شنبه, 28 دی 1398 ساعت 08:40
کد خبر: 66349

الزامات انتخابات پررونق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه دوم نماز جمعه، در بیانات کوتاهی درباره انتخابات گفتند: «برادران عزیز، خواهران عزیز، ملت عزیز ایران؛ حضور ملت ایران بزرگترین عامل اقتدار است و این حضور در جاهای متعددی است و یکی از مهمترینش انتخابات است که حضور مردم کشور را بیمه می‌کند. دشمن را مایوس می کند. سعی و تلاش دشمن بر این است که نگذارند مردم با شوق در انتخابات شرکت کنند. مسائل گوناگونی پیرامون انتخابات است که در آینده عرض خواهم کرد. مراقبت کنید که مبادا دشمن بتواند در این زمینه خواسته خود را که کمرنگ کردن انتخابات است تحقق ببخشد.»

انتخابات یازدهمین دوره مجلس یکی از مهم‌ترین فرایندهایی است که کشور با آن مواجه است، از اين رو بايد تدابير و راهکارهايي انديشيد که انگيزه مشارکت مردم در انتخابات افزايش یابد و زمينه حضور حداکثري آنان فراهم شود . در این میان برخی با بزرگ‌نمایی نقاط ضعف عملکرد دولت و نظام و مطرح کردن برخی از ناکارآمدی‌های موجود، درصدد مایوس کردن مردم از شرکت در انتخابات هستند، که با توجه به فرمایش‌های مقام معظم رهبری در این خصوص ذکر چند نکته حائز اهمیت است:
اگر مردم می‌خواهند که اوضاع بهتر شود، راهش نیست که به مجلس و انتخابات بی‌اعتنایی کنند بلکه راهش این است که بازهم با جست‌وجو و تلاش بیشتر بهترین افراد را برای انتخاب برگزینند.
در این راستا دولت نیز باید تلاش کند تا با کاهش مشکلات اقتصادی در جامعه، مردم با شور و اشتیاق بیشتری به پای صندوق‌های رأی بیایند.
از طرف دیگر جریانات سیاسی نیز به نوبه خود می‌توانند در گسترش حضور مردم در انتخابات تأثیرگذار باشند. جریانات حرکت خود را بر محوریت مطالبات مردم قرار دهند تا شرایط برای برگزاری انتخاباتی هرچه بهتر آماده و مهیا شود.
حضور سلايق و گرايش‌هاي سياسي متنوع نیز موجب شور و نشاط  فضاي انتخاباتي و رقابتی شدن فضا در کشور می‌شود و اين عاملي براي افزايش مشارکت مردمي خواهد بود. البته اين تنوع نبايد به گونه اي باشد که به جناح بازي سياسي و رقابت‌هاي خسته‌کننده منجر شود و اعتماد مردم را به صداقت جريان ها و گروه هاي سياسي متزلزل کند. 
اکنون مسائل کشور ما با یکسری معادلات سیاسی بین‌المللی گره خورده و در این زمینه هر رأی مردم می‌تواند قدرت چانه‌زنی نظام را در عرصه‌های بین‌المللی افزایش دهد و امنيت بيشتري را براي کشور به ارمغان آورد .
براساس اصل ششم قانون اساسي، در جمهوري اسلامي ايران امور کشور بايد به اتکاي آراي عمومي اداره شود از راه انتخاب رئيس‌جمهور، نمايندگان مجلس، اعضاي شوراها و نظاير اين ها و... لذا آگاهي و شناخت مردم از نقش مؤثرشان در اداره کشور و تعيين سرنوشت کشور مي‌تواند انگيزه شرکت در آنان را افزايش دهدو هرگونه رفتاری که پیام بي‌فايده بودن رأي مردم و نمايشي بودن آراي آنها را مخابره کند، مي تواند ميزان مشارکت مردم را رو به کاستي ببرد براي همين توجيه مردم در خصوص ميزان نقش و تأثيري که در اداره آينده سياسي کشور دارند و ملموس کردن اين نقش و حق آنان در تعيين سرنوشت سياسي کشور مي تواند ميزان مشارکت را به مراتب افزايش دهد.
يکي دیگر از عوامل افزايش مشارکت مردمي، ايجاد فضاي شفاف و به دور از ابهام ، صادقانه و اطمينان‌بخش به مردم است . هر چند وجود برخي ازمشکلات به ويژه مشکلات اقتصادي، گراني، تورم و نوسانات قيمت‌ها  قابل انکار نيست، نامزدهاي انتخاباتي بايد با ارزيابي منصفانه و منطقي از اوضاع کشور، براي برطرف شدن مشکلات چاره انديشي کنند و برنامه روشني ارائه دهند . مردم بايد دربرنامه‌هاي نامزدهاي انتخاباتي، راه حل و برنامه هاي روشن و ملموسي را براي برطرف شدن مشکلات کنوني کشور مشاهده کنند تا انگيزه آنان براي حضور در انتخابات و بهتر شدن اوضاع کشور و برطرف شدن مشکلات آن افزايش یابد .
 
 
 
محتوای بیشتر در این بخش: « دولت نامحرم نظارت ملی و پروژه ضدملی »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399