شنبه, 28 دی 1398 ساعت 08:45
کد خبر: 66351

اطلاعات تکميلي

  • قائم‌مقام وزیر صمت:

تمرکز صادرات باید بر 15 همسایه و اوراسیا باشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از کاهش توان خرید داخلی خبر داد و تاکید کرد آنچه می‌تواند واحدهای تولیدی را در این شرایط نجات دهد، صادرات است.

 به گزارش ایسنا، حسین مدرس خیابانی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان یزد، با بیان این‌که بخش عمده ای از درآمدهای ارزی کشور از طریق صادرات غیرنفتی تأمین می‌شود، اظهار کرد: صادرات نه تنها مسیر رونق تولید است بلکه مسیر به حرکت درآوردن چرخ تولید محسوب می‌شود.
 وی بیان کرد: طی ۹ ماهه امسال سهم صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه از ۵۵ درصد به ۵۹ درصد افزایش یافته استو امروز ۷۰ درصد ارز صادرات غیرنفتی به داخل کشوربرمی گردد.
مدرس خیابانی  با اشاره به این که امروز۷۰ درصد ارز صادرات غیرنفتی به داخل کشور برمی گردد، افزود: امروز توان خرید داخلی کاهش یافته و آنچه می‌تواند واحدهای تولیدی را در این شرایط نجات دهد، صادرات است.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در ادامه صادرات را برطرف‌کننده مشکلات اشتغال دانست و گفت: تمرکز ما اکنون در حوزه صادرات باید روی ۱۵ کشور همسایه و کشورهای اتحادیه اوراسیا باشد.
مدرس خیابانی تصریح کرد: طی ۹ ماهه امسال سهم صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه از ۵۵ درصد به ۵۹ درصد افزایش یافته است.
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاهمنامه اوراسیا که با کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان منعقد شده است، خاطرنشان کرد: طی ۹ ماه گذشته امسال میزان صادرات ما به این کشورها از نظر ارزش ۷۵ درصد و از نظر وزن ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

افزایش ۴۸ درصدی ارزش صادرات به اوراسیا

همچنین حمید زادبوم رییس سازمان توسعه تجارت درباره وضعیت تجارت با کشورهای اوراسیا گفت: این توافقنامه از ۵ آبان اجرایی شده و از آنجا که در حال حاضر آمار تجارت ۹ ماهه کشور موجود است، تحلیل تجارت برای یک ماه و نیم تحلیل منصفانه‌ای نیست.
وی تصریح کرد: نمی‌توانیم بگوئیم یک موافقت‌نامه امضا کرده‌ایم و در یک ماه می‌خواهیم نتیجه آن را ببینیم؛ اصولا زیر یک سال نمی‌توان تحلیل تجاری مناسبی کرد.
رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره به آمار تجاری اظهار کرد: ارزش صادرات به اوراسیا در ۹ ماهه امسال  ۶۵۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸ درصد از نظر ارزشی و ۹۴ درصد از نظر وزنی افزایش داشته است.
زادبوم با بیان اینکه ادعا ندارم این رشد حتما حاصل موافقت‌نامه اوراسیا بوده است، افزود: البته که این موضوع بی‌اثر هم نبوده است. رشد صادرات به اوراسیا نسبت به منطقه‌های دیگر مانند شورای همکاری خلیج فارس، آسه‌آن و اتحادیه اروپا بسیار بیشتر بوده، به صورتی که بیشترین درصد رشد صادرات از نظر ارزشی مربوط به اوراسیا می‌شود.
معاون وزیر صنعت، همکاری کشورهای اوراسیا با ایران را مناسب ارزیابی کرد و گفت: بهترین روابط را با کشورهای طرف موافقت‌نامه به خصوص ارمنستان داریم؛ در عین حال از طرف روس که نقش عمده‌ای در اوراسیا دارد درخواست کرده‌ایم در زمینه های بانکی و مالی به روند تجارت کمک کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399