یکشنبه, 27 بهمن 1398 ساعت 12:42
کد خبر: 67347

ثبت 8 هزار تامین‌کننده در وب‌سایت بومی‌سازی فولاد خوزستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

کارشناس راهبردی منابع تامین فولاد خوزستان از تهیه بانک اطلاعاتی از تامین‌کنندگان و سازندگان کشوری در زمینه فولاد خبر داد و اعلام کرد که تاکنون بیش از 8 هزار  تامین‌کننده در این وب سایت اطلاعات خوداظهاری شرکت خود را ثبت کرده‌اند.

فاطمه نقوی در تشریخ فعالیت شرکت فولاد خوزستان در زمینه بومی‌سازی گفت: با توجه به اینکه یکی از مهمترین اهداف استراتژیک شرکت فولاد‌خوزستان تأمين پایدار کالا و خدمات است، به منظور توسعه‌ بومي‌سازي مواد، قطعات و تجهيزات باكيفيت و تأمين حداكثري از داخل كشور ، پروژه‌ای با عنوان «بومی‌سازی قطعات و تجهیزات» در سال 1391 در شرکت فولاد خوزستان استارت خورده که تاکنون منجر به ساخت داخل بیش از 25000 قطعه و تجهیز با همکاري مشاورين و شرکت‌هاي داخلي شده است.

این کارشناس صنعتی درباره اینکه چگونه تفکر بومی‌سازی در شرکت فولاد خوزستان شکل گرفت، گفت : با شروع تحريم‌های بیشتر بر کشور، فولاد خوزستان برای اینکه بتواند تحريم‌ها را به فرصت تبديل کند و همچنین به منظور برطرف کرد نگرانی‌های خاص خود درباره دسترسی به برخی قطعات و تجهیزات، مصمم به تشکیل يک ساختار منسجم و هدفمند ساخت قطعات و تجهیزات و شناسایی سازندگان توانمند  شد. به همین منظور فولاد خوزستان در سال 1386 اقدام به راه‌اندازی وب‌سایت تامین‌کنندگان، سازندگان با نوار آدرس PIM.KSC.IR با هدف تهیه یک بانک اطلاعاتی از سایر تامین‌کنندگان و سازندگان کشوری کرد که تاکنون بیش از 8000 تامین‌کننده در این وب‌سایت اطلاعات خوداظهاری شرکت خود را ثبت کرده‌اند و همچنین بیش از 12000 منبع مختلف در حوزه‌های ساخت و تامین قطعات و تجهیزات، مواد اولیه، مصرفی و خرید خدمات شناسایی و به عضویت وندور شرکت فولاد خوزستان درآمده‌اند.

وي افزود: مانند سایر اقدام‌های صورت‌گرفته، برای اجرای این پروژه نیز ابتدا مراحل و فازهای پروژه «بومي‌سازي قطعات و تجهیزات» تهیه و تدوین شد که در فاز اول اقدام به شناسایی و دسته‌بندی و همچنین اولویت‌بندی کالا و اقلامی که در دوره تحریم، تامین آنها با مشکل مواجه خواهد شد، کرد. در فاز بعد شناسنامه و مدارک فنی تهیه شد سپس با راه‌اندازی وب‌سایت تامین‌کنندگان شرکت فولاد خوزستان، اقدام به شناسایی سازندگان توانمند و دارای ظرفیت بالا مشخص شد و در نهایت مذاکره فنی با آنها اقدام به عمل آمد.

نقوی گفت: اکنون تمامی استعلام‌ها و مناقصات شرکت فولاد خوزستان بر روی این وب‌سایت قرار گرفته است که دسترسی آن برای همه سازندگان و تامین‌کنندگانی که در این وب سایت ثبت‌نام کرده‌اند فارغ از ارزیابی و تایید صلاحیت اولیه، قابل رویت است. در آخرین فاز ، اقدام به انتخاب سازندگان واجد صلاحیت در کمیته‌های ارزیابی کردیم و در نهایت ابلاغ سفارش و کنترل فرآیند ساخت توسط واحدهای ذیربط صورت می‌گیرد.

