شنبه, 28 دی 1398 ساعت 15:10
کد خبر: 66379

لزوم استفاده از تجارب موفق کشورها در زمینه گردشگری سلامت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت گفت: در سالهای اخیر شاهد بهبود بسیاری از شاخص های نظام سلامت و اقتصاد سلامت هستیم و نقش نظام سلامت در GDP در حال حاضر حدود 8.5 تا 9 درصد در نوسان است.

سید کامل تقوی نژاد، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، در نخستین نشست مشترک روسای بیمارستان های دارای مجوز گردشگری سلامت و مدیران عامل شرکت های تسهیلگر دارای مجوز از وزارت بهداشت، اظهار داشت: هر اقتصادی به ویژه اقتصاد سلامت که بخواهد توسعه پیدا کند، باید به دنبال پایداری، کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری باشد و در کشور ما که مبتنی بر ارزش های ملی، انقلابی و دینی است، مواردی مانند عدالت اجتماعی به ویژه کاهش هزینه های سلامت برای مردم بسیار مهم است.
وی افزود: بر اساس آمارهای مختلف، ابتدای دهه 90 پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت حدود 53 درصد بود اما در حال حاضر این شاخص به حدود 36 درصد رسیده که البته هنوز هم زیاد است اما جهت گیری، مثبت است. به علت تحریم های ناجوانمردانه آمریکا، درآمدهای ارزی کشور در سالهای گذشته کاهش یافته است و از 120 میلیارد دلار در ابتدای دهه 90 به حدود 58 میلیارد دلار در سال گذشته کاهش یافته است و یکی از راه ح‌های جدی، در این زمینه، توسعه و تقویت گردشگری سلامت است.
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت تصریح کرد: توسعه و تقویت گردشگری سلامت علاوه بر تقویت درآمدهای ارزی کشور، به توسعه اشتغال و بهبود وضعیت بیمارستان های کشور منجر می شود و گردشگری سلامت، یک صنعت بین رشته ای است که نیاز به هماهنگی درون بخشی و برون بخشی دارد.
تقوی نژاد اظهار داشت: در بخش دولتی باید هماهنگی بالایی بین وزارت بهداشت، امور خارجه، گردشگری، صنعت، اتاق بازرگانی و بانک مرکزی شکل گیرد البته باید به تقویت سرمایه اجتماعی در درون کشور و اعتماد گردشگران سلامت به نظام سلامت ایران توجه کنیم.
وی یادآور شد: در گردشگری سلامت باید به زنجیره کامل خدمات و نه فقط، خدمات حوزه سلامت توجه داشته باشیم چون گردشگر سلامت در بخش های فرهنگی، اقتصادی و سلامت تاثیر می پذیرد و اثرگذار است اما در کشور متاسفانه با ضعف اطلاعات در حوزه گردشگری سلامت روبرو هستیم و باید در این زمینه، داده های به روز، تهیه شود و مورد پایش مستمر قرار گیرد و ابعاد آن در مقایسه با کشورهای رقیب، بررسی شود.
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: برخی برآوردها نشان می دهد که در کشور حدود 600 هزار گردشگر سلامت در طول سال داریم و اگر به این آمار اکتفا کنیم، فاصله بسیار زیادی با کشورهای رقیب خودمان مانند هند داریم. در قاره آُسیا، کشوری مانند تایلند، سالانه پذیرای بیش از دو میلیون گردشگر سلامت است.
تقوی نژاد اضافه کرد: در اروپا، حدود 60 میلیون سفر برای گردشگری سلامت در طول سال انجام می شود که بعضی از برآوردها نشان می دهد که بیش از 5 میلیون نفر از گردشگران سلامت در اروپا، از خارج از اتحادیه اروپا به این کشورها وارد می شوند و درآمد کشورهای اروپایی از محل گردشگری سلامت در سال گذشته، حدود 47 میلیارد یورو برآورد شده است.
وی خاطرنشان کرد: در کشور باید به عواملی مانند دسترسی به درآمد با کیفیت بالاتر، کاهش هزینه ها و کاهش زمان انتظار به عنوان عوامل اساسی در برنامه ریزی ها برای تقویت گردشگری سلامت توجه کنیم. به عنوان نمونه ترکیه که یکی از رقبای ما در گردشگری سلامت است، برنامه ریزی های دقیق و بلند مدتی در این زمینه انجام داده در حالی که این گردشگران می توانند در ایران جذب شوند.
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت بیان کرد: تعداد بیمارستان های کشور از 828 بیمارستان در سال 90 به بیش از 1000 بیمارستان در سال گذشته رسیده و ظرفیت 108 تخت بیمارستانی به بیش از 141 هزار تخت افزایش یافته و نسبت تخت به ازای هزار نفر از 1.4 به 1.7 رسیده است اما در کنار افزایش تعداد بیمارستان ها و تخت های بیمارستانی باید به ضریب اشغال تخت های بیمارستانی نیز توجه کنیم.
تقوی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر ضریب اشغال تخت های بیمارستانی در کشور، کمتر از 70 درصد است، افزود: باید به ظرفیت 30 درصدی تخت های خالی بیمارستانی در بخش دولتی و به ویژه بخش خصوصی توجه کنیم و با برنامه ریزی مناسب، این ظرفیت، بدون ایجاد خلل در ارائه خدمات به مردم کشور، در اختیار بخش گردشگری سلامت قرار گیرد.
وی گفت: یکی از مهمترین مسائل حوزه سلامت، هماهنگی درون بخشی و برون بخشی است و همه می دانیم در این زمینه در سالهای گذشته، مشکلاتی وجود داشته است. در سال جاری خوشبختانه تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و میراث فرهنگی امضا شد و باید تلاش کنیم که به صورت مداوم، این تفاهم نامه پایش شود و بندهای همکاری را پیگیری کنیم.
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت تاکید کرد: نظام قیمت گذاری در گردشگری سلامت، مهم است و در این زمینه باید به شفافیت در قیمت گذاری، تعرفه ها و پرداخت های گردشگران سلامت برسیم و باید ببینیم که در ارائه خدمات گردشگری سلامت، هر یک از بخش ها، چه میزان منتفع می شوند و نقش و سهم ذینفعان و بازیگران این عرصه باید مشخص شود.
تقوی نژاد با اشاره به تجارب موفق کشورهای مختلف در زمینه گردشگری سلامت، گفت: باید از تجارب موفق کشورهایی مانند پاناما، هند، تایلند و ترکیه استفاده کنیم و طبیعی است که آثار خیر گردشگری سلامت، علاوه بر حوزه اقتصادی می تواند از محل سرریز منافعی که برای کشور حاصل می شود، به نفع بیماران ایرانی باشد.
وی در پایان اظهار داشت: پیشنهاد می کنم که کمیته ای با محوریت معاونت درمان وزارت بهداشت و با مشارکت تمام ذینفعان بخش دولتی و خصوصی به ویژه نظام بانکی و بانک مرکزی و بانک های عامل، سازمان نظام پزشکی و انجمن های علمی در این زمینه تشکیل شود.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399