده خواهد شد تا بتوانیم خدمات خود را به ذینفعان ارائه دهیم.
مدیرعامل ایران خودرو از برنامه‌ریزی برای تولید پژو ۲۰۷ صندوقدار، پژو ۲۰۷ با سقف پاناروما، دنا پلاس و دنا توربو شارژ با گیربکس اتومات در ایران خودرو خبر داد و گفت: برای تولید پژو ۳۰۱ نیز در حال برنامه‌ریزی هستیم.

صنعت خودرو فشل نیست

در ادامه مدیرعامل ایران خودرو در مورد صحبت های همتی گفت: اجازه دهید این موضوع را در جلسات کوچکتر حل و فصل کنیم.
مدیرعامل ایران‌خودرو افزود: بنده اعتقادی به این موضوع ندارم، صنعت خودرو صنعتی است که اگر امروز فعالیتی در کشور نداشته باشد، باید حداقل ۲۰ میلیارد دلار برای تامین نیازمندی‌های بازار خودرو کشور ارز از کشور خارج شود.
وی گفت: اگر مشکلاتی هست، باید برطرف کنیم؛ زیاد به این کلمات و جملات علاقمند نیستم.
همچنین مرتضی ضامنی اظهار کرد: ۷۵هزار دستگاه تاکسی فرسوده از رده خارج شده که ۶۴هزار دستگاه جایگزین شده شده است.
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی با بیان اینکه بروز مشکلاتی در تولید موجب کند شدن فرایند نوسازی شد، افزود: افزایش ۱۱۰درصدی قیمت، کافی نبودن تسهیلات و مشکلاتی که ایران‌خودرو در تولید با آن مواجه بود از عوامل کند شدن فرایند نوسازی بودند.
وی گفت: با استفاده از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و رقابت پذیری و تسهیلات قرض‌الحسنه و یارانه مندرج در این قانون توانستیم از فرایند کند شدن نوسازی جلوگیری کنیم.
ضامنی خاطرنشان کرد: ۱۵۰هزار تاکسی فرسوده در کشور وجود دارد که تا پایان سال این رقم به ۱۹۲ هزار دستگاه خواهد رسید و تا سال ۱۴۰۰ این عدد به ۲۴۲ هزار دستگاه خواهد رسید که معادل ۷۵ درصد ناوگان تاکسیرانی خواهد بود.

بهبود خدمات اجتماعی به جامعه

محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز یادآور شد: اگر به دنبال افزایش استفاده مردم از حمل و نقل عمومی هستیم باید خدمات اجتماعی مناسبی به مردم ارائه کنیم و در این میان منابع مالی نقش کلیدی ایفا می‌کنند.
 وی یادآور شد: سال گذشته ایران خودرو تنها ۶۰۰ دستگاه برای نوسازی تاکسی های فرسوده تهران تحویل داد و امروز ۵۰۰ دستگاه تحویل تاکسیرانان می شود.
 پورسیدآقایی ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال ۱۰ هزار دستگاه تاکسی از سوی ایران خودرو به تهران و سایر شهرها تحویل شود.
وی همچنین از قرارداد تولید هزار دستگاه اتوبوس با ایران خودرو دیزل از محل منابع اوراق مشارکتی که وزارت کشور اختصاص می‌دهد خبر داد و تاکید کرد: علاوه بر توسعه استفاده از ون در تهران و دیگر شهرها، مینی‌بوس رانی نیز باید به شهر بازگردد.

فعالیت ۲۵ هزار دستگاه تاکسی فرسوده در تهران

علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران هم گفت: در شهر تهران ۷۰ هزار دستگاه تاکسی فعالیت دارند که متوسط سن این ناوگان هفت سال است.
وی بیان کرد: تا  پایان سال گذشته ۲۵ هزار دستگاه تاکسی شهر تهران در سن فرسودگی به سر می‌بردند که این آمار تا پایان امسال به ۳۵ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.
این مسئول اظهار کرد: هفت هزار دستگاه  از این تاکسی‌ها ون هستند که همگی بالای ۱۰ سال بوده و فرسوده‌اند، بر این اساس یکی از نیازهای جدی تهران نوسازی خودروهای ون است.
وی با بیان اینکه روزانه به طور متوسط در هر تاکسی ۶۰ نفر سوار و پیاده می شوند، ابراز امیدواری کرد ظرفیت تولید تاکسی از سوی شرکت‌های خودروساز افزایش یابد.
قنادان با اشاره به امضای تفاهم‌نامه امروز خاطرنشان کرد: برای نخستین بار برای تاکسی‌ها از تسهیلات ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر استفاده می شود و هر دستگاه تاکسی ۴۰ میلیون تومان وام با بهره چهار درصد دریافت خواهد کرد.

نوسازی10 هزار خودرو در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی

مديرعمليات فروش ايران خودرو درمراسم امضاي تفاهم نامه نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي و تحويل خودرو هاي تاكسي مطابق ماده 12 قانون و تسهيلات قرض الحسنه در این‌باره گفت: براساس توافق بین اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور و ایران خودرو، این خودروساز در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی خود، ۱۰ هزار تاکسی فرسوده را تا پایان سال جاری نوسازی می‌کند‌.
عليرضا اسكوئي افزود: متناسب با تقاضای تاکسی‌رانی و توان و تمایل رانندگان، تعداد خودروهای پیش بینی شده در طرح نوسازی ناوگان حمل ونقل درون شهری افزایش خواهد یافت.
وی تاکید کرد: ۱۰ هزار دستگاه از ظرفیت تولید ۴۰۵ دوگانه سوز و سمند ای.اف.۷ پایه گاز سوز در سال جاری از محل سهمیه تولیدبه طرح نوسازی ناوگان حمل ونقل درون شهری کشور اختصاص داده می‌شود.
اسكوئي اظهار کرد: ایران‌خودرو یکی از ارکان طرح نوسازی ناوگان تاکسی‌رانی است و با مشارکت در این طرح ملی دین خود را به جامعه ادا می‌کند.
وي تصریح کرد: کاهش آلایندگی، کاهش مصرف سوخت و ایمنی سرنشین، زیبایی شهر و درنهایت رضایت رانندگان و شهروندان از نتایج اجرای طرح نوسازی تاکسی های فرسوده خواهد بود.
در پایان این مراسم تفاهم‌نامه نوسازی ۱۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده ناوگان حمل و نقل درون‌شهری کشور با محصولات ایران خودرو امضا شد.
 تفاهم‌نامه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و تحویل تاکسی مطابق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و استفاده از تسهیلات قرض‌الحسنه صندوق کارآفرینی امید بین ایران خودرو و سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران به امضا رسید.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395