کارشناس راهبردی منابع تامین فولاد خوزستان در خصوص تجربه‌های مشابه افزود: خوشبختانه تجربه اولین نمایشگاه بومی‌سازی قطعات در استان خوزستان منجر به شناسایی 85 سازنده توانمند استانی شده است که توانست علاوه بر اشتغالزايي در زمینه حمايت از سازندگان داخلي  تجربه موفقی به ارمغان بیاورد. این کار به پشتوانه بومی‌سازی و سایر فعالیت‌ها صورت پذیرفت؛  لذا ما را بر آن داشت که علاوه بر شناسایی سازندگان استانی، به صورت منسجم‌تر و هدفمندتر دایره شناسایی سازندگان توانمند را توسعه دهیم و در نمایشگاه کشوری دی‌ماه 98 برج میلاد، با هدف شناسایی سایر سازندگان در سراسر کشور شرکت کردیم. در راستای این هدف، علاوه بر ترغیب و راهنمایی آنها برای ثبت‌نام در وب‌سایت تامین‌کنندگان شرکت فولاد خوزستان و برگزاری جلسات B2B با سازندگان، بررسی و رفع موانع و مشکلات شرکت‌ها که ممکن است حین ثبت نام با آن برخورد داشته باشند، در دستور کار قرار گرفت. همچنین اقدام به توزیع اصلی‌ترین فرم شناسایی تامین‌کنندگان و سازندگان «فرم اطلاعات پایه تامین‌کنندگان/سازندگان» در بین غرفه‌داران و بازدیدکنندگان کردیم که در نهایت منتج به شناسایی و ثبت مشخصات اولیه سازندگان توانمند خواهد شد .

به گفته کارشناس راهبردی منابع تامین شرکت فولاد خوزستان، این شرکت در این راستا متناسب با پتانسیل‌های موجود داخل کشور اقدام به همکاری و ارتباط، عقد تفاهم‌نامه و قراردادهای پژوهشی با دانشگاه‌ها و سایر نهادهای علمی نظیر شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری در سراسر کشور کرده است که خود باعث ایجاد تقویت ساختار بومي‌سازي با در نظر گرفتن اهدافی چون کيفيت مطلوب، قيمت رقابتي و کاهش زمان تامين، می‌شود.

صادرات تنها مفر صنعت فولاد

در ادامه غلامرضا فروغی، مدیر روابط‌عمومی فولاد خوزستان در مورد مشکل نقدینگی واحد خود و دیگر واحدها گفت: شرکت‌هایی مانند فولاد خوزستان که تولیدکنندگان کالاهای واسطه‌ای هستند، نیازمند نقدینگی مناسب‌اند اما  متاسفانه شرکت‌های نوردی اکنون عملا فاقد نقدینگی‌های کافی هستند؛ بنابراین نقطه اتکا ما صادرات است.

فروغی ادامه داد: متاسفانه بخشنامه‌هایی متوالی در این مورد یکی از مشکلات صادرات شده است که  این  مساله باید به شکل اصولی حل شود. نمی‌شود یک شرکت که در سال گذشته به عنوان یک شرکت نمونه در صادرات بوده و ارزآوری یک میلیارد و 200 میلون دلاری داشته است با مقررات مختلف و صرفا با قیمت‌گذاری‌هایی که باعث می شود که ارزش افزوده کافی در داخل ایجاد نشود، تحت فشار قرار گیرد.

این مدیر روابط عمومی فولاد خوزستان تنها مفر را صادرات دانست و عنوان کرد: شرکت‌هایی مانند ما با وضع این دست قوانین صادراتی دچار خودتحریمی شده‌اند و این قوانین دست و پاگیر برای فولاد خراسان که در حقیقت هم کالای شناخته‌شده و هم قدرت تامین ارز برای کشور دارد، یک مانع است. باید درک بهتری از شرایط ایجاد شود و مقررات باید برپایه  حمایت از صادرات باشد. 

فروغی با انتقاد از چرخه دائم بخشنامه‌ها بیان کرد: این بخشنامه‌ها به گونه‌ای است که تامین‌کننده نمی‌داند که سیاست‌گذاری‌اش را روی چه منوالی قرار بدهد و این تعدد بخشنامه‌های ابلاغی از طرف وزارت صنعت باید حل شود.

فروغی ادامه داد: سرمایه یکی از مشکلات اساسی شرکت‌هایی است که قصد تولید دارند. شرکت‌هایی که فاقد سرمایه کافی هستند نیازمند حمایت هستند و اگر این حمایت‌ها از آنها دریغ شود در برابر تولیدکنندگان  بزرگ و با سرمایه‌گذاری بالا عملا مغلوب می‌شوند، نمی‌توانند ادامه دهند  و وارد چرخه‌ای می شوند که به بهبود وضع فعلی کشور کمکی نخواهد کرد.

وی در خاتمه عنوان کرد که ما برای حل مشکلات تحریم باید ساختار را ساده‌سازی کنیم، همچنین مشکل سرمایه واحدهای کوچک باید حل شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399